Wyprawka pierwszoklasisty w roku szkolnym 2019/2020 – zeszyt w kratkę 16 kartkowy do korespondencji – zeszyt w cienkie linie czerwone i niebieskie – zeszyt w kratkę – teczka na prace plastyczne – 2 bloki techniczne z białymi kartkami – 2 bloki techniczne z kolorowymi kartkami – ryza papieru ksero – ryza papieru kolorowego ksero – pędzelki cienki i gruby – pojemnik na wodę – kredki ołówkowe – temperówka, gumka, nożyczki, linijka, ołówek – plastelina – klej w sztyfcie – pióro do pisania na naboje -strój gimnastyczny ( ciemne spodenki, biała koszulka) – worek na strój gimnastyczny podpisany – buty na zmianę w podpisanym worku Po rozpoczęciu roku szkolnego bardzo prosimy Rodziców o wspólne zakupy dla klasy: – duża butelka kleju – farby plakatowe w dużych butelkach( różne kolory) – paletki do farb ( dla każdego dziecka) – szary papier w arkuszach – bibuła w różnych kolorach
W pierwszym tygodniu wakacji od 24 do 28 czerwca grupa 14 chętnych uczniów z klasy II,III i IV szkoły podstawowej pod opieką mgr Doroty Morek i mgr Małgorzaty Trzebońskiej uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych dzięki wsparciu ze strony Urzędu Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Uczestnicy letniej półkolonii mieli okazję aktywnie i ciekawie wypoczywać, rozwijać swoje zainteresowania i poznać atrakcje w najbliższej okolicy. Pierwszy dzień półkolonii dzieci spędziły na krytej pływalni Delfin w Wadowicach. Mogły doskonalić swoje pływackie umiejętności lub odbyć krótki kurs nauki pływania . Kolejną atrakcją był wtorkowy wyjazd do Ogrodu Botanicznego w Krakowie. W środę uczestnicy półkolonii zabawili się w małych kucharzy i pod czujnym okiem opiekunek wzięły udział w warsztatach kulinarnych zakończonych samodzielnym przygotowaniem smacznych, zdrowych a przede wszystkim orzeźwiających sałatek owocowych. Dzieci rywalizowały także w zawodach sportowych na szkolnej sali gimnastycznej. Jednym z ciekawych miejsc, które odwiedzili uczniowie, był także Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie– park edukacyjny utworzony w 2007 roku w Krakowie. Ogród Doświadczeń jest oddziałem plenerowym Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Dzieci mogły zobaczyć urządzenia, konstrukcje i modele, pozwalające na poznawanie praw fizyki i świata przyrody, w tym: prawa fizyki związane z oddziaływaniem siły (huśtawki, elementy ukazujące działanie siły grawitacji), prawa fizyki związane z utrzymywaniem równowagi (równoważnie, obrotowe tarcze, trampolina),prawa fizyki dotyczące zjawisk drgań i fonii, prawa fizyki związane z działaniem wody (turbiny wodne),prawa świata przyrody związane ze zmysłami (dotykiem, słuchem, węchem). Uczestniczyły także w zajęciach zorganizowanych przez pracowników Krakowskiego Ogrodu Doświadczeń. W ostatnim dniu półkolonii uczniowie odwiedzili Gospodarstwo Agroturystyczno – Edukacyjne „Zwierzyniec Kopytkowo” .Na miejscu otrzymały specjalnie przygotowaną karmę dla zwierzaków i mogły nią karmić je do woli. Mieszkające tam zwierzęta są bardzo przyjazne, pozwalają na głaskanie i pięknie pozują do zdjęć. Poza zwierzętami takimi jak :jelenie , emu, alpaka ,kuc, osiołek, kozy, szopy i króliki są też tam różne gatunki kur i królików a nawet jeże i papużki. Uczestnicy półkolonii wzięli tam również udział w warsztatach poboru miodu. Zobaczyły , jak wygląda praca pszczelarza, a na koniec mogły też spróbować świeżego miodu spadziowego. Czas spędzony na łonie natury z pewnością należał do udanych. 5 dni upłynęło bardzo szybko, dzieci spędziły ten wspólny czas aktywnie i ciekawie. Mamy nadzieję ,że będą miło wspominać chwile spędzone na letniej półkolonii.
Najwyższą średnią ocen zdobyła w tym roku szkolnym klasa IV a. Czwartoklasiści uzyskali średnią 4,95.Tym samym trafił w ich ręce Puchar Dyrektora Szkoły. Najwyższą średnią ocen wśród uczniów klas VII-VIII i III gimnazjum zdobyła uczennica klasy VIII Julia Garlacz (średnia 5,78),a wśród uczniów z klas IV-VI szóstoklasistka Natalia Guzik.(średnia 5,64) Obie uczennice otrzymały tytuł „Primus inter pares”i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Pani Dyrektor przedstawiła także uczennice , które odebrały Nagrodę Burmistrza za bardzo wysokie wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia . Wręczenie nagród miało miejsce podczas uroczystej Gali Edukacyjnej w Kalwarii Zebrzydowskiej w dniu 18 czerwca i otrzymały je: Anna Gaczorek- kl.III gimnazjum Wiktoria Flaga -kl.VIII Gabriela Mikstein-kl.VIII Oliwia Światłoń-kl.VIII Kinga Gaczorek-kl.VII Podczas akademii wręczone zostały także nagrody dla zwycięzców Olimpiady Matematycznej im.Jadwigi Sulińskiej. W tegorocznej edycji konkursu były: to Amelia Madej -I miejsce,Gabriela Mikstein i Emilia Surówka-II miejsce Kamila Kos-III miejsce. Uroczystość zakończyły serdeczne gratulacje, podziękowania i życzenia udanych , ciekawych, słonecznych i bezpiecznych wakacji dla wszystkich uczniów i pracowników szkoły ze strony Pani Dyrektor i przedstawicieli Rady Rodziców.
Po występie czwartoklasistów Pani Dyrektor mgr Stanisława Czarniak oraz opiekunowie szkolnych organizacji wręczyli nagrody uczniom angażującym się w różne działania w ciągu minionego roku szkolnego. Tytuł „Najlepszego Czytelnika” w kategorii uczniów klas VII-VIII i III gimnazjum zdobyła uczennica klasy III Kinga Bednarz, w kategorii uczniów w klas IV-VI czwartoklasistka Daria Gaj a wśród uczniów z klas I-III Bartłomiej Leńczowski. Najwięcej książek-310- w tym roku szkolnym wypożyczyli uczniowie klasy II. Podsumowana została także akcja zbierania zakrętek zorganizowana przez Szkolne Koło Caritas. Łącznie zostało zebranych 558,2 kg , z czego największą ilość zebrali uczniowie klasy IV a (70,4 kg.) II miejsce zajęła klasa IV b (54,5 kg) III miejsce klasa III- 34 kg. Podczas apelu zostały także wręczone nagrody dla zwycięzców Konkursu Ekologicznego w Stryszowie, nagrodzonych w Szkolnym Konkursie Geograficznym i Języka Niemieckiego oraz dyplomy dla członków Spółdzielni Uczniowskiej Grosik oraz Szkolnego Koła Caritas. Gratulacje dla zwycięzców oraz serdeczne podziękowania dla organizatorów tegorocznych akcji. Na koniec głos zabrał Przewodniczący Rady Rodziców Pan Jacek Guzik, który wręczył na ręce obecnej na apelu przedstawicielki firmy produkującej oczyszczacze powietrza podziękowania dla Prezesa firmy za okazaną szkole pomoc oraz zwrócił uwagę na duże zaangażowanie w zakup oczyszczaczy Pana Grzegorza Sidziny. W imieniu zaproszonego na apel Pana Burmistrza wystąpiła pracownica Urzędu Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska.
Ten dzień mógłby mieć różne nazwy: Dzień Inspirujących Spacerów, Dzień Odkrywania Lasu, Dzień Odpoczynku na Łące, Dzień Parkowych Zabaw – wszystko zależy od tego, jaki pomysł na jego spędzenie znajdą nauczyciele i ich uczniowie. Nosi jednak inną nazwę: to Dzień Pustej Klasy. Obchodzimy go rokrocznie (zawsze w trzeci piątek czerwca) i jest wyjątkowym, międzynarodowym świętem edukacji na świeżym powietrzu. Nazwa święta, zainaugurowanego w 2012 roku przez grupę londyńskich nauczycieli, doskonale oddaje jego jasny i klarowny cel: sprawić, aby klasy były puste. Zachęcić nauczycieli, by tego dnia choć jedną lekcję spędzili ze swoimi uczniami poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby promować edukację terenową – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającą formę edukacji na świecie. Uczniowie klasy V pod opieką wychowawcy mgr Anny Chromy już po raz drugi spędzili ten dzień inaczej niż wszystkie tegoroczne szkolne dni.Przede wszystkim zamienili zajęcia w sali lekcyjnej na pobyt na łonie natury. Natura ma same zalety: jest otwarta 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Las, łąka czy parkowa polana to najlepiej wyposażone sale lekcyjne jakie możemy sobie wyobrazić. Natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia. Uczniowie przygotowali bazę(miejsce schronienia przed słońcem),wykonali zielnik , naszyjnik, piłkę i inne przybory do zabawy z naturalnych elementów .Mieli także okazję spróbować herbaty zaparzonej z zebranych ziół i kwiatów lipy. Chwile spędzone na świeżym powietrzu na pewno należały do udanych! Zachęcamy inne klasy do świętowania Dnia Pustej Klasy w następnym roku szkolnym.
Nie zabrakło oczywiście Listów Gratulacyjnych i Podziękowań dla Rodziców naszych uczniów,wychowawców klas oraz zaproszonych na uroczystość nauczycieli. Po części oficjalnej uczestnicy spotkania bawili się na szkolnym parkiecie przy muzyce DJ Damiana. Wszystkim ósmoklasistom i trzecioklasistom życzymy powodzenia w nowych szkołach. Mamy nadzieję,że będą oni miło wspominać lata spędzone w naszej. Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie tegorocznego komersu.
I miejsce zdobyła Anna Gaczorek z klasy III, II miejsce zajęła ósmoklasistka Emilia Surówka a III jej klasowa koleżanka Martyna Oleś. Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.
Wkrótce wakacje,więc dzieci z pewnością będą miały okazję,by sprawdzić swoje pływackie umiejętności.
Tytuł „Mistrza mapy Polski” zdobyła uczennica klasy III gimnazjum Amelia Madej. Wyróżnienia otrzymały gimnazjalistki: Aleksandra Cygan i Patrycja Rywotycka oraz szóstoklasistka Natalia Guzik. Serdeczne gratulacje dla nagrodzonych oraz podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu!.
W pierwszym dniu wycieczki uczniowie wjechali kolejką liniowo-terenową na Górę Żar, skąd mogli podziwiać piękne widoki na Jezioro Żywieckie i okolicę.Po zjeździe z góry dzieci skorzystały z atrakcji parku liniowego Trollandia. Po zabawie w parku uczestnicy wycieczki odwiedzili Żywiec ,a w nim zobaczyli najważniejsze zabytki miasta tj.Stary Zamek,Nowy Zamek-neoklasycystyczny Pałac Habsurgów, Park Zamkowy, miejski rynek z Ratuszem i konkatedrą NMP. Po wizycie w Żywcu czwartoklasiści zwiedzili fortyfikacje w Węgierskiej Górce. Węgierska Górka była ważnym punktem oporu podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Pierwotnie zaplanowano budowę 16 schronów bojowych mających zamykać dolinę, ale jedynie 5 z nich zdołano wybudować. Były to ciężkie schrony żelbetowe, uzbrojone w ciężkie karabiny maszynowe. Jeden ze schronów („Waligóra”) był schronem artyleryjskim dla dwóch armat kalibru 75mm. Wszystkie schrony miały być wyposażone w kopuły pancerne do prowadzenia ognia karabinowego i obserwacji, ale do wybuchu wojny nie zdążono ich zabudować. Dowódcą odcinka był kpt. Tadeusz Semik.Fortyfikacje zostały zdobyte 3 września po ciężkich walkach, w których Niemcy stracili około 200 żołnierzy. Ten punkt wycieczki był szczególny , ponieważ okazało się ,że jeden z walczących tam żołnierzy był krewnym jednego z naszych uczniów. Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Chacie Kawuloka w Istebnej. Chata została zbudowana w 1863 roku. Mieszkał w niej Jan Kawulok -twórca a zarazem wirtuoz gry na instrumentach pasterskich.Obecnie znajduje się tam muzeum prezentujące wystawę zabytkowych sprzętów oraz instrumentów muzycznych .Niewątpliwie dodatkową atrakcją tego miejsca jest ciekawa opowieść przewodnika. Po wizycie w Istebnej czwartoklasiści mogli podziwiać skocznię narciarską im.Adama Małysza w Wiśle-Malince .Nie zabrakło też spaceru po Wiśle-ośrodku wypoczynkowym, turystycznym i sportowym. Na sam koniec wycieczki uczniowie zwiedzili Zamek Prezydenta RP w Wiśle -modernistyczny pałac mający 88 lat ,wybudowany dla prezydenta Ignacego Mościckiego a od 2002 roku rezydencja Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.Był to dar Ludu Ślaskiego dla I.Mościckiego i jego następców.Uczniowie zobaczyli wybrane pomieszczenia w zamku – m.in. historyczny gabinet prezydenta I.Mościckiego,pokój kąpielowy, salę reprezentacyjną. Zwiedzili także drewnianą zabytkową kaplicę z 1909 roku znajdującą się na terenie rezydencji. Dwa wspólnie spędzone dni szybko minęły. Uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili szczęśliwie do domu… Mamy nadzieje,że będą miło wspominać ten wyjazd…
W kategorii IV – uczniowie kl. VII-VIII SP oraz III gimnazjalnych: I miejsce zdobyła Emilia Surówka z klasy VIII a II miejsce zajęła Nadia Wójtowicz z klasy VII a. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym oraz ich opiekunce.
Olimpiada Matematyczna im. Jadwigi Sulińskiej zorganizowana przez mgr Annę Sikorę i mgr Małgorzatę Mlak składała się z 2 etapów i finału, który miał miejsce 5 czerwca. W olimpiadzie wzięło udział 11 uczniów z klas VII, VIII i III gimnazjum. W rozgrywkach finałowych I miejsce zdobyła Amelia Madej z klasy III gimnazjum,która udzieliła 100% poprawnych odpowiedzi II miejsce Gabriela Mikstein i Emilia Surówka z klasy VIII III miejsce Kamila Kos z klasy VII Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tegorocznej edycji konkursu. Serdeczne podziękowania dla Pana Pawła Sulińskiego-fundatora nagród pieniężnych
Po wizycie w ZOO dzieci wspięły się na Kopiec Józefa Piłsudskiego-największy z pięciu istniejących w Krakowie kopców, usypany na szczycie Sowińca znajdującego się w Lesie Wolskim w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy Zwierzyniec.Jest to największy kopiec w Polsce.Rozpoczęto go sypać 6 sierpnia 1934 r. w dwudziestą rocznicę wymarszu z Krakowa I kompanii kadrowej Legionów.Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego postanowiono kopiec nazwać jego imieniem. Sypanie zakończono 9 lipca 1937 r. W kopcu złożono ziemię z wszystkich pól bitewnych I wojny światowej , na których walczyli Polacy. Pogoda dopisała,więc wycieczka z pewnością należała do udanych…
W konkursie literackim w kategorii klas VII-VIII i III gimnazjum I miejsce w kategorii wiersz zdobyła Kamila Kos za utwór pt.”Niech tutaj dokonuje się wielkie dzieło duchowej odnowy” a II miejsce Kinga Gaczorek za utwór pt.”Umiłowane miejsce na ziemi”. W kategorii proza II miejsce jury przyznało tekstowi Gabrieli Mikstein za utwór pt.”Wiara” a III utworowi Julii Garlacz pt.”Siła modlitwy”. Jury wyróżniło także pracę Emilii Barańskiej pt.”Trzeba wierzyć”. W Przeglądzie Poezji Religijnej Recytowanej II miejsce zdobyła Julia Garlacz a wyróżnienie Oliwia Światłoń. W konkursie plastycznym wyróżnienie zdobyła praca wykonana przez Kingę Gaczorek. Opiekunami uczestników konkursów były Panie mgr Dorota Morek i mgr Beata Pająk. Gratulujemy nagrodzonym, wszystkim uczestnikom i ich opiekunkom.!
Samorząd Uczniowski pod opieką mgr Anny Chromy i mgr Beaty Pająk przygotował projekt, którego głównym celem było przybliżenie uczniom krajów członkowskich Unii Europejskiej( w związku z 15. rocznicą przystąpienia Polski do UE) oraz rozwijanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy z różnych źródeł informacji. Uczniowie z klas I-VII przedstawiali swoje prezentacje na temat wylosowanych wcześniej państw. Na początku wszyscy odśpiewali unijny hymn „Odę do radości”. Potem uczestnicy tej niezwykłej wycieczki poznali bliżej takie kraje jak : Hiszpania, Francja, Czechy,Włochy ,Węgry, Holandia, Irlandia, Austria, Polska i Grecja. Mogliśmy podziwiać tańce narodowe ,wziąć udział w degustacji narodowych potraw ,a nawet odbyć skrócony kurs nauki języka francuskiego.W przerwie między prezentacjami uczniowie rywalizowali między sobą w zawodach sportowych. 1 czerwca to Dzień Dziecka, dlatego też nie zabrakło oczywiście serdecznych życzeń od Pani Dyrektor dla naszych wszystkich uczniów. Przed nami wakacje… Europejskie kraje kuszą bogactwem zabytków, pięknymi krajobrazami, ciekawymi tradycjami i smaczną kuchnią… Być może któreś z prezentowanych państw znajdą się na liście naszych wakacyjnych wojaży. Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w realizację dzisiejszego projektu.
Na konkursie nie zabrakło uczniów z naszej szkoły, którzy zostali do niego przygotowani przez mgr Bernadetę Ciapę i mgr Stanisławę Czarniak Okazało się,że niektórzy z nich wykazali się bardzo dużą wiedzą. W kategorii klas IV-VI I miejsce zajęła Klaudia Szewczyk z klasy IV a , a III miejsce zdobyła jej klasowa koleżanka Anna Szczyrbak. W kategorii klas VII-VIII i III gimnazjum na podium stanęły siódmoklasistki Kamila Kos -I miejsce oraz Emilia Kot i Kinga Gaczorek-II miejsce. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i ich opiekunkom oraz wszystkim uczestnikom konkursu.
Ósmoklasiści spędzili trzy dni na Słowacji. Na początku wycieczki mieli okazję znaleźć się w niezwykłym miejscu w Dolinie Bechledowej .Znajduje się tam “Ścieżka w koronach drzew” – drewniany chodnik zawieszony wysoko wśród drzew z ciekawymi przystankami edukacyjnymi, 32-metrową wieżą widokową. Podczas trasy niestety wspaniałe panoramy Tatr, Gorców, Magury Spiskiej, Pienin i Beskidu Sądeckiego były niewidoczne z powodu złej pogody ,ale sam spacer tym niezwykłym chodnikiem zrobił na uczniach duże wrażenie. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie Zamku Lubowelskiego we wschodniej Słowacji, obecnie w mieście Lubowla w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz, wybudowanego pod koniec XIV w. Obecnie częściowo jest trwałą ruiną, częściowo odbudowany. Na zamku jest udostępniona kopia aktu zastawu spiskiego. W zachowanych pomieszczeniach mieści się muzeum. W kaplicy zamkowej jest stała wystawa kopii polskich klejnotów koronacyjnych. Koło zamku znajduje się Muzeum Architektury Ludowej regionu spiskiego (skansen). Następną słowacką atrakcją była Demianowska Jaskinia Wolności -część systemu Jaskiń Demianowskich znajdująca się po północnej stronie Niżnych Tatr w Dolinie Demianowskiej.Jaskinia Wolności jest bogata w różne formy krasowe prawie każdego rodzaju. Występują w niej nacieki zabarwione na kolor różowy, żółty, fioletowy, czerwony i biały od związków żelaza oraz zabarwienia ciemnozielone, siwe i czarne od związków manganu. Są również jaskiniowe perły podobne wielkością do kulek grochu w Dużym Domu, pokryte szronem stalaktyty, liliowe jeziorka z rokokowymi lalkami w Różowym Domu oraz Kamienne Słonko w Skarbcu. Ósmoklasiści mogli także podczas wycieczki skorzystać z oferty Parku termalnego Bešeňová- kąpieliska na Słowacji, w miejscowości Beszeniowa. Lecznicze wpływy tych gorących źródeł wykorzystywano już w XIV wieku oraz zwiedzić Zamek Orawski górujący nad miejscowością o nazwie Orawskie Podzamcze. Wznosi się na skale, 112 metrów nad lustrem rzeki Orawy. Położony jest niedaleko granicy Polski .Na całość zamku składają się trzy kompleksy średniowieczno-renesansowych budowli. Na zamku powstało kilka filmów np. „Nosferatu – symfonia grozy”, „Książę i żebrak”, „Tomasz sokolnik” „Kanclerz” z 1989 roku. Kręcono tu także jeden z odcinków serialu „Janosik”. Wyjazd na Słowację był ostatnią wspólną ,klasową wycieczką uczniów klasy VIII . Nie zabrakło oczywiście podczas niej wspomnień z 9 szkolnych lat. Mamy nadzieję,że zapamiętają także ten wyjazd.
W pierwszym dniu zwiedzili Wrocław -stolicę Dolnego Śląska. Mieli okazję zobaczyć Ogród Zoologiczny,Panoramę Racławicką i wrocławskie Stare Miasto. Drugi -niestety deszczowy dzień-spędzili w Górach Stołowych.Wszyscy wyszli na szczyt gór Szczeliniec Wielki ,który znajduje się na wysokości 919 m npm .Potem poznali skalny labirynt Błędne Skały położony na obszarze Parku Narodowego Gór Stolowych obejmujący północno-zachodnią część masywu Skalniak .Niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak Stołowy Głaz, Tunel, Kuchnia czy Kurza Stopka .W najwęższych miejscach musieli przeciskać się pomiędzy skalnymi szczelinami wąskimi na kilkadziesiąt centymetrów. Na zakończenie dnia uczestnicy wycieczki zobaczyli jedyną w Polsce Kaplicę Czaszek w Kudowie Zdroju.Jest to wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłogą spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys) szczątków ludzi. Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka , któremu budowa kaplicy , zbieranie szczątków , dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajęły osiem lat.Kaplica jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka w której spotkały się szczątki dawnych rodzin , przyjaciół i wrogów. Raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się w Kaplicy Czaszek mszę św. za wszystkich którzy w niej spoczywają oraz za wszystkich którzy umarli na wskutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Trzeci dzień gimnazjaliści spędzili w Kłodzku, gdzie zwiedzili tamtejszą twierdzę oraz przeszli podziemną trasą turystyczną . W 1960 roku Twierdza Kłodzko została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. Część fortyfikacji udostępnionej do zwiedzania to zaledwie 10% obiektu. Trasa prowadzi przez najważniejsze miejsca – rozpoczyna się na Dziedzińcu Tumskim, gdzie w średniowieczu stały zabudowania zakonu augustianów, a potem prowadzi pod Bastionem Alarmowym, gdzie turyści mogą zobaczyć słynne schody, którymi wbiegali filmowi czterej pancerni. Ważnymi punktami na trasie zwiedzania są też lazaret, Bastion Wieżowy oraz donjon – ostatnie miejsce obrony, zajmujący tereny dawnego zamku. Z bastionów górujących nad Kłodzkiem można podziwiać panoramę miasta oraz gór otaczających ziemię kłodzką będącą Turystycznym Hrabstwem Sudetów. Po wizycie w Kłodzku uczniowie zwiedzili Kopalnię Złota w Złotym Stoku.W dawnej kopalni złota i arsenu 28 maja 1996 uruchomiono Muzeum Górnictwa i Hutnictwa . Muzeum oferuje wystawę obrazującą historię górnictwa złota (stare mapy, narzędzia górnicze, kolekcja tablic ostrzegawczych i informacyjnych z czasów PRL) w sztolni transportowej „Gertruda.W sztolni „Czarnej” zobaczyli 10-metrowy podziemny wodospad ,a z kopalni wyjechali kolejką kopalnianą. Trzy dni minęły bardzo szybko… Liczymy,że uczestnicy wycieczki będą chętnie wracać do wspólnie spędzonych dni w swoich wspomnieniach…
W tym roku w rajdzie wzięło udział 13 uczniów z naszej szkoły z klas VII i VIII pod opieką mgr Bernadety Ciapy, mgr Beaty Grych i mgr Rafała Woźniaka. W trakcie rajdu wykonywali oni zadania związane z historią Lanckorony, wydarzeniami z okresu konfederacji barskiej. Mamy nadzieję, że udział w rajdzie dostarczył uczniom wielu wrażeń i zachęcił do poznawania najbliższej okolicy.
W tym roku Biblioteka Publiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej zorganizowała I Edycję Gminnego Konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”, adresowaną do uczniów klas IV szkół podstawowych z terenu Gminy Kalwaria Zebrzydowska.Wydarzeniem tym Biblioteka pragnie zachęcić uczniów nie tylko do czytania książek, ale też do odkrywania piękna naszego rodzimego języka. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. I etap konkursu przeprowadzony został w szkołach: w Brodach, Leńczach, Barwałdzie Średnim, Przytkowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestnicy czytali dowolnie wybrany fragment z książki Rene Goscinnego i Jean-Jacques′a Sempego pt. „Mikołajek i inne chłopaki”. Laureaci I etapu konkursu zakwalifikowali się do Finału. 23 maja w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się Finał Gminnego Konkursu „Mistrz Pięknego Czytania”. Edycja I. 2019. Do Finału przystąpiło 9 uczestników ze szkół z terenu Gminy .Wśród nich byli nasi czwartoklasiści -Wiktor Żak i Zuzanna Piotrowska. Finaliści etapu szkolnego czytali losowo wybrany fragment z książek Rene Goscinnego i Jean-Jacques′a Sempego : „Wakacje Mikołajka”’ „Mikołajek w szkole” lub „Mikołajek ma kłopoty”.Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy.
Głównym celem konkursu była popularyzacja wiedzy o życiu i świętości Ojca Świętego Jana Pawła.Naszą szkołę reprezentowało 23 uczniów z klas IV-VIII i klasy III gimnazjum przygotowanych przez mgr Beatę Grych. Byli to: Gaczorek Kacper, Gaczorek Jakub, Oleś Kinga, Wicher Jan, Natalia Guzik, Baran Paulina, Barańska Emilia, Chudzik Maja, Dyjach Gabriela, Gaczorek Kinga, Garlacz Julia, Kos Kamila, Kot Emilia, Kowalska Karolina, Łyczak Oliwia, Mikstein Gabriela, Monica Anna, Nowak Wiktoria, Oleś Natalia, Oleś Martyna, Światłoń Oliwia, Węgrzyn Anna i Zielińska Oliwia . W kategorii uczniów klas VII-III gimnazjum I miejsce zdobyła Kinga Gaczorek a II miejsce – Kamila Kos . Serdeczne gratulacje i podziękowania dla nagrodzonych, opiekunki i wszystkich uczestników tegorocznego konkursu.
W drugim dniu wycieczki zobaczyli kościół i klasztor oo. Bernardynów w Leżajsku i Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem. Tam przekonali się, jak piękne rzeczy można zrobić z wiklinowych gałązek. W drodze powrotnej do domu zatrzymali się w Dębnie, gdzie znajduje się zamek-jedyny na terenie Małopolski zachowany zabytek architektury możnowładczej – rezydencjonalnej. Wzniesiony został w końcu XV wieku. Fundatorem był Jakub Dębiński herbu Odrowąż, Kasztelan Krakowski, Kanclerz Wielki Koronny. Tam podziwiali piękne meble, obrazy, naczynia, rycerskie zbroje i broń. Dwudniowa wycieczka obfitowała w wiele atrakcji i pomimo deszczowej aury pozostanie na długo w pamięci jej uczestników.
Nagrody wręczył Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski . Uroczyste gale miały miejsce w Sali Królewskiej Domu Arcybiskupów Krakowskich.Na początku ks. dr Andrzej Kielian dyrektor wydziału katechetycznego kurii metropolitalnej w Krakowie podziękował opiekunom i organizatorom konkursów biblijnych. Stwierdził, że umiejętności nabyte przez uczniów to przede wszystkim inwestycja w siebie, z której mogą być dumni. Powitał zaproszonych gości: metropolitę krakowskiego, abpa Marka Jędraszewskiego, Małopolskiego Kuratoria Oświaty – Barbarę Nowak,Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego – Dorotę Skwarek, ks. Roberta Dytko – reprezentanta Wydziału Katechetycznego, wizytatorów Kuratorium Oświaty, Wydziału Katechetycznego, opiekunów oraz nauczycieli. Kurator Oświaty stwierdziła, że przebywanie w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów sprawia, że myśli wszystkich zwracają się ku św. Janowi Pawłowi II, ponieważ z tego miejsca wychodził on do młodych.Poprosiła, by laureaci pielęgnowali w sobie ducha papieża Polaka oraz byli odważnymi wyznawcami wiary. Podziękowała również rodzicom i nauczycielom, którzy pracują z młodzieżą. Arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał, że sala w której znajdują się zebrani nazywa się „Salą Królewską”. Zadał zgromadzonym pytanie kim są królowie, których podobizny umieszczono na ścianach.Stwierdził, że Jan Paweł II wielokrotnie powtarzał, że dzieje Polski są niezwykłe, ponieważ jej historia rozpoczęła się od chrztu.Dynastie królewskie, które rządziły krajem wskazują, że Polska zawsze była otwarta na Europę. Metropolita powiedział, że młodzi ludzie poznają spuściznę, którą stanowią chrześcijańskie korzenie ojczyzny. Wśród uczestników spotkania były dwie uczennice z naszej szkoły- Oliwia Światłoń oraz Kinga Gaczorek. Serdecznie gratulujemy !
Warszawa jest ważnym ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. Tutaj znajdują się siedziby m.in. polskiego prezydenta, Sejmu i Senatu. Atrakcjami polskiej stolicy są nie tylko historyczne zabytki. Miasto to oferuje turystom także miejsca nowoczesne takie jak np. Centrum Nauki Kopernik, które odwiedzili uczestnicy wycieczki . Centrum nakłania zwiedzających do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Siódmoklasiści zobaczyli także PGE Narodowy (dawniej Stadion Narodowy w Warszawie) – najnowocześniejszą arenę wielofunkcyjną i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Arena jest największym stadionem w Polsce. Mamy nadzieję, że wizyta w Warszawie dostarczyła uczniom wielu wrażeń …
Chętni uczniowie mogą zgłaszać swój udział organizatorce konkursu- Pani mgr Bernadecie Ciapie w dniach 27.05-31.05.2019 . Na laureatów konkursu czekają nagrody . Serdecznie zapraszamy!
Jak co roku odbył się Gminny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas II-III szkoły podstawowej z gminy Kalwaria Zebrzydowska . W tym roku uczestnicy matematycznych zmagań rywalizowali ze sobą w szkole w Barwałdzie Średnim . Tegoroczne zadania nie sprawiły trudności naszym uczniom i okazało się,że są wśród nich „matematyczni eksperci”. Najlepszy wynik i I miejsce zdobył nasz trzecioklasista-Karol Pułka. Tuż za nim był jego klasowy kolega Karol Szlachetka który zajął II miejsce. V miejsce zdobył Krzysztof Oleś. Uczniowie zostali przygotowani do konkursu przez mgr Teresę Łyczak. Gratulujemy uczniom i ich opiekunce. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.
Ustawa Rządowa była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją.I chociaż Polsce nie dana była jeszcze suwerenność, to po utracie niepodległości w 1795 roku przez 123 lata rozbiorów przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Mimo rozbiorów pamięć o drugiej w dziejach świata spisanej konstytucji narodowej przez kolejne pokolenia pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości i stworzenia sprawiedliwego społeczeństwa. W Polsce uznaje się ją za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze. Od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku, Święto Konstytucji 3 Maja jest obchodzone jako najważniejsze święto państwowe. Dbajmy o to, aby kolejne pokolenia nie zapomniały o dorobku naszych przodków…
Pamiętajmy,że Ziemia to nasz dom! Naszym obowiązkiem jest dbanie o środowisko naturalne,by następne pokolenia mogły z niego korzystać!
Mamy nadzieję,że zadania nie sprawiły zdającym większych trudności i wyniki egzaminów będą dla nich satysfakcjonujące. Trzymamy kciuki!
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy – od 1942 r. – stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) – nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny. Miejsce Pamięci Auschwitz to nie tylko rozległy teren i autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze…, ale także dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice.To przede wszystkim osobiste rzeczy przywiezione przez deportowanych i odnalezione po wyzwoleniu na terenie obozu. Stanowią one unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do Auschwitz bezpośrednio na zagładę, jak i tych, których Niemcy zmusili do niewolniczej pracy.To także obiekty związane z życiem więźniów w obozie. Świadczą one o prymitywnych warunkach mieszkalnych i higienicznych, głodzie, ale także o próbach zachowania człowieczeństwa za drutami Auschwitz. Uczniowie mogli to wszystko zobaczyć na własne oczy i wysłuchać opowieści przewodnika o obozowym życiu,ludzkim cierpieniu i okrucieństwie ludzi wobec innych ludzi. Muzeum w Oświęcimiu to miejsce przepełnione ludzkim cierpieniem wynikającym z pogardy jednych wobec drugich. Niech będzie przestrogą dla nas i kolejnych pokoleń…
Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom. Podziękowania dla wolontariuszy SK Caritas i opiekunek za zorganizowanie akcji.
Wśród prac ,które przykuły uwagę jury, znalazły się koszyczki wykonane przez nasze uczennice. W kategorii prac klas IV-VI wyróżnienie otrzymała praca Martyny Kukuły z klasy IV a. W kategorii uczniów gimnazjum najładniejszy wielkanocny koszyczek wykonała Natalia Oleś z klasy VII a i zdobyła I miejsce. III miejsce zajęła praca Kamili Kos z klasy VII b. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym . Dziękujemy wszystkim uczestnikom z naszej szkoły za udział w konkursie.
Jak co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się konkurs ekologiczny dla uczniów klas II-III szkoły podstawowej z gminy Kalwaria Zebrzydowska Uczestnicy rozwiązywali zadania związane z ekologią. Tegoroczne nie sprawiły trudności naszym uczniom i okazało się,że są wśród nich „ekologiczni eksperci”. Najlepszy wynik i I miejsce zdobył nasz trzecioklasista-Krzysztof Oleś. Tuż za nim był jego klasowy kolega Karol Pułka, który zajął II miejsce. IV miejsce zdobył Szymon Młotkowski. Uczniowie zostali przygotowani do konkursu przez mgr Teresę Łyczak. W ekologicznych zmaganiach wzięły także uczennice z klasy II- Barbara Żurek i Maria Kołodziej. Gratulujemy uczniom i ich opiekunkom. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.
4 kwietnia 2019 roku w nowym budynku Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie odbyła się uroczystość zakończenia tegorocznego konkursu przedmiotowego z języka angielskiego. Wzięli w niej udział uczniowie z Małopolski, którzy uzyskali tytuł laureata konkursu. W tym roku w gronie 62 wyróżnionych była Wiktoria Flaga – uczennica klasy VIII ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Leńczach, która została Laureatką konkursu. Serdeczne gratulacje dla uczennicy i jej opiekuna mgr Rafała Woźniaka.
Nasi uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego i przenieść się w czasy, o których opowiada szekspirowski utwór.
W. Szekspira. Role bohaterów znanej tragedii o miłości Romea i Julii odtwarzali aktorzy TNT Theatre Britain.
Zespół w składzie – Oliwia Światłoń, Gabriela Mikstein i Kinga Gaczorek -zajął II miejsce w swojej kategorii. Serdecznie gratulujemy uczennicom i opiekunce. Gratulujemy też członkom drugiej drużyny-czwartoklasistom.Dziękujemy za udział w konkursie. Mamy nadzieję,że w kolejnych latach będą pogłębiać wiedzę o Janie Pawle II. Serdeczne podziękowania dla księdza B. Ciołczyka za pomoc w zorganizowaniu transportu.
Tegoroczne nie sprawiły trudności naszym uczniom i okazało się,że są wśród nich mistrzowie polskiej ortografii. Najlepszy wynik i I miejsce zdobył nasz trzecioklasista-Karol Pułka. Tuż za nim była jego klasowa koleżanka Anna Kowalska, która zajęła II miejsce.Uczniowie zostali przygotowani do konkursu przez mgr Teresę Łyczak. W ortograficznych zmaganiach wzięły także uczennice z klasy II- Magdalena Grodecka i Daria Rak. Gratulujemy uczniom i ich opiekunkom. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział konkursie.
Nasza ósmoklasistka wykazała się znakomitą znajomością języka angielskiego i znalazła się w grupie laureatów (minimum 85% punktów). Serdecznie gratulujemy Wiktorii i jej opiekunowi!
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu -położone niedaleko Leńcz-to miejsce na pewno warte odwiedzenia. Mamy nadzieję,że uczniowie jeszcze kiedyś tu wrócą…
Mamy nadzieję, że tak przywitana Wiosna odwdzięczy się nam ciepłem, słońcem i piękną przyrodą…
Zaproszeni goście należą do ludzi aktywnych. Ich doświadczenie życiowe z pewnością może być inspirujące dla młodych ludzi stojących przed różnymi wyborami związanymi np. z przyszłym zawodem. Serdeczne podziękowania dla organizatorów za możliwość uczestniczenia w spotkaniu z tak ciekawymi osobami.
W tym roku uczniowie klasy III gimnazjum i klasy VIII szkoły podstawowej i ich rodzice mogli poznać bliżej ofertę :Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im.M.Kopernika i Zespołu Szkół im.KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej, Liceum Ogólnokształcącego im.M.Skłodowskiej-Curie i Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Wadowicach, Zespołu Szkół Łączności , Zespołu Szkół Budowlanych Nr 1, Zespołu Szkół Mechanicznych Nr 4 i Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości MIRIP w Krakowie. Mamy nadzieję,że spotkanie wzbogaciło wiedzę uczniów i pomogło w wyborze dalszej ścieżki kształcenia po ukończeniu naszej szkoły.
I tym razem uczestniczki wykazały się dużą wiedzą na temat znanego Polaka. II miejsce zdobyła nasza ósmoklasistka Oliwia Światłoń-( 42 punkty na 48 możliwych ) a III uczennica klasy VII Kinga Gaczorek- ( 41 punktów) . Warto dodać,że Wiktoria Nowak i Kamila Kos z klasy VII także mogą być z siebie dumne, ponieważ zdobyły 39 punktów na 48 i znalazły się tuż za podium-na IV miejscu. Gratulujemy nagrodzonym ,wszystkim uczestniczkom konkursu oraz opiekunce! Serdeczne podziękowania dla księdza Bohdana Ciołczyka za pomoc w zorganizowaniu transportu na konkurs.
Zainicjowany w 1982 roku cykl koncertów symfonicznych dla młodzieży pod nazwą Musica – ars amanda, co w wolnym tłumaczeniu znaczy, że muzyka to sztuka, którą warto pokochać i poznawać, to bardzo ciekawa forma wzbogacania wiedzy uczniów z zakresu sztuk pięknych Pozwala przybliżyć młodym ludziom świat muzyki klasycznej. Mamy nadzieję,że wyjazd dostarczył jego uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.
Twórcy przedstawienia-Maria Wojtyszko i Jakub Krofta – specjaliści od nowoczesnych w formie i mądrych w wyrazie bajek teatralnych – opowiedzieli historię Stanisława, który nieśmiertelności szuka w sztuce, w malarstwie, w teatrze. Konkretnie w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie oraz baśniową historię Stasia, chłopca ,który przedwcześnie stracił mamę i który – w pogoni za nieśmiertelnością – próbuje odnaleźć mityczny kwiat paproci. W przedstawieniu spotykają się postaci historyczne z baśniowymi, tradycyjne techniki lalkowe z najnowocześniejszymi projekcjami, a kurtyna Siemiradzkiego… z kurtyną Wyspiańskiego. Piękna scenografia, doskonała gra aktorów , oprawa muzyczna to niewątpliwie atuty spektaklu. Uczniowie przenieśli się w inny,magiczny świat…
Trafny wybór szkoły to gwarancja zadowolenia podczas zdobywania zawodowych umiejętności a później satysfakcji z wykonywanej pracy . Mamy nadzieję ,że piątkowe spotkanie pomogło-zwłaszcza tym jeszcze niezdecydowanym gimnazjalistom- w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.
Mamy nadzieję,że tegoroczna zabawa pozostanie w pamięci tych, którzy wzięli w niej udział.
Argan odgrywany przez Andrzeja Grabowskiego to mężczyzna w kwiecie wieku, który wydaje swoje licznie zgromadzone pieniądze na leczenie wyimaginowanych chorób. Dzień lubi rozpocząć od uzdrawiającej lewatywki i kłótni ze służką Antosią -w tej roli wystąpiła Anna Tomaszewska. W swych najbliższych planach pragnie on wydać swoją starszą córkę Anielę graną przez Natalię Strzelecką za mąż oraz przepisać majątek swojej drugiej żonie kreowanej przez Lidię Bogaczównę. Nie było by może w tym nic złego, gdyby nie fakt, że za zięcia pragnie on mieć medyka, a jego córka ma na oku już zupełnie kogoś innego. Wszystko to staje się przyczyną niespodziewanych zwrotów akcji i przyczynkiem do licznych wybuchów śmiechu zgromadzonej na sali publiczności. Mamy nadzieję,że wizyta w teatrze dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.
KATEGORIA: KLASA VII, VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ oraz III Gimnazjum Indywidualnie Wyróżnienia: Emilia Surówka Grupowo: I miejsce: Duet: Emilia Surówka i Nadia Wójtowicz Gratulujemy uczennicom i ich opiekunce.
Byli to: konkurs matematyczny– Emilia Surówka konkurs j.angielskiego– Wiktoria Flaga (zakwalifikowana do etapu wojewódzkiego), Michał Rakoczy, konkurs z fizyki– Gabriela Mikstein konkurs biologiczny– Oliwia Światłoń, Filip Chudzik, Annna Gaczorek konkurs religijny- Kamila Kos, Jakub Gaczorek, Emilia Rywotycka, Kacper Gaczorek, Wiktoria Nowak, Kinga Gaczorek , Hanna Jaworska, Oliwia Światłoń, Natalia Guzik, Gabriela Mikstein, Sylwia Słonina, Karolina Kowalska, Martyna Oleś, Julia Garlacz, Kinga Oleś,Emilia Kot i Emilia Surówka Pani Wicedyrektor mgr Grażyna Stawowy przedstawiła sukcesy sportowe naszych uczniów w minionym semestrze. Najlepsi uczniowie – I półrocze r. szk. 2018/2019 (średnia ocen 4,5 i więcej) IV a Szczyrbak Anna 5,23 Szewczyk Klaudia 5,23 Oleś Kinga 5,14 Kukuła Martyna 5,09 Zielińska Emilia 5,09 Rak Natalia 5,05 Gaczorek Jakub 5,00 Baran Marcin 4,95 Gaczorek Kacper 4,95 Kos Piotr 4,95 Łyczak Łukasz 4,95 Kaszycka Milena 4,77 Kukuła Emilia 4,73 Ziemba Barbara 4,68 Białoń Emilian 4,64 Wicher Jan 4,64 Giełdoń Oliwia 4,50 Kowalik Maksymilian 4,50 IV b Krupa Antoni 5,23 Norek Bartosz 5,14 Kukuła Filip 5,05 Gaczorek Maksymilian 4,91 Ucisko Anna 4,59 Liszkiewicz Natasza 4,55 Matuła Karolina 4,50 V a Banaś Paweł 4,96 Stanek Magdalena 4,83 Słonina Roksana 4,79 Ślusarczyk Emilia 4,67 Mikstein Damian 4,63 Starowicz Sebastian 4,54 Kaźmierczak Anna 4,50 VI a Guzik Natalia 5,36 Majewska Julia 4,73 Kumor Karolina 4,68 Sidzina Weronika 4,68 Maj Jakub 4,64 Jaworska Hanna 4,59 VII a Oleś Natalia 4,82 Węgrzyn Anna 4,82 Wójtowicz Nadia 4,71 Szlachetka Jakub 4,68 Kot Emilia 4,57 VII b Kos Kamila 5,29 Gaczorek Kinga 5,18 Gruca Ksawery 5,14 Nowak Wiktoria 5,04 Rakoczy Michał 4,61 VIII a Surówka Emilia 5,21 Garlacz Julia 5,18 Kania Liwia 5,18 Światłoń Oliwia 5,18 Mikstein Gabriela 5,11 Flaga Wiktoria 4,93 Baran Paulina 4,89 Chudzik Filip 4,71 Kumor Julia 4,68 Oleś Martyna 4,68 Putek Krzysztof 4,68 Zielińska Oliwia 4,61 Kowalska Karolina 4,50 III AG Gaczorek Anna 5,37 Madej Amelia 5,27 Wicher Julia 4,97 Kukuła Nadia 4,90 Bednarz Kinga 4,89 Rywotycka Patrycja 4,73 Banaś Jakub 4,70 Kucharczyk Anna 4,70 Mazur Krzysztof 4,70 Kaźmierczak Mateusz 4,63 Cygan Aleksandra 4,60 Wszystkim uczniom gratulujemy ich osiągnięć na różnych polach… Przed nami kolejne szkolne miesiące… Mamy nadzieję,że będą one obfitować w ciekawe wydarzenia, a nasi uczniowie wykażą się -tak jak w I semestrze- aktywnością i zaangażowaniem.
W dniach od 14.01. 2019 do 18.01.2019 została zorganizowana w naszej szkole półkolonia ,w której wzięło udział 17 uczniów z klas IV-VII . W tym roku nad jej uczestnikami sprawowały opiekę Panie mgr Dorota Morek i mgr Małgorzata Trzebońska .One także przygotowały program zajęć i wyjazdów. Pierwszy feryjny poniedziałek uczniowie spędzili w szkole, w której odbyły się warsztaty kulinarne i seans filmowy.W kolejnym dniu uczestnicy półkolonii zwiedzili Muzeum Historyczne Miasta Krakowa- Podziemia Rynku Głównego.W harmonogramie nie zabrakło oczywiście wyjazdu na basen w Wadowicach, z którego oferty dzieci skorzystały w środę.Nazajutrz uczniowie po raz kolejny wybrali się na wycieczkę do Krakowa, gdzie zwiedzili HistoryLand .Tam mogli podziwiać makiety polskich zabytków zbudowane z klocków lego i obejrzeć prezentacje multimedialne.Na zakończenie półkolonii jej uczestnicy pojechali do Wadowic,w których odwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Zobaczyli tam wystawę związaną z polskim papieżem i wzięli udział w warsztatach „Jak Lolek Wojtyła został superbohaterem” opartej na bazie komiksu Marvella „The life of Pope John Paul II”. Po wizycie w muzeum miło spędzili czas w wadowickiej kręgielni. Mamy nadzieję,że tegoroczna zimowa półkolonia dostarczyła uczniom niezapomnianych wrażeń.
W tej Niezwykłej Orkiestrze grali nasi uczniowieCzytaj dalej
Serdeczne podziękowania dla wszystkich darczyńców i osób zaangażowanych w tegoroczny 27 Finał WOŚP.
W ramach projektu zorganizowano konkurs międzyklasowy.Czytaj dalej
To ,co jemy ma duży wpływ na nasz rozwój,samopoczucie i kondycję. Mamy nadzieję,że tego typu działania pozytywnie wpłyną na żywnościowe wybory naszych uczniów.
Podczas apelu zostały także podane wyniki szkolnego konkursu kolęd. I miejsce w kategorii klas I-III zdobyła klasa III ,w kategorii klas IV-VI klasa IV a a w kategorii klas VII, VII i III gimnazjum klasa VII a. Zwycięzcy zaśpiewali kolędy i piosenki świąteczne. Po występach nagrodzonych klas Pani Dyrektor mgr Stanisława Czarniak wręczyła nagrody uczniom wyróżnionym w konkursie plastycznym „Świąteczny wieniec na drzwi” i złożyła wszystkim Uczniom, Rodzicom , Nauczycielom i Pracownikom szkoły najserdeczniejsze świąteczne życzenia. Nie zabrakło także życzeń od Szkolnej Rady Uczniowskiej i Spółdzielni „Grosik”. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wszystkim Wam na ten świąteczny okres i cały nowy rok 2019: przyjaźni, zrozumienia,wybaczenia i miłości.
Wyniki konkursu zostaną przedstawione podczas świątecznego apelu. Dziękujemy wszystkim klasom za udział w konkursie.
Z pewnością wizyta w tym miejscu dostarczyła im wielu,niezapomnianych wrażeń.
Organizatorzy spotkania dziękują wszystkim obecnym za ich udział.
Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom, którzy wsparli świąteczną zbiórkę. To dzięki nim Ci , którzy potrzebują pomocy,otrzymają ją i będą mogą się cieszyć świątecznym czasem. Członkowie SK Caritas wraz z opiekunami z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzą wszystkim spełnienia najskrytszych marzeń i realizacji wszelkich planów .
Do finału zostali zakwalifikowani- Jakub Gaczorek,Jakub Maj i Michał Rakoczy. Finałowe zmagania odbędą się 2 marca 2019 roku w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Gratulujemy! Powodzenia podczas finału!
Etap szkolny odbył się 29 listopada. W konkursie wzięło udział 11 osób z naszej szkoły.Uczniowie zostali przygotowani przez mgr Beatę Grych. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowały się – Oliwia Światłoń, Gabriela Mikstein, Paulina Baran, Kinga Gaczorek,Wiktoria Nowak i Kamila Kos. Gratulujemy i życzymy powodzenia 7 marca 2019 roku podczas etapu diecezjalnego.
Mamy nadzieję,że wizyta w Filharmonii dostarczyła uczestnikom wyjazdu wielu wrażeń.
W kategorii uczniów klas I-III wyróżnienie otrzymała praca Karola Pułki z kl.III W kategorii uczniów z klas IV-VI III miejsce przyznano Martynie Kukule z kl.IV a W kategorii gimnazjum I miejsce zdobyła praca Kamili Kos z kl. VII b Gratulujemy!
12 grudnia opublikowano listę uczestników zakwalifikowanych do etapu rejonowego Czytaj dalej
Do etapu rejonowego zakwalifikowało się 17 uczniów: kl.IV-Kinga Oleś, Jakub Gaczorek, Kacper Gaczorek kl.VI-Natalia Guzik, Hanna Jaworska kl.VII a- Emilia Rywotycka, Emilia Kot kl.VII b- Kamila Kos, Wiktoria Nowak, Kinga Gaczorek, Sylwia Słonina kl.VIII- Oliwia Światłoń, Gabriela Mikstein, Karolina Kowalska,Martyna Oleś, Julia Garlacz,Emilia Surówka Gratulujemy i trzymamy kciuki w kolejnym etapie konkursu 11 lutego 2019 roku.
Czwartoklasiści obejrzeli sztukę o magicznym krześleCzytaj dalej
Nie zabrakło krótkiego spaceru po Krakowie, podczas którego czwartoklasiści zobaczyli Colegium Maius oraz płytę na krakowskim Rynku Głównym upamiętniającą przysięgę Tadeusza Kościuszki. Chociaż pogoda nie była najlepsza, uczestnicy mikołajkowego wyjazdu wrócili do domu pełni wrażeń.
Piątoklasiści poznali bliżej tajniki sztuki ceramicznejCzytaj dalej
Tego typu zajęcia to na pewno ciekawa forma spędzania wolnego czasu.
Uczniowie klas I-III i VI z okazji mikołajek obejrzeli filmy w krakowskich kinachCzytaj dalej
Szóstoklasiści pod opieką mgr Piotra Mogiły i mgr Grażyny Stawowy obejrzeli 4 grudnia w kinie Cinema City Bonarka świąteczną komedię animowaną pt. „Grinch” – na podstawie świątecznego klasyka – książki „Dr. Seuss” . Jest to historia zrzędliwego, cynicznego stwora, który marzy tylko o jednym – by ukraść święta Bożego Narodzenia. Jest to zabawna, pełna ciepła, uniwersalna historia świąteczna z olbrzymią dawką optymizmu. Grinch mieszka w samotności, za jedynego kompana mając psa – Maxa. Opuszcza swą jaskinię, udając się do Ktosiowa, tylko w poszukiwaniu pożywienia. Każdego roku spokój Ktosiowa zaburza tylko jedno wydarzenie – celebracja świąt Bożego Narodzenia. Kiedy mieszkańcy Ktosiowa decydują, że tegoroczne święta będą obchodzone jeszcze bardziej hucznie, Grinch rozumie, że jedynym sposobem na zachowanie jego wymarzonego spokoju jest… kradzież świąt. Planuje nawet uprowadzenie św. Mikołaja. Tymczasem gdzieś w Ktosiowie Cindy-Lou, wraz z gangiem swych przyjaciół, planuje schwytać św. Mikołaja, by podziękować mu za pomoc jej zapracowanej samotnej matce. I tak niecny plan Grincha oraz dziękczynne zamiary Cindy-Lou kolidują ze sobą. Mamy nadzieję,że tegoroczne filmowe mikołajkowe prezenty sprawiły uczniom dużo radości…
6 grudnia nasza drużyna tenisistek rywalizowała w ChoczniCzytaj dalej
Gratulujemy!
Na boisku sportowym w Przytkowicach rywalizowali młodzi piłkarzeCzytaj dalej
Gratulujemy!
Po raz siódmy odbył się andrzejkowy konkurs ortograficznyCzytaj dalej
W kategorii uczniów klas 7 -8 i klas gimnazjalnych III miejsce zdobyła nasza uczennica klasy III gimnazjum -Kinga Bednarz. Gratulujemy! A oto tekst dyktanda z tegorocznej edycji konkursu,z którym zmagali się jego uczestnicy. 11 listopada Któż listopad dżdżysty lubi? Bywa jednak, że listopad Czy Podlasie, czy Opolskie, Bizneswoman w drogim futrze, Róże, wstążki, łopot flag, Polak – w cieniu czy na scenie –
Wichrem hula, liście gubi,
mglisty opar ściele gęsto
– tak się dzieje nader często.
słońcem błyśnie, świat rozżarza
– raz na sto lat wszakże bywa
taka kartka z kalendarza!
morze Bałtyk, Tatry polskie,
Górny Śląsk czy Suwalszczyzna
– wszędzie słychać dziś: „Ojczyzna!”
rybak w dość steranym kutrze,
korpoludek, piarowiec,
juhas (ten od hali owiec)
– choć nie każdy z nich się przyzna –
czule westchnie dziś: „Ojczyzna…”
wszechobecna feeria barw.
Na tym tle króluje ona:
szlachetna biało – czerwona!
jedno dzisiaj ma marzenie:
by nie przepadł złoty róg,
żeby nie sczezł polski duch,
by się chciało wielkich rzeczy,
chociaż rzeczywistość skrzeczy!
Zgodnie z tradycją uczniowie wzięli udział w wieczorze wróżbCzytaj dalej
Mamy nadzieję,że wszyscy uczestnicy tegorocznych andrzejek będą je miło wspominać.
27 i 28 listopada odbyły się Gminne Igrzyska Młodzieży i Igrzyska DzieciCzytaj dalej
Nasza drużyna w składzie :Oliwia Zielińska,Julia Garlacz i Gabriela Mikstein(uczennice klasy VIII ) zajęła I miejsce w Igrzyskach Młodzieży . Indywidualnie II miejsce zdobyła Oliwia Zielińska a V miejsce Julia Garlacz. W Igrzyskach Dzieci III miejsce zajęła Emilia Zielińska z klasy IV a. Gratulujemy!
Niepodległość odzyskana 100 lat temu warta jest świętowaniaCzytaj dalej
Jesteśmy dumni z naszej niepodległej ojczyzny. Pamiętamy o tych ,dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce. Wszystkim obecnym na wieczornicy niepodległościowej serdecznie dziękujemy za przybycie.
Naszą szkołę”odwiedziły” ważne postacie historyczneCzytaj dalej
Opowieść o wydarzeniach sprzed lat połączona z prezentacją mundurów i rekwizytów i zabawnymi momentami( np.jazda na koniu, strzelanie do główki kapusty, wkładanie maski) dostarczyła uczniom z klas IV- III gimnazjum wielu wrażeń , poszerzyła i utrwaliła ich wiedzę na temat drogi Polski do odzyskania wolności i niezależności.
Piątoklasiści zwiedzili Kopalnię Soli w WieliczceCzytaj dalej
Wycieczka z pewnością przybliżyła uczniom ciężką i niebezpieczną pracę górnika. Mamy nadzieję,że dostarczyła im wielu niezapomnianych wrażeń.
W zdrowym ciele zdrowy duch…Czytaj dalej
Dla wszystkich uczniów-tych młodszych i tych starszych- organizatorzy Balu owoców i warzyw mają przesłanie: „Nie jedz chipsów, nie pij coli, bo cię brzuszek dziś rozboli. Jedz owoce i warzywa, bo to zdrowo cię odżywia. Dużo sporu, dużo ruchu, trzymaj formę super Zuchu”
Siódmoklasiści odwiedzili Instytuty Fizyki i Chemii UJ w KrakowieCzytaj dalej
Mamy nadzieję,że tak przekazana wiedza z zakresu informatyki, fizyki i chemii na długo pozostanie w pamięci uczniów.
W minioną niedzielę krakowskie muzea zapełniły się zwiedzającymi…Czytaj dalej
Kolejnym miejscem były Podziemia Rynku Głównego . Muzeum zostało oficjalnie otwarte 24 września 2010 po pięcioletnich pracach badawczych.W Podziemiach znajduje się zarówno stała, jak i czasowa ekspozycja. Jest to multimedialne widowisko – podróż w czasie, w której można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku. W czasie zwiedzania turystom towarzyszą odgłosy gwaru targu albo też płonących zabudowań. Wykorzystano liczne nowoczesne techniki multimedialne, np. urządzenia do prezentacji rekonstrukcji budynków, mające stworzyć w muzeum atmosferę pozwalającą wczuć się w Kraków sprzed siedmiuset lat. Poza zwykłymi eksponatami, około sześciuset modeli można zobaczyć w technice trójwymiarowej na jednym z 37 ekranów.. Na terenie muzeum znajduje się też ekran z pary wodnej oraz kilkadziesiąt wyświetlaczy i projektorów.Podziemna ekspozycja przedstawia zarówno historię Krakowa, jak i związki tego miasta z ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy. Prezentowane zabytki (monety z XIV w., ceramika, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne) potwierdzają wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim Rynku, a zachowane fragmenty brukowanych dróg świadczą o średniowiecznych technologiach budowy dróg. Życie codzienne Krakowa dokumentują zgromadzone przedmioty: gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał. Unikatem na skalę światową jest 693-kilogramowa bryła handlowego ołowiu (tzw. bochen).Zwiedzający wędrują pod ziemią wokół Sukiennic szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad zachowanymi średniowiecznymi traktami, z których najstarsze datuje się na XI wiek. Po zwiedzeniu Podziemi Rynku Głównego uczestnicy wyjazdu zobaczyli wystawę „Cyberteka.Kraków-czas i przestrzeń” w Pałacu Krzysztofory. Wystawa przedstawia dawne dzieje Krakowa, tworzenie się krakowskiego zespołu osadniczego, lokację Krakowa przez księcia Bolesława Wstydliwego w 1257 roku i rozwój miasta do końca XV wieku.Znajdują się tam także cenne artefakty np.insygnia władz samorządowych Krakowa, srebrny krucyfiks do zaprzysięgania rajców miejskich. Można zobaczyć tam także cztery filmy w technice 3D. Tłok we wszystkich muzeach to dowód na to,że są one ciekawymi miejscami ,a ich zwiedzanie to interesujący sposób spędzania wolnego czasu. Mamy nadzieję,że tak spędzona listopadowa niedziela należała do udanych.
Wśród naszych uczniów są utalentowani młodzi karatecy.Czytaj dalej
Sukcesami mogą pochwalić się: Julia Pawłowska – I miejsce w kategorii 12-14 lat Wiktoria Flaga- II miejsce w kategorii 14-16 lat Ksawery Gruca – II miejsce w kategorii 12-14 lat Michał Rakoczy- II miejsce w kategorii 12-14 lat Gratulujemy!
O 11.11 w naszej szkole rozbrzmiały słowa „Mazurka Dąbrowskiego”Czytaj dalej
Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor mgr Stanisława Czarniak przedstawiła laureatów i wyróżnionych uczniów z konkursów ,które odbyły się w ostatnim czasie (konkursy w ramach projektu „Historia jest kobietą” i Festiwalu Artystycznego „Talenty”.) Pamiętajmy, że stuletnia niepodległość to dar od naszych przodków.Wielu z nich oddało za nią swoje życie. Nam i kolejnym pokoleniom Polaków nie wolno o tym zapomnieć. Niech nadchodzący 11 listopada będzie radosnym Świętem Naszej Niepodległej.
Członkowie SK Caritas odwiedzili miejscowy cmentarzCzytaj dalej
Chociaż nie ma już tych osób wśród nas, to zawsze pozostaną one w naszej pamięci . Dziękujemy uczniom i ich opiekunkom za pamięć i zaangażowanie.
Naszą szkołę odwiedził aktor Jerzy Dziedzic.Czytaj dalej
Z pewnością warsztaty przybliżyły uczniom niezwykły ,aktorski świat… Serdeczne podziękowania dla organizatorki spotkania -Pani mgr Doroty Morek.
Po raz pierwszy parafialny kościół” zapełnił się małymi świętymi”…Czytaj dalej
W tym dniu rozdane zostały także nagrody i wyróżnienia dla uczestników konkursu plastycznego pt.”Jan Paweł II-czyli jak Karol został Papieżem”.Nagrody i dyplomy otrzymali: Oliwia Światłoń, Liwia Kania,Martyna Oleś, Natalia Oleś, Emilia Kot, Karolina Chrobak, Aleksandra Chrobak, Anna Kowalska, Arkadiusz Wasiak, Dariusz Malina,Piotr Ciapa,Wiktor Maj, Maja Wyroba i Maria Biela. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszają na kolejny Korowód Wszystkich Świętych.
Brawa dla naszych uczniów nagrodzonych w tegorocznych TalentachCzytaj dalej
Taniec II miejsce Oliwia Światłoń kl.VIII- w kategorii kl.VII-VIII, gimnazjum nominacja do konkursu powiatowego Recytacja III miejsce -Oliwia Światłoń kl.VIII -w kategorii kl.VII-VIII, gimnazjum Wokal II miejsce -Emilia Surówka kl.VIII – uczniowie gimnazjum nominacja do konkursu powiatowego Literatura II miejsce- Anna Kowalska-kl.III nominacja do konkursu powiatowego wyróżnienie:Julia Garlacz- kl.VIII Fotografia II miejsce- Julia Garlacz, kl. VIII nominacja do konkursu powiatowego III miejsce- Kinga Gaczorek, kl. VII nominacja do konkursu powiatowego wyróżnienie: Kamila Kos kl. VII, Liwia Kania, kl. VIII Plastyka I miejsce-Anna Kowalska kl.III w kategorii klas I-III nominacja do konkursu powiatowego I miejsce -Liwia Kania kl.VIII w kategorii gimnazjum nominacja do konkursu powiatowego III miejsce-Patrycja Rywotycka kl.III gimnazjum Gratulujemy nagrodzonym uczniom . Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznego festiwalu.
Brawa dla nagrodzonych w konkursach w ramach projektu -Historia jest kobietąCzytaj dalej
100 rocznica przyznania Polkom praw wyborczych to okazja, by zwrócić uwagę na ogromny wkład kobiet w najnowszą historię Polski. W ramach projektu „Historia jest kobietą”, który realizuje CKSiT przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski, zaproponowano dwa konkursy dla najmłodszych właśnie, by popularyzować wiedzę o wybitnych kobietach, a także rozbudzać ciekawość i dociekliwość szczególnie w kwestii historii własnej rodziny, miejscowości i państwa. Tematyka pierwszego z konkursów (konkurs plastyczny „Niezwykłe Polki”) dotyczyła sylwetki lub działalności wybranej kobiety, która trwale zapisała się na kartach naszej historii. Konkurs literacki z kolei, zakładał przedstawienie jednego dnia z życia wybitnej Polki, w którą autor chciałby się wcielić, w formie opowiadania, kartki z pamiętnika bądź z dziennika.W obu konkursach wzięli udział uczniowie z naszej szkoły i jak się okazało- odnieśli sukces. W zmaganiach plastycznych w kategorii prac uczniów z klas IV-VI jury przyznało III miejsce pracy uczennicy klasy IV a Martynie Kukule. W konkursie literackim w kategorii prac uczniów z klas VII-VIII oraz gimnazjum wszystkie miejsca na podium zajęły nasze uczennice. I miejsce- Kamila Kos, kl. VII b II miejsce Kinga Gaczorek, kl. VII Julia Garlacz, kl. VIII III miejsce Emilia Kot, kl. VII Gratulujemy nagrodzonym uczennicom. Dziękujemy wszystkim pozostałym uczniom za udział w konkursach.
Noc z 23 na 24 października uczniowie spędzili w Obserwatorium w NiepołomicachCzytaj dalej
Tym razem pogoda nie dopisała,ale z pewnością wizyta w tym niezwykle ciekawym miejscu dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu wrażeń.
W tym roku świętujemy 100.rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych.Czytaj dalej
W rywalizacji uczestniczyło 8 drużyn w II kategoriach wiekowych.Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów z klasy VIII-Liwia Kania,Oliwia Światłoń,Oliwia Zielińska i Krzysztof Putek pod opieką mgr Marty Gołuszki. Uczestnicy turnieju rozpoznawali przedstawione na zdjęciach kobiety, łączyli krótkie charakterystyki z konkretnymi osobami.Oglądali także filmy z udziałem słynnych Polek i wykazywali się znajomością na temat ich życia. Mieli także okazję obejrzeć dość nietypowy film o Irenie Sendlerowej, na podstawie którego sprawdzano ich umiejętność „wyłapywania” potrzebnych informacji. Nasza drużyna zajęła II miejsce w kategorii II- uczniów klas VII,VIII i III gimnazjum. Ósmoklasiści otrzymali nagrody rzeczowe – książki i gry historyczne . Gratulujemy dużej wiedzy na temat ważnych Polek.
17 października uczniowie klas I-III zwiedzili krakowskie Centrum Szkła i Ceramiki Czytaj dalej
Mamy nadzieję,że świat szkła i ceramiki stał się bliższy dzieciom dzięki wizycie w tym niezwykle ciekawym miejscu.
17 października odbył się szkolny konkurs pt. „Przepisowy ruch drogowy” .Czytaj dalej
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieżaCzytaj dalej
W tym dniu członkowie Szkolnego Koła Caritas zbierali datki na pomoc dla podopiecznych fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Serdeczne podziękowania dla wszystkich darczyńców i osób zaangażowanych w przygotowanie uroczystości.
13 października był ważnym dniem w naszej szkoleCzytaj dalej
Po uroczystości ślubowania uczniowie klasy III gimnazjum zaprezentowali montaż słowno-muzyczny poświęcony bohaterskim obrońcom Westerplatte przygotowany pod opieką mgr Małgorzaty Mlak. Gimnazjaliści przypomnieli historię walk na Westerplatte, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod symbolicznym pomnikiem i ze wszystkimi uczestnikami akademii uczcili pamięć żołnierzy minutą ciszy. W związku z przypadającym 14 października Świętem Komisji Edukacji Narodowej uczennica klasy III gimnazjum Katarzyna Dobosz – debiutująca w roli przewodniczącej szkoły- w imieniu Samorządu Uczniowskiego- złożyła wszystkim pracownikom szkoły serdeczne życzenia. Nie zabrakło także drobnych upominków . Mamy nadzieję,że spędzone w szkole sobotnie popołudnie było miłym przeżyciem. Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie uroczystości.
9 października uczniowie w ponad 1600 szkołach zmagali się z polską ortografiąCzytaj dalej
Mamy nadzieję,że tegoroczne teksty nie sprawiły kłopotów piszącym, a udział w konkursie był dla nich ciekawym doświadczeniem. Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników etapu szkolnego VI Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”
Teatr pozwala przenieść się w różne miejsca.Czytaj dalej
Sztuka teatralna, którą zobaczyli nasi uczniowie, pozwoliła im dostrzec wagę i moc :przyjaźni, miłości ,serdeczności i życzliwości .Uświadomiła im także na pewno,jak wielką rolę może odgrywać w życiu człowieka natura. Serdeczne podziękowania dla Pani mgr Doroty Morek- inicjatorki wyjazdu.
Kąśna Dolna i Łowczówek to ważne miejsca w Małopolsce związane z walką o polską niepodległość.Czytaj dalej
Dodatkowym punktem wycieczki był spacer po rezerwacie przyrody „Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach. Można tu zobaczyć skalne pomniki, olbrzymie ostańce i kamienne labirynty. Każda z charakterystycznych skał ma tutaj swoją nazwę. Wędrując po rezerwacie, podziwialiśmy m.in. „Czarownicę”, „Orła”, „Piramidy” czy „Borsuka”. Miejsca, które odwiedzili uczniowie, to ważne punkty na mapie walk o wolną Polskę. Mamy nadzieję,że na długo pozostaną w pamięci uczestników piątkowej wycieczki.
Nie tylko dzieci powinny nosić odblaskiCzytaj dalej
Mamy nadzieję,że akcja wpłynie na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego.
Tegoroczna Noc Naukowców miała miejsce 28 września.Czytaj dalej
Noc Naukowców to bardzo ciekawa impreza promująca różne dziedziny nauki. Każdego roku przyciąga coraz więcej uczestników. Mamy nadzieję,że dla naszych uczniów była ciekawym doświadczeniem. Zachęcamy innych do udziału w kolejnych edycjach imprezy.
28 września został zorganizowany „Odblaskowy marsz”Czytaj dalej
Pamiętajmy wszyscy o przesłaniu akcji- „Bądź widoczny na drodze!”, a będzie to miało na pewno wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego.
Jak co roku wybieramy niedługo przewodniczącego szkołyCzytaj dalej
Były to : Katarzyna Dobosz z klasy III gimnazjum i Oliwia Zielińska z klasy VIII.Zaprezentowały one swoje sztaby wyborcze i zapoznały zebranych z własnym programem.Odpowiadały także na przygotowane przez UKW pytania. Trzecia kandydatka-nieobecna na debacie -to uczennica klasy IV Oliwia Giełdoń. Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbędą się 28 września .Zachęcamy do udziału w nich wszystkich uprawnionych uczniów. Pamiętajcie,że to od Was zależy , ko będzie reprezentował uczniowską społeczność. Tegorocznym kandydatkom życzymy powodzenia i gratulujemy odwagi!
Klasztor na Jasnej Górze to jeden z polskich pomników historiiCzytaj dalej
Mamy nadzieję,że wycieczka należało do udanych.
24 września grupa uczniów uczestniczyła w Kalwarii Zebrzydowskiej w warsztatach historycznychCzytaj dalej
Liczymy,że udział w warsztatach zaprocentuje ciekawymi wywiadami z ciekawymi kobietami..
18 i 19 września uczniowie klas VII odwiedzili Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w NiepołomicachCzytaj dalej
Mamy nadzieję, że „nocny spacer po niebie” był dużym przeżyciem dla uczniów.
3 września zadowoleni, wypoczęci i gotowi na nowy rok szkolny wróciliśmy do szkoły. Czytaj dalej
Mamy nadzieję,że nowy rok szkolny będzie obfitował w wiele ciekawych zdarzeń . Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy wielu szkolnych sukcesów!