Nareszcie wakacje! 23 czerwca uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny 2022/2023Czytaj dalej
Po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy nadszedł czas na zasłużony odpoczynek. Zgodnie ze szkolną tradycją wzięliśmy udział w uroczystej akademii, która rozpoczęła się od występu uczniów klas VIII. Zatańczyli oni poloneza. Dzisiaj po raz ostatni byli z nami, ponieważ od września rozpoczną naukę w nowych szkołach. Po występie ósmoklasistów nastąpiło uroczyste przekazanie pocztu sztandarowego. Potem Pani Dyrektor mgr Stanisława Czarniak wręczyła wraz z wychowawcami klas nagrody uczniom, którzy zdobyli świadectwa z wyróżnieniem. Nagrodziła także dyplomami uczniów za ich 100% frekwencję w tym roku szkolnym. Następnie Pani Dyrektor przekazała puchar klasie ,której uczniowie zdobyli najwyższą średnią ocen. W tym roku trafił on na ręce przewodniczącego klasy VIII a. W związku z tym, że uczniowie tej klasy kończą naukę w naszej szkole przekazali oni puchar uczniom klasy IV a, która zajęła II miejsce. Podczas uroczystości zostały także wręczone nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Przewodnicząca Rady Rodziców Pani B.Pachytel wręczyła voucher uczennicy klasy VII Annie Kowalskiej ,która zdobyła najwyższą średnią wśród uczniów klas IV-VIII i tym samym uzyskała tytuł Primus Inter Pares. Pani przewodnicząca nagrodziła także uczennicę klasy VIII a Kingę Oleś za 100% frekwencję w klasach IV-VIII. Na zakończenie uroczystości na sali gimnastycznej Pani Dyrektor złożyła serdeczne życzenia bezpiecznych, słonecznych, obfitujących w przygody wakacji wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom. Wysłuchaliśmy także występu muzycznego Kacpra Gaczorka. Uczniowie spotkali się potem w salach ze swoimi wychowawcami, którzy wręczyli im świadectwa szkolne. Przed nami dwa wakacyjne miesiące…Niech będą bezpieczne i przyniosą nam wszystkim wiele ciekawych chwil. Do zobaczenia we wrześniu!
Gala Edukacyjna 202322 czerwca w Centrum Kultury w Kalwarii Zebrzydowskiej nagrodzono wyróżniających się uczniów z naszej gminyCzytaj dalej
Jak co roku Burmistrz Miasta i gminy Kalwarii Zebrzydowskiej wręczył wytypowanym uczniom nagrody za ich wysokie wyniki w nauce i wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach. Wśród tych nagrodzonych znaleźli się również nasi uczniowie. Nie zabrakło oczywiście Pani Dyrektor mgr Stanisławy Czarniak, która z dumą opowiadała o osiągnięcia naszych uczniów. W tym roku nagrody z rąk Pana Burmistrza odebrali siódmoklasiści Anna Kowalska i Krzysztof Oleś oraz ósmoklasiści Kinga Oleś i Kacper Gaczorek.Serdecznie gratulujemy!
Szczęśliwej drogi...22 czerwca pożegnaliśmy naszych ósmoklasistówCzytaj dalej
Już niedługo uczniowie klas VIII opuszczą mury naszej szkoły.Dzisiaj odbyła się uroczystość, podczas której pożegnali się oni z nauczycielami, pracownikami szkoły i swoimi młodszymi kolegami.Nie zabrakło także serdecznych życzeń dla nich od uczniów klasy VII z wychowawcą. Podczas dzisiejszej uroczystości zostały także wręczone uczniom nagrody za ich pracę w szkolnych organizacjach tj. Szkolne Koło Caritas, Spółdzielnia Uczniowska „Grosik”, Samorząd Uczniowski. Nagrodzeni zostali także uczestnicy i zwycięzcy szkolnych konkursów -matematycznego i geograficznego. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w różne działania podczas całego roku szkolnego.Uczniom klas VIII życzymy powodzenia w nowych szkołach. Mamy nadzieję, że będą miło wspominać pobyt w naszej.
Wybory do Samorządu SzkolnegoMamy nową przewodniczącąCzytaj dalej
Rok szkolny 2022/2023 dobiega końca, więc jak zawsze odbyły się wybory do Szkolnej Rady Uczniowskiej.W tegorocznych startowało 3 kandydatów: Łucja Popiel z kl.VI, Anna Kowalska i Krystian Pilarczyk z kl.VII. Największą ilość głosów zdobyła uczennica klasy VI-ŁucjaPopiel. To właśnie ona zastąpi obecną przewodniczącą Emilię Zielińską, która kończy naukę w naszej szkole.Odchodzącej Emilii dziękujemy za pełnienie funkcji w tym roku ,a Łucji Popiel i jej zastępcy Annie Kowalskiej życzymy powodzenia w nadchodzącym roku szkolnym. Dziękujemy wszystkim kandydatom i ich sztabom wyborczym oraz wyborcom-uczniom i nauczycielom za zaangażowanie podczas tegorocznych wyborów.Opiekunkami SRU w nadchodzącym roku szkolnym decyzją głosujących zostały Panie mgr Beata Grych i mgr Beata Śliwa. Pełniącym te funkcje w tym roku Paniom mgr Bernadecie Ciapie i mgr Annie Chromy serdecznie dziękujemy.
Podsumowanie pracy koła CARITASPodsumowanie i podziękowanieCzytaj dalej
Podsumowujemy całoroczną pracę Szkolnego Koła „Caritas”.Zachęcamy do przeczytania o naszej pracy w zakładce Caritas
Wszystkim zaangażowanym w zbiórki, darczyńcom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy za wielkie serce!
Wszystkim zaangażowanym w zbiórki, darczyńcom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy za wielkie serce!
Członkowie Spółdzielni na kręglachNagroda za całoroczną pracęCzytaj dalej
Członkowie Spółdzielni Uczniowskiej „Grosik” wybrali się na wycieczkę do Wadowic. Pod opieką mgr Anny Woźniak i mgr Rafała Woźniaka uczniowie bawili się na kręgielni. Zjedli również pizzę i wybrali się na lody. Dobra zabawa była nagrodą za całoroczną pracę w sklepiku. Bardzo im za tę ciężką pracę podczas przerw i po lekcjach dziękujemy!
>>Link do galerii<<
>>Link do galerii<<
Z ekologią za pan bratW dniach od 19 do 21 czerwca uczniowie podejmowali różne działania związane z ochroną środowiskaCzytaj dalej
Przez trzy dni w ostatnim tygodniu nauki w naszej szkole realizowaliśmy projekt mający na celu zwrócenie uwagi uczniów na potrzebę dbania o naszą planetę. Podczas jego realizacji uczniowie wykonywali eko-zwierzaka, przygotowywali plakat dotyczący zwierząt chronionych i polskich parków narodowych, rozwiązywali quiz ekologiczny oraz przygotowywali ekologiczny strój. Podsumowanie projektu odbyło się 21 czerwca. Rozpoczęli je uczniowie klasy IV a i IV b, którzy zaprezentowali przedstawienie o tematyce ekologicznej przygotowane pod opieką mgr Małgorzaty Trzebońskiej i mgr Marty Gołuszki. Po występie czwartoklasistów uczniowie pokazywali swoje eko-zwierzaki. Na scenie pojawiły się jeże, ptaki, ośmiornice, żyrafa, krokodyle,świnki,węże, psy i wiele innych zwierząt. Co łączyło te różne gatunki? To, że wszystkie były wykonane z materiałów ekologicznych ,czyli nadających się do recyklingu. Nasi uczniowie wykazali się dużą kreatywnością. Niewątpliwie dużą atrakcją tego dnia był pokaz eko-mody. Młodzi modele prezentowali stroje wykonane podobnie jak eko-zwierzaki z materiałów ekologiczych. Przeważały damskie stroje wizytowe ,a wyobraźnia ich twórców nie znała granic…Na zakończenie głos zabrała Pani mgr Anna Woźniak, która podsumowała akcję zbierania plastikowych nakrętek i zużytych baterii. Największą ilość zakrętek oddała klasa VII a, natomiast najwięcej zużytych baterii zgromadziła klasa I. Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie zwycięskim klasom i pozostałym uczniom. Liczymy, że udział w tegorocznym projekcie Z ekologią za pan brat! wpłynie na postawy naszych uczniów wobec środowiska naturalnego i podczas całego roku ,i zbliżających się wakacyjnych wypraw będą pamiętać o ochronie naszej planety.
Szkolny konkurs geograficzny Mistrz mapy Polski17 czerwca odbyła się kolejna edycja konkursuCzytaj dalej
W tym roku w konkursie zorganizowanym przez Panią mgr Bernadetę Ciapę wzięło udział 15 uczniów. Rozwiązywali oni test związany z mapą Polski.Największą znajomością polskiej mapy wykazała się ósmoklasistka Klaudia Szewczyk, która zdobyła 58 punktów na 60 możliwych do zdobycia. II miejsce zajęła Anna Szczyrbak a III Barbara Ziemba. Serdecznie gratulujemy! Zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.
Bal Ósmoklasistów 202316 czerwca ósmoklasiści po raz ostatni spotkali się na wspólnym balu jako uczniowie naszej szkołyCzytaj dalej
Już niedługo pożegnamy najstarszych uczniów, którzy ukończą naukę w naszej szkole i rozpoczną kolejny etap swojego życia. Mamy nadzieję, że wszyscy dostaną się do wymarzonych szkół ponadpodstawowych. Zanim jeszcze jednak się ze sobą i z nami rozstaną wspólnie bawili się na Balu Ósmoklasistów zorganizowanym przez rodziców i wychowawców klas Panią mgr Bernadetę Ciapę i mgr Bożenę Zborowską.Oprócz uczniów klas VIII na zabawie byli również zaproszeni uczniowie klasy VII pod opieką mgr Rafała Woźniaka.Uroczysty bal rozpoczął się pokazem poloneza, który przygotowali ósmoklasiści. Podczas części oficjalnej głos zabrała Pani Dyrektor mgr Stanisława Czarniak oraz wychowawcy klas. Panie wyraziły wdzięczność i podziękowania za współpracę oraz wręczyły listy gratulacyjne rodzicom uczniów , którzy osiągnęli bardzo wysokie wyniki w nauce i otrzymają świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem. A potem uczniowie bawili się na szkolnym parkiecie…Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie tegorocznego Balu Ósmoklasistów.
Szkolny konkurs matematyczny15 czerwca nasi uczniowie sprawdzali swoją wiedzę matematycznąCzytaj dalej
W konkursie zorganizowanym przez Panie mgr Annę Sikorę i mgr Małgorzatę Mlak wzięło udział 23 uczniów z klas IV-VIII.W związku z tym, że wyniki nie były jednoznaczne 19 czerwca odbyła się część finałowa, podczas której wyłoniono zwycięzców. Wyróżnienie za bardzo wysoki wynik otrzymali: Małgorzata Pułka z kl.IV a, Maja Wyroba z kl.V a, Anna Kowalska i Krzysztof Oleś z kl.VII .Najwięcej punktów i tym samym I miejsce zdobyła Klaudia Szewczyk z kl.VIII a, II miejsce zajął Karol Pułka z kl.VII a III Jakub Łapa z kl.V a. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tegorocznej edycji konkursu.
Najmłodsi w Skamieniałym mieście15 czerwca uczniowie klas I-III odwiedzili CiężkowiceCzytaj dalej
Uczniowie pod opieką wychowawczyń mgr Zuzanny Chwały,mgr Katarzyny Mirochy, mgr Beaty Pająk, mgr Teresy Łyczak raz Pań mgr Moniki Walinowicz i mgr Beaty Grych spacerowali po krajobrazowym parku „Skamieniałe miasto”.Podczas wycieczki dzieci wzięły udział w grze terenowej z mapą oraz poznały legendę o powstaniu skamieniałego miasta i pozostałościach skalnych dawnej osady rycerza Cieszki. Po grze terenowej uczestnicy wycieczki odpoczywali w parku zdrojowym i korzystali z hydroterapii stóp w licznych basenikach.Pogoda dopisała.Uczniowie pełni wrażeń wrócili szczęśliwie do domu.
Uczymy się zumby7 czerwca nasi uczniowie mogli się poruszaćCzytaj dalej
Uczniowie klas I-VIII mieli okazję poznać kroki do popularnej ostatnio zumby i innych tańców. Lekcję tańca zorganizowała Pani mgr Marta Master , a poprowadziła ją Pani Karolina Gajewska-Lach ze Studia Tańca i Fitnessu Pasoa w Wadowicach. Nasi uczniowie poruszali się w takt różnej muzyki…Nie zabrakło znanych przebojów. Z mniejszym lub większym sukcesem uczniowie naśladowali prowadzącą zajęcia. Przede wszystkim mieli okazję spędzić aktywnie czas i rozwinąć swoje umiejętności taneczne. Mamy nadzieję, że zajęcia się podobały. Film1 Film2 Film3 Film4 Film5
Jak nie czytam, jak czytam- ogólnopolska akcja czytelnicza7 czerwca o godz.10.00 czytała cała Polska-my równieżCzytaj dalej
Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma również za zadanie zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania i traktują je jako przykry obowiązek. Ogólnopolska akcja odbywa się od 2016 roku . W tym roku z inicjatywy Pani bibliotekarki mgr Moniki Walinowicz również nasi uczniowie i nauczyciele byli wśród czytających .Tak jak w całej Polsce wszyscy uczniowie i nauczyciele zgromadzili się( my na sali gimnastycznej) i o wyznaczonej godzinie rozpoczęli czytanie ….Na sali panowała cisza przerywana tylko szelestem książkowych kartek.Liczymy, że było to ciekawe doświadczenie dla wszystkich uczestników akcji i zachęciło -zwłaszcza tych jeszcze nieprzekonanych- do czytania ….
Piątoklasiści w Rabce -ZdrojuRabka-Zdrój to miasto uzdrowiskowe z wieloma atrakcjamiCzytaj dalej
Uczniowie klasy V pod opieką mgr Anny Chromy i mgr Marty Master mieli okazję poznać to miejsce podczas wycieczki w dniach 5-6 czerwca. W pierwszym dniu wyprawy uczniowie wyszli czerwonym szlakiem na szczyt Maciejowa w Gorcach .Maciejową niemal całkowicie porasta las, jedynie w jej wschodni stok wcina się wąski pas polany Przysłop. Stok północno-wschodni opada do doliny Słonki, południowo-zachodni do doliny Poniczanki.W jego dolnej części wypływa potok Wowrów. Na północnym stoku znajduje się zespół wyciągów narciarskich,z których najdłuższy dociera w pobliże wierzchołka. Atrakcją wieczoru było wspólne ognisko i zabawy oraz nocleg w schronisku. W drugim dniu wycieczki niestety pogoda pokrzyżowała plany uczestników wycieczki i zamiast parku liniowego odwiedzili oni miejscowe kino , w którym obejrzeli film pt.”Super Mario”. Po seansie filmowym uczniowie zwiedzili park zdrojowy w Rabce. Park został założony około 1864 roku, przez ówczesnego właściciela Rabki Juliana Zubrzyckiego. Park rozbudował i upiększył kolejny właściciel uzdrowiska Kazimierz Kaden. Obecnie park zajmuje powierzchnię 30 ha i należy do największych w Małopolsce. Na terenie parku znajdują się:tężnia solankowa ,dwie fontanny, zabytkowa willa „Gwiazda” (obecnie w stanie ruiny), szpital kardiologiczny im. Józefa Dietla, kawiarnia „Parkowa”, cmentarz żołnierzy radzieckich, a po zachodniej stronie parku, na starym cmentarzu komunalnym znajduje się cmentarz wojenny z I wojny światowej.Wśród drzewostanu parku wyróżniają się m.in.: grupa 10 modrzewi europejskich przy ul. Parkowej sadzonych w okręgu o obwodzie od ok. 1 m do 230 cm, o wieku ok. 100 lat oraz druga grupa 8 modrzewi europejskich również przy ul. Parkowej sadzonych w okręgu o obwodzie od ok. 150 cm do 190 cm, wiek ok. 110 lat. Obie grupy są uznawane za pomniki przyrody. Niewątpliwie pobyt w Rabce-Zdroju obfitował w atrakcje. Mamy nadzieję, że uczniowie będą mile go wspominać…
Mamo! Tato! Kochamy Was!4 czerwca odbył się piknik rodzinny przygotowany przez Radę RodzicówCzytaj dalej
Maj i czerwiec to miesiące, w których świętujemy Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczystość zorganizowana dla mam ,dzieci i ojców. Niedzielne spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor mgr Stanisława Czarniak, która przywitała zgromadzonych gości i zapowiedziała część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas I-III pod opieką wychowawczyń- mgr Z.Chwały, mgr K.Mirochy,mgr B.Pająk i mgr T.Łyczak. Dzieci zaprezentowały układy taneczne, scenki z życia rodzinnego ,recytacje wierszy . Nie zabrakło piosenek i serdecznych życzeń. Na scenie pojawiły się także uczniowie i przedszkolaki uczęszczające na zajęcia taneczne w naszej szkole. Zgromadzeni na sali mogli obejrzeć w ich wykonaniu zumbę.Po młodych tancerzach zaprezentowali się uczestnicy zajęć karate. Swoją obecnością zaszczycili nasz piknik :Pan Burmistrz , przedstawiciel Urzędu Gminy w Kalwarii oraz miejscowa Pani sołtys .Po części artystycznej głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców Pani B.Pachytel,która podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego pikniku. Pogoda dopisała, więc dzieci mogły korzystać z wielu atrakcji tj.dmuchane zjeżdżalnie,basen z piłką, strzelnica. Nie zabrakło loterii fantowej oraz różnych przysmaków w bufecie.Tegoroczny piknik rodzinny spotkał się z dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Leńcz jaki i okolicznych miejscowości. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili…Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w jego zorganizowanie.
Nasi uczniowie zwiedzają północną Polskę W dniach od 29 maja do 2 czerwca uczniowie z klas VI-VIII przebywali nad polskim morzemCzytaj dalej
Uczniowie naszej szkoły pod opieką mgr B.Zborowskiej, mgr B.Ciapy, mgr A.Woźniak, mgr B.Grych i mgr R.Woźniaka mieli okazję zwiedzić nadmorskie miejscowości i podziwiać uroki nadmorskiego krajobrazu. Pięciodniowa wycieczka obfitowała w wiele atrakcji.W drodze nad Bałtyk uczniowie zwiedzili Toruń, w którym zobaczyli Muzeum Piernika i toruńską Starówkę. W Gdańsku odwiedzili tak ważne dla naszej szkoły Westerplatte, gdzie stoi pomnik upamiętniający Obrońców Westerplatte- patronów naszej szkoły. Uczniowie zwiedzili także Muzeum II wojny światowej i spacerowali ulicami Sopotu. Podczas kolejnych dni uczestnicy wycieczki zwiedzili gdańskie Stare Miasto, słuchali koncertu muzyki organowej, odwiedzili fokarium na Helu i zwiedzili Gdynię. Niektórzy nawet zażywali morskich kąpieli. W drodze powrotnej uczestnicy wyjazdu zatrzymali się w Malborku, gdzie podziwiali dawną siedzibę Krzyżaków. Pięć dni poza domem minęły bardzo szybko…Atrakcyjny program oraz piękna pogoda sprawiły ,że uczniowie wracali – pomimo zmęczenia -zadowoleni i pełni wrażeń…
XXIV Rajd Wagabunda1 czerwca uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w rajdzie zorganizowanym przez SP w BrodachCzytaj dalej
Z okazji Dnia Dziecka nasi uczniowie pod opieką mgr Małgorzaty Trzebońskiej, mgr Marty Gołuszki, mgr Anny Chromy, mgr Marty Master , mgr Małgorzaty Mlak i mgr Anny Sikory pokonali trasę wyznaczoną przez organizatorów rajdu. Jednym z celów tegorocznego rajdu było przybliżenie jego uczestnikom osoby Mikołaja Kopernika w związku z 550. rocznicą urodzin polskiego astronoma i ogłoszeniem roku 2023 rokiem Mikołaja Kopernika. Podczas trasy pieszej wędrówki z Leńcz do Brodów uczniowie rozwiązywali dwa testy -jeden dotyczył miejsc trasy rajdu a drugi wiedzy na temat życia i działalności Mikołaja Kopernika. Po dotarciu do celu ,czyli Szkoły Podstawowej w Brodach, na uczniów czekał poczęstunek oraz rozstrzygnięcie konkursów związanych z rozwiązywanymi testami. Podczas spotkania na sali gimnastycznej uczestnicy rajdu obejrzeli przedstawienie związane z osobą polskiego astronoma i jego dokonaniami oraz wzięli udział w losowaniu nagród ufundowanych przez tegorocznych sponsorów. A po wszystkim uczniowie zajadali się pysznymi lodami….Mamy nadzieję, że nasi uczniowie tak spędzony Dzień Dziecka będą mile wspominać…
Piknik Szkolnych Kół Caritas 31 maja grupa naszych uczniów wzięła udział w pikniku integracyjnym w ZakrzowieCzytaj dalej
W Domu Rekolekcyjnym w Zakrzowie spotkali się członkowie Szkolnych Kół Caritas. Naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów z klas IV-V pod opieką mgr Katarzyny Mirochy. W trakcie pikniku jego uczestnicy wzięli udział w grze terenowej, zawodach sportowych i zabawach integracyjnych. Dla członków Szkolnych Kół Caritas przygotowano także pokaz cyrkowy, poczęstunek i upominki. Spotkanie było jedną z form podziękowań dla wszystkich uczniów i opiekunów zaangażowanych w całoroczną działalność Szkolnych Kół Caritas. Mamy nadzieję, że uczniowie dobrze się bawili i miło spędzili czas…XVI Rajd Szlakami Konfederatów Barskich 27 maja odbył się kolejny rajd zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół LanckoronyCzytaj dalej
Udział w tej imprezie to już nasza szkolna tradycja.Co roku znajdują się chętni uczniowie ,którzy spędzają sobotę w aktywny sposób i łączą poznawanie okolicy z możliwością poszerzenia wiedzy i podziwiania pięknych krajobrazów. W tym roku także zgłosiła się grupa chętnych uczniów( wśród nich byli także nasi absolwenci), która pod opieką mgr Bernadety Ciapy, mgr Beaty Grych, mgr Marty Gołuszki i mgr Rafała Woźniaka wędrowała lanckorońskimi drogami. Był to niezwykły spacer historyczny, podczas którego uczestnicy XVI Rajdu Szlakami Konfederatów Barskich „Na tropach historii” pokonali ponad 10 kilometrów trasy turystycznej. Odwiedzili Izbę pamięci na Rynku w Lanckoronie, Kaplicę Konfederatów, Kościół św.Jana Chrzciciela, Kamieniołom, Zagrodę Ławeczkę ,Aleję Zakochanych, Willę Zamek, Cmentarz Lanckoroński i oczywiście Zamek Lanckoroński. Jak co roku każdy uczestnik otrzymał paszport rajdowy ,który uzupełniał podczas wędrówki ,a następnie brał on udział w losowaniu nagród na mecie. Podczas zakończenia na rajdowców czekał poczęstunek i możliwość konnej przejażdżki. Nikt nie wyszedł z pustymi rękoma…Pogoda i humory dopisały.Dziękujemy tegorocznym uczestnikom rajdu i zapraszamy za rok…
Egzamin Ósmoklasisty Maj 2023 Drodzy Ósmoklasiści! Trzymamy za Was kciuki! Jesteśmy z Wami! Wierzymy w Wasze siły i możliwości!POWODZENIA! [/read]
XXVI DNI PAPIESKIE Konkurs wiedzy o św.Janie Pawle II 18 maja odbył się finał konkursu zorganizowanego przez Parafialny Klub Sportowy „Św.Józef” w Kalwarii ZebrzydowskiejCzytaj dalej
Konkurs pod hasłem „Jan Paweł II-święty kapłan” odbywał się w II kategoriach wiekowych- uczniowie klas IV-VI i uczniowie klas VII-VIII. Naszą szkołę reprezentowali : Anna Kowalska,Kinga Oleś i Krzysztof Oleś po opieką mgr Beaty Grych.W swojej kategorii wiekowej wykazali się oni największą wiedzą i zdobyli wszystkie miejsca na podium przeznaczone dla uczniów klas VII-VIII.Kinga Oleś zdobyła I miejsce, Anna Kowalska-II miejsce a Krzysztof Oleś-III miejsce. Gratulujemy zwycięzcom i ich opiekunce. Serdeczne podziękowania dla Pana Stanisława Oleś za pomoc w zorganizowaniu transportu.
Szkolny konkurs geograficzny Szkolny mistrz mapy 2023 Zapraszamy uczniów klas V-VIII do udziału w tegorocznej edycji konkursuCzytaj dalej
Konkurs geograficzny”Szkolny Mistrz mapy 2023″Mapa to najdoskonalsze narzędzie każdego geografa. Zasobne źródło wiedzy, wykorzystywane w każdej dziedzinie geografii, a jednocześnie niezbędnik każdego ucznia. Znajomość mapy oraz umiejętność jej czytania pozwala na pozyskanie bardzo wielu informacji opisujących interesujący nas fragment Ziemi. Aby zachęcić Was do poznania mapy Polski ,zapraszam do udziału w konkursie na „Szkolnego Mistrza mapy”. Szczegóły konkursu w dołączonym regulaminie.Szkolny konkurs geograficzny„Szkolny Mistrz mapy Polski 2023”REGULAMIN KONKURSU. Cele konkursu: 1.Popularyzacja wiedzy geograficznej.2.Rozbudzanie i rozszerzanie zainteresowań geografią.3.Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, w tym szczególnie z podstawowego źródła informacji geograficznej,jakim jest mapa.4.Kształtowanie umiejętności czytania, interpretowania, posługiwania się mapą.5.Poszerzanie wiedzy o własnym regionie,kraju,kontynentach,świecie.6.Promowanie uczniów o szczególnych zainteresowaniach i wiedzy z geografii.7.Stworzenie uczniom warunków do wykazania się swoją wiedzą, zainteresowaniami. Uczestnicy konkursu:Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas V – VIII Szkoły Podstawowej w Leńczach. Przebieg konkursu: znajomość mapy fizycznej Polski.Pasma ukształtowania terenu Polski i ich charakterystykaKrainy geograficzne.Największe jeziora.Najdłuższe.rzeki.Pasma górskie.Największe miasta.Termin konkursu : konkurs odbędzie się 12.06.2023 roku.Uczestnictwo w konkursie:Aby wziąć udział w konkursie , należy u nauczyciela geografii złożyć deklarację uczestnictwa w konkursie stanowiącą załącznik do regulaminu konkursu. Deklarację konkursową należy złożyć do dnia 05.06. 2023 roku.Zakres materiału:Znajomość mapy Polski.Organizator konkursu: Bernadeta Ciapa . ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE.ŻYCZYMY SUKCESÓW ! Deklaracja uczestnictwa w Szkolnym konkursie geograficznym „Mistrz mapy Polski” Imię i nazwisko uczestnika: ………………………………………………………………………………………………………………… Klasa: ……………………… Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka w konkursie na zasadach określonych w regulaminie konkursu.………………………………………………………..(data i czytelny podpis rodzica/prawnego opiekuna)
Bliżej natury 9 maja uczniowie klasy VI odwiedzili krakowski Ogród BotanicznyCzytaj dalej
Szóstoklasiści pod opieką mgr Małgorzaty Mlak i mgr Bernadety Ciapy zwiedzili Ogród Botaniczny.Założony w 1783 roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego jest obecnie najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Powstały z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy katedry chemii i historii naturalnej gromadzi dziś tysiące okazów roślin na powierzchni prawie 10 ha. Ogród odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury Krakowa jako miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz „żywe muzeum” flory świata odwiedzane co roku przez tysiące osób. Ogród został wpisany do rejestru zabytków, jako cenny obiekt przyrody, pomnik historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury.Można w nim znaleźć wiele interesujących, starych okazów roślin.Najokazalszym jest tzw. „Dąb jagielloński” – dąb szypułkowy, którego wiek wynosi ok. 260 lat. W podobnym wieku są dwa „Derenie Śniadeckiego”, pod którymi przechodzą zwiedzający kiedy przemieszczają się główną alejką. Na dziedzińcu Collegium Śniadeckiego, od strony ulicy Kopernika, stoi najstarsza polska robinia akacjowa.Ponad 150-letnie sagowce można znaleźć w szklarni Jubileuszowej, ponad 170 lat ma także palma (daktylowiec kanaryjski) dominująca w wyższej części szklarni zimowej w kompleksie Victoria.Ogród położony jest na dawnych terasach rzeki Wisły, obecnie oddalonej o ok. 1,5 km na płd. Północna część Ogrodu leży na terasie wyższej, zaś południowa – na terasie zalewowej. Morfologia terenu zmieniona jest nieznacznie przez nasypy, obmurowania i wykopy.Nasi uczniowie mieli okazję podziwiać piękne okazy różnych gatunków roślin zgromadzonych na terenie ogrodu. Liczymy, że wycieczka utrwaliła i poszerzyła wiedzę szóstoklasistów na temat flory i pozwoliła im dostrzec bogactwo i piękno rosnących tam roślin.
Gminny Konkurs Mistrz Pięknego Czytania 8 maja w naszej szkole odbył się etap szkolny IV edycji konkursuCzytaj dalej
Uczestnikami konkursu byli chętni uczniowie z klas IV. Jego główne cele to : doskonalenie umiejętności pięknego czytania, rozwijanie twórczych talentów, kształtowanie kultury czytelniczej oraz uczczenie Roku Aleksandra Fredry( w związku z 230.rocznicą urodzin polskiego twórcy). Czwartoklasiści mieli do wyboru 10 utworów poety. Podczas etapu szkolnego zaprezentowali się: uczniowie z klasy IV a –Małgorzata Kowalska, Małgorzata Pułka, Jakub Stokłosa i z klasy IV b –Kacper Adamczyk, Robert Barankiewicz i Mateusz Surówka. Uczestnicy konkursu zaprezentowali piękne czytanie następujących utworów Aleksandra Fredry – „Cygan i Baba” , „Bajeczka o osiołku”, „Paweł i Gaweł ” oraz „Małpa w kąpieli”. Jury w składzie : mgr Monika Walinowicz, mgr Dorota Morek i mgr Marta Gołuszka przyznało I miejsce Małgorzacie Pułce, która przeczytała utwór pt. „Bajeczka o osiołku” .Uczennica będzie reprezentować naszą szkołę podczas przesłuchania finalistów w Bibliotece Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej w dniu 25 maja.Serdecznie gratulujemy zwyciężczyni etapu szkolnego i wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji konkursu.
Narodowe Święto Konstytucji4 maja uczestniczyliśmy w akademii z okazji święta państwowegoCzytaj dalej
W tym roku obchodziliśmy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tegoroczną uroczystość przygotowali uczniowie klasy V a pod opieką mgr Anny Chromy. W montażu słowno-muzycznym przypomnieli wydarzenia z tamtego dnia i przeczytali postanowienia Ustawy Rządowej.W ramach tegorocznych obchodów nasza szkoła wzięła również udział w uroczystości przygotowanej przez Centrum Kultury w Kalwarii Zebrzydowskiej w dniu 3 maja. Reprezentował ją poczet sztandarowy w składzie : Natalia Rak, Barbara Ziemba i Łukasz Łyczak. Serdecznie dziękujemy organizatorom dzisiejszej akademii oraz członkom pocztu i ich rodzicom za pomoc w zorganizowaniu transportu.
Sprzątanie świata 2023Akcja została zrealizowana w ramach obchodów Dnia ZiemiCzytaj dalej
24 kwietnia wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w corocznej akcji Sprzątanie świata. Dzieci pod opieką nauczycieli porządkowały wyznaczone im tereny w naszej miejscowości. Dzięki ich zaangażowaniu śmieci szybko znalazły się tam, gdzie powinny być-w workach i koszach na śmieci. Mamy nadzieję,że udział w akcji uświadomił uczniom konieczność dbania o środowisko naturalne i wpłynie na ich postawę wobec naszej planety.Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej akcji.
Warsztaty fotograficzne w kalwaryjskiej szkole14 kwietnia w Zespole Szkół KEN odbyły się warsztaty fotograficzne dla uczniów klas VIIICzytaj dalej
Ósmoklasiści już niedługo staną przed koniecznością podjęcia decyzji o dalszym kształceniu po ukończeniu szkoły podstawowej. Kilkoro naszych uczniów wzięło udział w warsztatach zorganizowanych przez szkołę ponadpodstawową w Kalwarii Zebrzydowskiej, podczas których zobaczyli ciemnie fotografii analogowej. Mieli także okazję wykonać swoje pierwsze kolaże cyfrowe podczas zajęć praktycznych w pracowni obróbki fotografii i multimediów. Mamy nadzieję, że udział w warsztatach był ciekawym doświadczeniem ,a może dla niektórych uczniów podpowiedzią co do wyboru szkoły i kierunku kształcenia…
14 kwietnia-Święto chrztu Polski22 lutego 2019 r., mając na uwadze doniosłość decyzji Mieszka I, dzień 14 kwietnia ustanowiono świętem państwowymCzytaj dalej
Rok 966 przyjmuje się za datę powstania państwa polskiego. Decyzja o przyjęciu chrztu miała wiele przyczyn, ale przede wszystkim wiele skutków dla Mieszka I i mieszkańców jego państwa. Polanie-nasi przodkowie-mogli poznać dorobek antyku i średniowiecza, przyjęli chrześcijańskie zwyczaje ,a władza Mieszka I została uznana przez papieża, cesarza i chrześcijańskich europejskich monarchów. Polska stała się częścią cywilizacji zachodnioeuropejskiej, jej pozycja w Europie wzrosła. Następstwa decyzji pierwszego historycznego władcy Polski odczuwamy do dzisiaj. Mieszkamy w kraju, który należy do kultury zachodniej tak jak m.in. Francuzi, Czesi, Niemcy i Włosi. Nasza szkoła włączy się do Akcji „Wywieś Flagę” i dlatego w dniu Święta chrztu Polski na jej budynku będzie wywieszona biało-czerwona flaga-symbol naszej państwowości.
Wielkanocne obyczaje5 kwietnia odbyła się przedświąteczna akademiaCzytaj dalej
Zgodnie z coroczną tradycją uczniowie wzięli udział w akademii z okazji zbliżającej się Wielkanocy. Tegoroczne przedstawienie przygotowali uczniowie klasy III pod opieką mgr Teresy Łyczak. Trzecioklasiści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi. Na scenie pojawiły się kolorowe pisanki, wielkanocne ciasta-mazurek i drożdżowa baba, kogucik, Pani Wiosna, krakowiacy.Uczniowie nie tylko zaśpiewali pieśni związane z tym okresem , ale także zatańczyli. Podczas apelu nie zabrakło oczywiście świątecznych życzeń od Pani Dyrektor mgr Stanisławy Czarniak oraz Samorządu Uczniowskiego dla wszystkich zgromadzonych na sali nauczycieli i uczniów. Po części artystycznej wręczone zostały nagrody i dyplomy dla uczniów, którzy brali udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych.
Festiwal Artystyczny Talenty 20232 kwietnia wręczone zostały statuetki „Talent 2023”-jedną z nich otrzymał nasz uczeńCzytaj dalej
2 kwietnia w sali teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury odbyła się uroczysta Gala Talentów, podczas której wręczono statuetki 30 laureatom tegorocznego Festiwalu Artystycznego.Podczas etapów gminnych i powiatowych jury wyłoniło spośród wszystkich uczestników 99 nominowanych do Nagrody Talent 2023. Nominowani-wśród których był uczeń klasy VIII z naszej szkoły –Kacper Gaczorek-do końca nie znali werdyktów jury aż do uroczystej gali ,podczas której wręczono oryginalne,autorskie statuetki wykonane przez Pracownię Ceramiki Artystycznej VECTOR. W kategorii MUZYKA było 5 nominowanych. Nagrodę TALENT 2023 otrzymał nasz uczeń-Kacper Gaczorek. Serdecznie gratulujemy! Dziękujemy także wszystkim uczniom za udział w tegorocznym Festiwalu Artystycznym zorganizowanym przez Centrum Kultury i Sportu w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Wielkanocny kiermasz w Niedzielę Palmową2 kwietnia Szkolne Koło Caritas zorganizowało przedświąteczny kiermaszCzytaj dalej
Członkowie SK Caritas pod opieką mgr Anny Woźniak i mgr Katarzyny Mirochy przygotowali własnoręcznie ozdoby wielkanocne, które mogli kupić mieszkańcy Leńcz i okolic pod parafialnym kościołem po każdej mszy świętej. Całkowity dochód zostanie przeznaczony na wsparcie potrzebujących dzieci z naszej parafii. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom i osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie tej akcji.
XVIII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle IINaszą szkołę reprezentowało 3 uczniówCzytaj dalej
Konkurs odbył się 30 marca w Szkole Podstawowej w Stanisławiu Dolnym. Nasza drużyna w składzie –Anna Kowalska, Krzysztof Oleś i Kinga Oleś -była jedną z ośmiu . Uczniowie zostali przygotowani do konkursu przez Panią mgr Beatę Grych. Konkurs składał się z kilku etapów.Najpierw uczestnicy rozwiązywali test wiedzy o św. Janie Pawle II , potem rywalizowali w pięciu konkurencjach sportowych i odpowiadali na pytania drużynowe. Nasza drużyna zajęła 4 miejsce. Gratulujemy uczniom i ich opiekunce ! Serdeczne podziękowania dla Pana Stanisława Olesia za pomoc w zorganizowaniu transportu.
W świecie ciemności i światła30 marca piątoklasiści „zobaczyli” świat niewidomychCzytaj dalej
Uczniowie klasy V to kolejne dzieci z naszej szkoły , które poznały bliżej rzeczywistość osób niepełnosprawnych. Uczniowie pod opieką mgr Anny Chromy, mgr Marty Master i mgr Stanisławy Czarniak odwiedzili Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI w Krakowie,w którym uczestniczyli w warsztatach „W stronę ciemności ” i „W stronę światła”. Mamy nadzieję, że ta wycieczka uwrażliwiła ich na los osób niewidomych i wzbogaciła ich wiedzę na temat światła…
Popołudnie z filmem29 marca uczniowie klas IV-V wspólnie obejrzeli filmCzytaj dalej
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego chętni uczniowie z klas IV-V mogli spędzić środowe popołudnie w szkole na seansie filmowym.Młodzi widzowie pod opieką mgr Bernadety Ciapy i mgr Małgorzaty Trzebońskiej obejrzeli film pt.„Enola Holmes”.Akcja filmu rozgrywa sie w XIX wiecznej Anglii. W dzień swoich 16. urodzin Enola Holmes odkrywa, że jej matka opuściła dom. Kobieta pozostawiła po sobie dziwaczne podarunki, lecz żadnych wskazówek dotyczących powodu swojego zniknięcia ani obecnego miejsca pobytu. Ciesząca się do tej pory beztroskim dzieciństwem Enola nagle trafia pod opiekę swoich braci, Sherlocka i Mycrofta, którzy planują odesłać ją do szkoły z internatem dla „młodych dam”. Dziewczyna ma jednak inne plany: ucieka, aby odnaleźć swoją matkę w Londynie. Wkrótce okazuje się, że jej własna misja powiązana jest z losami młodego, tajemniczego uciekiniera, Lorda. Rozwijająca swoje umiejętności detektywistyczne Enola okazuje się sprytniejsza od swojego słynnego brata i natrafia na trop spisku, który może odmienić historię ludzkości.Uczniowie z zapartym tchem śledzili losy tytułowej bohaterki.Mamy nadzieję,że miło spędzili czas…
Serdeczne podziękowania26 marca odbył się w naszej szkole Kiermasz WielkanocnyCzytaj dalej
W niedzielne popołudnie Rada Rodziców zorganizowała Kiermasz, którego celem było wsparcie finansowe Zosi Pająk ze Skawinek- dziewczynki chorej na SMA. Podczas kiermaszu licznie zgromadzeni mieszkańcy Leńcz i okolic mogli obejrzeć przedstawienie uczniów klasy III pt.”Wielkanocne obyczaje” przygotowane pod opieką mgr Teresy Łyczak, kupić ozdoby wielkanocne , ciasta i żurek (przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Leńcz).Nie zabrakło oczywiście atrakcji dla dzieci tj.malowanie twarzy, robienie tatuaży, zdjęcia w wielkanocnej fotobudce a także zawody sprawnościowe przygotowane przez miejscową OSP.Dzięki hojności uczestników kiermaszu udało się zasilić konto dziewczynki kwotą 14270,40 zł. Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w zorganizowanie, przeprowadzenie i wsparcie finansowe zbiórki.>>>Link do galerii<<<
Wielkanocne Jajko25 marca ogłoszono wyniki konkursu plastycznego zorganizowanego przez kalwaryjskie Centrum KulturyCzytaj dalej
Na konkurs wpłynęło 80 prac. Wśród nich były także prace naszych uczniów. W kategorii uczniów klas VII-VIII jury doceniło pracę Krzysztofa Olesia z klasy VII i przyznało mu I miejsce. Wyróżnienie otrzymało wielkanocne jajko wykonane przez Barbarę Oleś z Przedszkola w Podolanach.Serdecznie gratulujemy!
Warsztaty dla najmłodszych21 marca uczniowie klas I-III eksperymentowali z suchym lodemCzytaj dalej
Podczas zajęć uczniowie poznali właściwości suchego lodu, dowiedzieli się dlaczego nazywa się go „suchym”, czy może się on topić oraz jakie eksperymenty można przeprowadzić z jego udziałem. Po zabawie z suchym lodem dzieci witały wiosnę na szkolnym boisku i puszczały bańki mydlane.Z pewnością ten dzień należał do udanych…
Jak postrzegają świat niewidomi?14 marca czwartoklasiści zwiedzili wystawę w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI w KrakowieCzytaj dalej
Uczniowie klas IV pod opieką mgr Małgorzaty Trzebońskiej, mgr Marty Gołuszki, mgr Anny Chromy i mgr Piotra Mogiły poczuli na „własnej skórze” , jak to jest nic nie widzieć. Przez niewidzialny świat na wystawie „W stronę ciemności” oprowadziły ich osoby niewidome. Dzieci przekonały się, jak postrzegają świat niewidomi i jak ważne są pozostałe zmysły. Przewodnicy opowiedzieli o przedmiotach ułatwiających niewidomym, ociemniałym lub niedowidzącym osobom codzienne życie, nowoczesnych technologiach i psach przewodnikach. Po spotkaniu ze światem ciemności uczniowie zwiedzili wystawę „W stronę światła” ,na której mogli dowiedzieć się o właściwościach światła, iluzji, laserowych instrumentach i kolorach .Wizyta w krakowskim Centrum Nauki i Zmysłów z pewnością dostarczyła uczniom wielu wrażeń, a przede wszystkim – na co liczymy- wpłynęła na ich stosunek do osób niepełnosprawnych.
Zgłębiamy tajniki kriogeniki9 marca siódmoklasiści uczestniczyli w pokazie chemicznymCzytaj dalej
Uczniowie klasy VII pod opieką mgr Rafała Woźniaka i mgr Piotra Mogiły mieli okazję bliżej poznać właściwości ciał w ekstremalnie niskich temperaturach. W pokazie zorganizowanym w pracowni Uniwersytetu Jagiellońskiego uczniowie dowiedzieli się, że kriogenika ma zastosowanie w wielu dziedzinach życia m.in.w medycynie, energetyce, przemyśle spożywczym. Podczas pokazu zobaczyli także zastosowanie niskich temperatur w praktyce.Mamy nadzieję, że świat chemii stał się bliższy naszym uczniom…
Szóstoklasiści w krakowskim teatrze8 marca nasi uczniowie odwiedzili Teatr Współczesny w KrakowieCzytaj dalej
Uczniowie pod opieką mgr Doroty Morek obejrzeli adaptację teatralną powieści węgierskiego twórcy Ferenca Molnara pt.”Chłopcy z Placu Broni”.Utwór cieszy się popularnością w wielu krajach zarówno wśród czytelników jak i twórców filmowych i teatralnych. Nasi szóstoklasiści mogli przenieść się-dzięki spektaklowi – do Budapesztu i przeżywać tam przygody bohaterów , a przede wszystkim przekonać się o sile poświęcenia i odwagi na przykładzie Ernesta Nemeczka. Sztuka teatralna uświadamia również, że ci, których czasami o to nie podejrzewamy, są gotowi dokonywać wielkich i ważnych rzeczy…
8 marca-Dzień KobietBukiet serdecznych życzeń dla wszystkich Kobiet w naszej szkole … [/read]
Nocleg prawie 250 metrów pod ziemiąNasi uczniowie mieli okazję z niego skorzystać w Kopalni Soli w BochniCzytaj dalej
Uczniowie z klasy VII , VIII a i VIII b pod opieką mgr Bernadety Ciapy, mgr Anny Woźniak, mgr Beaty Grych i mgr Rafała Woźniaka odwiedzili 21 i 22 lutego zabytkową Kopalnię Soli w Bochni. Wydobycie soli w okolicach Bochni to historia sięgająca 3,5 tyś lat p.n.e.Początki bocheńskiej kopalni jako zakładu wydobywczego sięgają roku 1248. Będąc przedsiębiorstwem królewskim, kopalnia przynosiła olbrzymie dochody. W 1368 r. Król Kazimierz Wielki wydał dokument zwany Statutem Żupnym. Określał on zasady organizacyjne i prawne rządzące sprzedażą soli. Najstarsze bocheńskie szyby górnicze to szyb Sutoris i Gazaris. To właśnie z bocheńską kopalnią i szybem Sutoris związana jest legenda o pierścieniu Św. Kingi.Sól kamienną odkryto tu już w 1248 r., a jej wydobycie prowadzono do 1990 r. Nie każdy wie, że to nie tylko najstarsza kopalnia soli w naszym kraju, ale i najdłużej działający zakład przemysłowy w Europie. Dziś jest obiektem zabytkowym – widniejącym od 2013 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO.W roku 1981 kopalnię wpisano do rejestru zabytków. W latach 90 tych XX w. kopalnia rozpoczęła działalność turystyczną i prowadzi ją do chwili obecnej.Dlaczego warto spędzić noc w kopalni soli? Wbrew pozorom to nie tylko atrakcja turystyczna zapewniająca wspaniałe wspomnienia. W kopalni panuje mikroklimat, który korzystnie wpływa na drogi oddechowe, łagodzi objawy alergii i wzmacnia odporność – więc ponad 10-godzinny pobyt w takim miejscu sprzyja zdrowiu. Warto dodać, że pod ziemią temperatura wynosi ok. 15 st. C, a wilgotność utrzymuje na poziomie 70 proc.Nasi uczniowie odbyli spacer – z przystankiem w komorze Ważyn – po kopalnianych korytarzach, oraz krótką przejażdżkę podziemną kolejką, która przejeżdża nawet przez sam środek kaplicy św. Kingi. Co ciekawe, elektryczna lokomotywa, która ciągnie przystosowane do przewozu turystów wagony, nazywa się Kuba – tak samo, jak ostatni koń pracujący w tej kopalni.Potem wędrowali korytarzami kopalni, podczas których poznali jej historię oraz najciekawsze zakątki – np. dawną stajnię czy wspomnianą wcześniej kaplicę św. Kingi z pięknymi solnymi rzeźbami. Niewątpliwą atrakcją pobytu w kopalni była także dyskoteka,w której uczestniczyli nasi uczniowie,po której udali się do swoich łóżek Warunki do spania być może niektórym wydawały się iście spartańskie, ale mamy nadzieję, że drogi oddechowe uczniów i ich opiekunów skorzystają, a nietypowy nocleg zapisze się w ich pamięci jako ciekawe wspomnienie.
Utwór G.Orwella po angielsku15 lutego nasi uczniowie obejrzeli adaptację teatralną”Folwarku zwierzęcego”Czytaj dalej
Grupa 21 ósmoklasistów pod opieką mgr Anny Woźniak i mgr Rafała Woźniaka miała okazję sprawdzić, w jakim stopniu opanowała znajomość języka angielskiego. Na deskach krakowskiego Teatru Variete została wystawiona sztuka przygotowana przez angielski teatr TNT THEATRE pt.”Animal Farm” będąca teatralną wizją utworu literackiego.Mamy nadzieję,że nasi uczniowie nie mieli problemów ze zrozumieniem kwestii wypowiadanych przez angielskich aktorów ,a spotkanie z prozą G.Orwella zachęciło ich do poznania innych jego dzieł.
Karnawałowe walentynki14 lutego SRU zorganizowała zabawę karnawałowąCzytaj dalej
Tegoroczne walentynki uczniowie klas IV-VIII mogli spędzić na zabawie pod hasłem PIŻAMA PARTY zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. W czasie zabawy wybrano Króla i Królową piżamki . Zostali nimi : Anna Magiera z klasy VIII b i Maciej Rym z klasy V a. Nagrodami były nie tylko korony , ale także vouchery do kina ufundowane przez Radę Rodziców. Mamy nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili.Serdeczne podziękowania dla opiekunek SRU -Pan mgr Bernadety Ciapy, mgr Anny Chromy i członków SRU za zorganizowanie zabawy oraz dla Rady Rodziców za pomoc w organizacji i ufundowanie nagród.
31.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Nasi uczniowie-jak co roku -wzięli w nim udziałCzytaj dalej
Po raz 31 „zagrała” jedyna taka na świecie orkiestra…W tym roku wolontariuszami WOŚP z naszej szkoły byli : Krzysztof Oleś, Kinga Oleś, Kacper Gaczorek, Anna Szczyrbak, Daria Gaj, Karolina Skrzyńska i Emilia Kukuła. Uczniowie (pomimo niskiej temperatury i niekorzystnych warunków pogodowych) zbierali datki przy kościele parafialnym w Leńczach. Dzięki hojności mieszkańców Leńcz i okolic uzbierali łącznie 5715,25 zł.Serdeczne podziękowania dla wszystkich darczyńców, wolontariuszy i Pani mgr Bernadety Ciapy będącej szkolnym koordynatorem tegorocznej akcji WOŚP.
Zabawa karnawałowa 24 stycznia uczniowie klas I-IV spędzili kilka godzin na karnawałowych pląsachCzytaj dalej
Uczniowie wzięli udział w zabawie zorganizowanej przy udziale Rady Rodziców.Dzieci brały udział w zabawach i konkursach prowadzonych przez animatorów z Baśniowej Krainy z Myślenic. Oczywiście – jak na karnawał przystało-uczestnicy zabawy nie zapomnieli o przebraniach. Na szkolnym parkiecie bawiły się m.in.służby mundurowe(policjanci), pląsały różne zwierzątka i bajkowe postaci.Nie zabrakło słodkiego poczęstunku w postaci waty cukrowej.Mamy nadzieję,że nasi uczniowie dobrze się bawili…
Warsztaty plastyczneUczniowie klas I-III malowali na szkleCzytaj dalej
Warsztaty plastyczne zostały przeprowadzone przez pracowników Baśniowej Krainy z Myślenic. Dzieci poznały w trakcie warsztatów technikę malowania farbami na szkle. Przygotowały obrazki, które wręczą swoim dziadkom z okazji Ich święta.
Zawody powiatowe w tenisie stołowym19 stycznia nasza ósmoklasistka wzięła w nich udziałCzytaj dalej
Emilia Zielińska z klasy VIII a pod opieką mgr Anny Chromy uczestniczyła w zawodach powiatowych zorganizowanych w Choczni. Nasza reprezentantka zdobyła II miejsce i tym samym zakwalifikowała się do kolejnego etapu zawodów na szczeblu rejonowym. Serdecznie gratulujemy zawodniczce i jej opiekunce. Życzymy powodzenia w kolejnym etapie zawodów.
40 lat minęło...Pożegnania nadszedł czasPani mgr Bogusława Czarniak już niedługo dołączy do grona nauczycieli emerytów…Czytaj dalej
19 stycznia w naszej szkole był dniem niezwykłym. Jednym z etapów zawodowego życia jest moment, kiedy podejmuje się decyzję o zakończeniu pracy.I taką właśnie decyzję-po 40 latach pracy w szkole- podjęła jedna z z nauczycielek z naszego grona pedagogicznego. Pani mgr Bogusława Czarniak to wieloletni wychowawca, nauczyciel klas I-III, pedagog ,opiekun Szkolnego Koła Caritas,wychowawca świetlicy. Samorząd Uczniowski w imieniu wszystkich uczniów przygotował uroczystość pożegnalną dla Pani Bogusi. Na szkolnej scenie pojawił się Chór Emerytów złożony z obecnych i byłych wychowanków Pani Czarniak- uczniów klasy I b, klasy IV a i klasy VIII a. Zaprezentowali oni piosenkę o tym, jak wesołe jest życie emeryta. Mamy nadzieję, że takie właśnie będzie teraz życie Pani Bogusi. Nie zabrakło podziękowań za powołanie do życia Szkolnego Koła Caritas, dobre serce, uśmiech ,troskę i zrozumienie. Serdeczne podziękowania i życzenia złożyli przedstawiciele Rady Rodziców i nauczyciele. „Rozstania-jak powiedziała wzruszona Pani Bogusława Czarniak –są trudne ,ale nie myślałam, że będą aż tak trudne”. Liczymy , że emerytura będzie to nowy , ciekawy etap w Jej życiu. Mamy nadzieję, że Pani Bogusława
Czarniak zachowa nas -uczniów, rodziców i współpracowników w swojej pamięci -tak jak my Ją.
Czarniak zachowa nas -uczniów, rodziców i współpracowników w swojej pamięci -tak jak my Ją.Podsumujmy I okres roku szkolnego 2022/202319 stycznia odbył się apel podsumowujący naukę od 1 września do 12 styczniaCzytaj dalej
Od 16 stycznia rozpoczął się II okres bieżącego roku szkolnego. Zgodnie z corocznym zwyczajem zorganizowany został apel, podczas którego Pani Dyrektor mgr Stanisława Czarniak dokonała podsumowania . Na początku zaprezentowała osiągnięcia naszych uczniów w konkursach przedmiotowych i tematycznych. Uczniowie zakwalifikowani do etapu rejonowego konkursu przedmiotowego lub tematycznego to: matematyka -Karol Pułka,Marcin Baran j.angielski-Emilian Białoń, biologia-Klaudia Szewczyk, geografia-Barbara Ziemba,Stanisław Tyrała,Antoni Krupa chemia-Anna Szczyrbak konkurs biblijny -Paulina Kos, Zuzanna Kos, Anna Kowalska, Jakub Gaczorek, Emilia Kukuła,Kacper Gaczorek, Kinga Oleś, Krzysztof Oleś.Nasi uczniowie odnosili także sukcesy artystyczne i sportowe. W Gminnym Konkursie Recytatorskim Konkurs Wierszoklepki I miejsce zajęli uczniowie kl.III -Antoni Para i Roksana Żak. Drużyna w składzie: Jan Wicher, Jakub Gaczorek, Kacper Gaczorek, Wiktor Żak, Piotr Kos, Łukasz Łyczak, Stanislaw Tyrała, Norbert Walas zdobyła II miejsce w Gminnym Turnieju Piłki Siatkowej. Najwyższą średnią zdobyli uczniowie klasy IV a -średnia ich klasy za wyniki w nauce wyniosła 4,68. Otrzymali oni Puchar Dyrektora Szkoły dla klasy z najwyższą średnią w szkole. Serdecznie gratulujemy! Najwyższą średnią –5,30- zdobyła siódmoklasistka Anna Kowalska. Pani Dyrektor pogratulowała także wszystkim uczniom, którzy zdobyli średnie powyżej 4,5 .Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym podczas apelu uczniom! Nie zapominamy także o nauczycielach przygotowujących uczniów do poszczególnych konkursów. Mamy nadzieję, że II okres, który się właśnie rozpoczął , będzie obfitował w wiele ciekawych zdarzeń. Wszystkim naszym uczniom gratulujemy ich osiągnięć i życzymy powodzenia podczas nauki w nowym półroczu.
Teatralne spotkanie z utworem Ch.Dickensa11 stycznia uczniowie z klas VI-VIII odwiedzili Teatr Banialuka w Bielsku -BiałejCzytaj dalej
Grupa chętnych uczniów obejrzała spektakl pod opieką mgr Doroty Morek, mgr Małgorzaty Mlak i mgr Rafała Woźniaka będący teatralną adaptacją utworu Ch.Dickensa pt.”Opowieść wigilijna”.Przedstawienie opowiada o cudownej przemianie moralnej starego skąpca, dokonanej pod wpływem wizji z zaświatów. Bohater utworu zrozumiał, że jego dotychczasowe życie nie jest takie, jakie powinno być. Widzowie poznają życie Sroogea,wędrując z nim i duchami . Spektakl jest jednym z najchętniej oglądanych tytułów w bielskim teatrze. 21 grudnia 2022 roku został wystawiony po raz 600. Mamy nadzieję, że podobał się także naszym uczniom…
Teatralne spotkanie z baśnią Hansa Christiana Andersena11 stycznia uczniowie klas IV obejrzeli spektakl pt.”Królowa Śniegu”Czytaj dalej
Czwartoklasiści pod opieką mgr Małgorzaty Trzebońskiej, mgr Marty Gołuszki i mgr Piotra Mogiły odwiedzili krakowski Teatr Ludowy.Mogli tam zobaczyć spektakl przygotowany na podstawie utworu znanego duńskiego baśniopisarza -H.Ch.Andersena.Na scenie pojawili się m.in. Kay,Gerda,Królowa Śniegu,babcia,Laponka, książę i księżniczka, dworzanie, rozbójnicy,wrony, hiacynt,pierwiosnek.Widzowie mogli przekonać się, jak wielka może być siła miłości ,dzięki której Gerda wybrała się na poszukiwania zaginionego Kaya.Pozwoliła jej ona pokonać przeciwników , których spotkała na swojej drodze i w końcu odnaleźć przyjaciela.Niezwykle dużą atrakcją przedstawienia był scenografia i kostiumy przygotowane przez jego twórców.Krainy, które odwiedza Gerda, są pokazane pomysłowo, barwnie i wystawnie. Ogród opowiadających baśnie kwiatów to pokaz pięknych a przede wszystkim pomysłowych kostiumów róży, hiacynta, narcyza, kaczeńca, drzewka wiśniowego. Podobnie Królowa Śniegu i jej dwór – Królowa nie jeździ, jak u Andersena, saniami, i nie jest kobietą w białym futrze, ale żywym posągiem w srebrzystych draperiach, na srebrnym postumencie, ciągniętym przez równie bogato przyodziane postaci. Odpowiednia dobrana muzyka i efekty specjalne sprawiły, że spektakl bardzo spodobał się uczniom. Liczymy,że ta wizyta w teatrze uświadomiła naszym uczniom, co w życiu jest ważne i zachęciła ich do kolejnych spotkań ze sztuką teatralną…Życzymy smacznego!Od 3 stycznia w naszej szkole chętne osoby mogą posilić się w szkolnej jadalni. Obiady przygotowywane są w restauracji „Natalia”w Biertowicach. 50 uczniów spożywa codziennie gorący posiłek.Mamy nadzieję, że obiady im smakują…[/read]
W świątecznej atmosferze22 grudnia wzięliśmy udział w uroczystej akademii z okazji Świąt Bożego NarodzeniaCzytaj dalej
Tegoroczne przedstawienie przygotowali uczniowie kasy II pod opieką mgr Beaty Pająk. Drugoklasiści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o narodzeniu Jezusa. Młodzi artyści doskonali sobie poradzili pomimo tego, że wielu musiało w ostatniej chwili zastąpić nieobecnych z powodu choroby kolegów. Po występie klasy II odbyło się wspólne kolędowanie. Nie zabrakło oczywiście świątecznych życzeń dla wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców od Pani Dyrektor mgr Stanisławy Czarniak oraz Samorządu Uczniowskiego i Spółdzielni „Groszek”. Po akademii w salach lekcyjnych odbyły się klasowe spotkania przy wigilijnych stołach.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMYW minioną niedzielę odbył się kiermasz bożonarodzeniowy zorganizowany przez SK CaritasCzytaj dalej
Członkowie koła po opieką mgr Bogusławy Czarniak i mgr Anny Woźniak przygotowali własnoręcznie ozdoby świąteczne. 18 grudnia po każdej mszy świętej pod parafialnym kościołem chętne osoby mogły kupić bombki, stroiki i wieńce bożonarodzeniowe. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym dzieciom z naszej parafii.Serdecznie dziękujemy w imieniu potrzebujących dzieci i ich rodzin wszystkim darczyńcom, uczniom i opiekunom za zorganizowanie tegorocznej akcji .
Poznajemy świat innymi oczamiNasi uczniowie odwiedzili WOMAI w KrakowieCzytaj dalej
20 grudnia uczniowie klas VI, VII i VIII b pod opieką mgr Małgorzaty Mlak, mgr Rafała Woźniaka i mgr Doroty Morek wzięli udział w warsztatach w krakowskim Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI.Misją Centrum jest edukacja oraz uświadamianie społeczeństwa o wartości osób niewidomych. WOMAI to nie tylko Centrum Nauki i Zmysłów, to świat wszystkich moich inspiracji (World Of My All Inspirations). Właśnie to przyświecało twórcom tego miejsca: inspirowanie ludzi do odkrywania niesamowitych zjawisk, edukowanie szczególnie najmłodszych i pokazywanie, jak ważna jest akceptacja różnorodności.Nasi uczniowie mieli okazję poczuć , jak postrzegają świat osoby niewidome.Na wystawie „W stronę ciemności „gasną całkowicie światła, a niewidomy przewodnik prowadzi do królestwa zmysłów-tak ważnych dla niewidomych.Z pewnością było to dla naszych uczniów bardzo ciekawe doświadczenie.Po wizycie w WOMAI uczniowie wzięli udział w jarmarku przedświątecznym na krakowskim rynku.Mamy nadzieję, że wyjazd do Krakowa należał do udanych…
Zakopane w zimowej scenerii19 grudnia piątoklasiści odwiedzili zimową stolicę PolskiCzytaj dalej
Uczniowie klasy V pod opieką mgr Anny Chromy i mgr Marty Master wybrali się do Zakopanego. Niewątpliwą atrakcją tej wycieczki był przejazd pociągiem.Piątoklasiści mieli okazje podziwiać piękne górskie widoki ze szczytu Gubałówki oraz dużą skocznię narciarską Wielką Krokiew imienia czterokrotnego olimpijczyka Stanisława Marusarza.Podczas wycieczki nie zabrakło oczywiście spaceru po słynnych Krupówkach.Pomimo bardzo niskiej temperatury nasi uczniowie dali radę i wrócili do domów pełni wrażeń.
Czwartoklasiści w Wadowicach7 grudnia uczniowie klas IV odwiedzili wadowickie kino i zwiedzili Muzeum-Dom Rodzinny Jana Pawła IICzytaj dalej
Seans filmowy w kinie to prezent z okazji mikołajek.Uczniowie pod opieką mgr Małgorzaty Trzebońskiej, mgr Marty Gołuszki i mgr Piotra Mogiły obejrzeli norweski film pt.”Świąteczna niespodzianka”. Główna bohaterka Marianna zauważa misia na loterii fantowej i od początku czuje z nim niesamowitą więź.Niestety miś trafił do kogoś innego. Ale jak to w święta, dzieją się wtedy rzeczy niemożliwe i dziewczynka w końcu otrzymuje wymarzonego i niezwykłego (mówiącego ludzkim głosem) misia Tediego. Film uświadamia, co w życiu jest tak naprawdę ważne.Po seansie w kinie czwartoklasiści zwiedzili Dom Rodzinny papieża Polaka.Muzeum opowiada nie tylko o wadowickim okresie Karola Wojtyły, ale o całym Jego niezwykłym życiu. Siostra zakonna oprowadziła uczniów po 11 salach , w których znajdują się przedmioty związane z osobą Karola Wojtyły, plansze z informacjami na temat życia rodzinnego i okresu pontyfikatu. Zwiedzający zobaczyli m.in. pierwszy szkaplerz, narty, kurtkę narciarską, tenisówki, szaty kapłańskie, łóżko szpitalne, fotografie rodzinne, zegar z apartamentów papieskich zatrzymany w godzinę śmierci Jana Pawła II, kopię ewangeliarza leżącego na trumnie zmarłego papieża. Wadowice i ich okolice były szczególnie ważne dla Jana Pawła II. Wielokrotnie to podkreślał, chętnie tutaj wracał.18 lat spędził właśnie tutaj -w swojej małej ojczyźnie. To te lata wywarły bardzo duży wpływ na dalsze życie Karola Wojtyły. Liczymy, że wizyta w tym miejscu uświadomi naszym uczniom, jak wielki wpływ na życie człowieka mogą mieć rodzinne strony.
Odwiedziny Świętego Mikołaja 6 grudnia do naszej szkoły zawitał hojny jegomośćCzytaj dalej
Jak co roku wszystkie dzieci(i nie tylko…) z niecierpliwością czekały na mikołajki. To szczególny dzień, w którym nawet najmniejszy upominek sprawia wielką radość. Oczywiście Mikołaj nie zapomniał o uczniach z klas I-III, którym wręczył słodkie prezenty na sali gimnastycznej. Dzieci w dowód wdzięczności zaśpiewały mu piosenki.Święty Mikołaj pamiętał także o starszych uczniach i pracownikach szkoły. Pomogli mu w tym roku członkowie Szkolnej Rady Uczniowskiej. Mikołaj i jego pomocnicy- aniołek i diabeł – każdemu wręczyli małe co nieco. Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób , dzięki którym mikołajowy worek z prezentami był pełny…Niedługo święta, choinka-pamiętajcie każdy z nas może być Świętym Mikołajem…
Światowy Dzień Pluszowego MisiaZnamy wyniki konkursu zorganizowanego w szkolnej biblioteceCzytaj dalej
Jak co roku nasza Pani bibliotekarka mgr Monika Walinowicz zorganizowała obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia.W tym roku przeprowadziła konkurs na najładniejszą kartkę urodzinową dla Misia z okazji jego święta. Na specjalnej gazetce pojawiły się prace naszych uczniów.W kategorii uczniów klas V -VIII I miejsce zdobyła kartka Ani Kowalskiej , II miejsce zdobyła praca Krzysztofa Olesia , a III kartka Martyny Kukuły . Wśród prac wykonanych przez uczniów z klas I-IV I miejsce zdobyła kartka Gabrieli Wcisło, II miejsce kartka Małgorzaty Kowalskiej a III praca Zofii Żurek.Wyróżnienia zdobyły kartki urodzinowe przygotowane przez Roksanę Żak, Amelię Łęczyńską i Aleksandrę Szczyrbak.Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i dziękujemy uczniom za udział w konkursie.Dołączamy się oczywiście do życzeń dla naszego Misia-STO LAT!
Niepodległa.1918-gra w terenieNasi uczniowie uczestniczyli w kolejnej edycji zabawyCzytaj dalej
26 listopada 10 uczniów pod opieką mgr Marty Gołuszki i mgr Bernadety Ciapy ruszyło w teren i zrealizowało zadania wyznaczone w każdym punkcie z mapy.Udział w grze terenowej przygotowanej przez kalwaryjskie Centrum Kultury był realizowany w ramach pracy koła historycznego.8 tegorocznych punktów z trasy OPEN znajdowało się na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej. Wśród tych miejsc były m.in. cmentarz parafialny, stadion sportowy, Cech Rzemiosł Różnych ,Biblioteka Publiczna.Nasi uczniowie: Nikola Lepiarz, Julia Kotula, Magdalena Grodecka,Oliwia Majcherczyk, Anna Kowalska, Krzysztof Oleś, Kinga Oleś, Anna Szczyrbak,Klaudia Szewczyk i Emilia Kukuła wykonywali wyznaczone w każdym z 8 punktów zadania.W tym roku uczestnicy gry m.in.odnaleźli na miejscowym cmentarzu grób żołnierza walczącego o niepodległość i zapalili na nim znicz, zapoznali się z napisem widniejącym na obelisku przy wejściu na stadion Kalwarianka,przypomnieli sobie nazwiska polskich laureatów literackiej Nagrody Nobla i daty polskich powstań.Korzystając z mapy, wypisywali obiekty historyczne znajdujące się w Kalwarii Zebrzydowskiej.Po pokonaniu całej trasy rozgrzali się słodką, gorącą czekoladą w miejscowej cukierni.Dziękujemy uczniom za udział w tegorocznej grze. Mamy nadzieję, że miło spędzili sobotnie dopołudnie.
Opowieść wigilijna po angielsku23 listopada ósmoklasiści odwiedzili Teatr Variete w KrakowieCzytaj dalej
Grupa 21 uczniów pod opieką mgr Anny Woźniak i mgr Rafała Woźniaka miała okazję sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego. Na deskach krakowskiego teatru obejrzeli sztukę przygotowaną na podstawie utworu Ch.Dickensa pt.”A CHRISTMAS CAROL”. Przed widzami zaprezentowali się aktorzy z angielskiego teatru TNT Theatre Britain.Z pewnością oglądanie znanego utworu w tej wersji było dla uczniów ciekawym doświadczeniem.(nie tylko językowym…)
Zabawa andrzejkowa dla najmłodszych22 listopada uczniowie klas I-IV uczestniczyli w zabawie tanecznejCzytaj dalej
Na sali gimnastycznej w naszej szkole we wtorkowe dopołudnie nasi uczniowie mieli okazję miło spędzić czas przy muzyce i nie tylko.Niektórzy z nich przygotowali na tę okazję przebrania. Prowadzący zabawę animatorzy przygotowali dla dzieci dużo ciekawych zabaw i konkursów. Zgodnie z andrzejkową tradycją nie zabrakło oczywiście wróżb. Mamy nadzieję, że uczniowie dobrze się bawili.
Sportowe sukcesy naszych uczniów W październiku i listopadzie odbyły się gminne konkursy sportoweCzytaj dalej
Nasi uczniowie chętnie uczestniczą w zawodach sportowych.Do tej pory uczestniczyli oni pod opieką mgr Anny Chromy w 3 gminnych turniejach.25 października w Kalwarii Zebrzydowskiej odbył się gminny turniej piłki siatkowej chłopców z klas VII-VIII. Nasza drużyna w składzie: Jan Wicher, Jakub Gaczorek,Kacper Gaczorek,Wiktor Żak,Piotr Kos,Łukasz Łyczak, Stanisław Tyrała i Norbert Walas zdobyła II miejsce. 22 listopada w Zebrzydowicach miały miejsce rozgrywki tenisa stołowego dla uczniów z klas IV-VI.W tym turnieju w kategorii indywidualnej V miejsce zajął Maciej Rym a VI Jakub Kłapeta .W kategorii dla uczniów klas VII-VIII nasza ósmoklasistka Emilia Zielińska zdobyła I miejsce , a Wiktor Żak zajął IV miejsce. W kategorii drużynowej I miejsce zdobyły Emilia Zielińska i Emilia Kukuła.Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie.
Gminny Konkurs Recytatorski18 listopada w Barwałdzie Średnim odbył się konkurs „Wierszoklepki”Czytaj dalej
W konkursie recytatorskim wzięli udział także nasi uczniowie pod opieką mgr Teresy Łyczak. Uczniowie z klasy III zaprezentowali wiersze Jana Brzechwy a drugoklasiści utwory Juliana Tuwima. Naszą szkołę reprezentowali: Liliana Filipczyk i Jędrzej Piekarski z klasy II oraz Antoni Para i Roksana Żak z klasy III. Występ naszych trzecioklasistów –Antoniego Pary („Prot i Filip”)i Roksany Żak(„Sójka”) szczególnie spodobał się jury, które przyznało im ex aequo I miejsce. Serdecznie gratulujemy !
Konkurs fotograficzny MÓJ MAŁY PATRIOTYZMW konkursie zorganizowanym przez Centrum Kultury w Kalwarii Zebrzydowskiej wzięli udział nasi uczniowieCzytaj dalej
Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów tegorocznego Święta Niepodległości.Jego uczestnicy wykonali zdjęcia w miejscach ważnych dla polskiej historii, kultury.Swoje fotografie zgłosili do konkursu: Kinga Oleś ,Anna Kowalska i Krzysztof Oleś.Jury przyznało I miejsce pracy siódmoklasisty Krzysztofa Olesia, który sfotografował się w miejscowości Polanka Hallera przy pomniku generała Józefa Hallera -dowódcy polskich żołnierzy z okresu I wojny światowej,ministra oświaty w Polskim Rządzie na Uchodźstwie.II miejsce zdobyła ósmoklasistka Kinga Oleś.Swoje zdjęcie wykonała w Skawinie przy pomniku Kazimierza Wielkiego-ostatniego króla z dynastii Piastów.Fotografia Anny Kowalskiej przy pomniku Mikołaja Zebrzydowskiego-fundatora miasta Kalwaria Zebrzydowska- znajdującym się w Kalwarii Zebrzydowskiej zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
W dowód pamięci19 listopada delegacja naszej szkoły odwiedziła cmentarz w SławkowieCzytaj dalej
Zgodnie z coroczną tradycją i udziałem w tegorocznej akcji #SzkołaPamięta reprezentanci naszej szkoły uczcili pamięć jednego z Obrońców Westerplate.Uczniowie:Kinga Oleś,Barbara Ziemba,Emilian Białoń, Daria Gaj i Anna Kowalska pod opieką mgr Marty Gołuszki w sobotnie dopołudnie odwiedzili cmentarz parafialny w Sławkowie, na którym został pochowany 7 stycznia 1992 roku podoficer zawodowy Bronisław Grudziński. Na Westerplatte przybył w marcu 1939 roku. W czasie obrony był dowódcą wartowni nr 2. Został kontuzjowany i dostał się do niewoli jenieckiej .Przebywał w niej do lutego 1945 roku, a potem wrócił do rodzinnego Sławkowa.Za swoją postawę żołnierską odznaczony wieloma orderami ,wśród których jest najwyższe polskie odznaczenie wojenne ustanowione przez ostatniego króla Polski S.A.Poniatowskiego-Order Virtuti Militari.Delegacja szkoły zapaliła znicz na grobie żołnierza i uczciła Jego pamięć minutą ciszy. Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w wyjeździe i Radzie Rodziców za pokrycie kosztów transportu.
Szkolny Konkurs Recytatorski dla najmłodszych15 listopada uczniowie recytowali wiersze polskich poetówCzytaj dalej
Chętni uczniowie z klasy II i III zaprezentowali utwory Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej i Danuty Gellner. Spośród występujących drugoklasistów I miejsce zdobyła Lilianna Filipczyk, II Jędrzej Piekarski a III Szymon Jarzyna. W grupie uczniów z klasy III zwyciężył Antoni Para ,Roksana Żak zajęła II miejsce a III Małgorzata Biela.Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie.
Spotkania z filharmonią14 listopada czwartoklasiści wysłuchali utworów W.A.MozartaCzytaj dalej
W cyklu muzycznych spotkań z filharmonią uczniowie klas IV pod opieką mgr Małgorzaty Trzebońskiej,mgr Anny Woźniak i mgr Marty Gołuszki mogli wysłuchać gry muzyków krakowskiej Filharmonii im.Karola Szymanowskiego, którzy zaprezentowali się na scenie Centrum Kultury w Kalwarii Zebrzydowskiej. To spotkanie poświęcone było twórczości słynnego kompozytora zaliczanego do trójki tzw. klasyków wiedeńskich- Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi.Występy pianistki, skrzypaczki i wiolonczelisty przeplatane były opowieścią prowadzącego ten koncert na temat życia i kariery kompozytora żyjącego i tworzącego w XVIII wieku. Uczniowie przenieśli się na parę chwili w świat muzyki poważnej. Mamy nadzieję, że była to miła i przyjemna podróż..
Świętujemy 104.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległościTegoroczną uroczystość przygotowali uczniowie klasy VICzytaj dalej
Szóstoklasiści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przygotowany pod opieką mgr Małgorzaty Mlak.Poświęcony był drodze Polaków do niepodległości. Występ uczniów wzbogaciła prezentacja multimedialna związana z Polską, jej krajobrazem, ważnymi osobami i miejscami. W trakcie przedstawienia zgromadzeni na sali uczniowie wysłuchali okolicznościowych pieśni oraz gry uczennicy klasy VI Barbary Żurek na saksofonie.Sami także mogli zaśpiewać wspólnie jedną z pieśni legionowych.Nasi uczniowie nie zapomnieli o biało-czerwonych kotylionach, a z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego twarze chętnych uczniów zdobiły wąsy Piłsudskiego. Narodowe Święto Niepodległości to ważna data w polskim kalendarzu.To szczególny dzień dla wszystkich Polaków,którzy -dzięki poświęceniu poprzednich pokoleń -dzisiaj mogą cieszyć się z bezcennego daru, jakim jest wolność i niezależność.W obliczu wojny za naszą wschodnią granicą radość z powodu pokoju i niepodległości nabiera szczególnego wymiaru…
Wyjazd do Wieliczki9 listopada uczniowie klas I-III wzięli udział w świątecznych warsztatachCzytaj dalej
Święta Bożego Narodzenia jeszcze przed nami ,ale nasi uczniowie z najmłodszych klas pod opieką swych wychowawczyń : mgr Zuzanny Chwały, mgr Bogusławy Czarniak, mgr Teresy Łyczak, mgr Beaty Pająk , Pani mgr Moniki Walinowicz i Pani Agnieszki Jaskierny mogły już teraz własnoręcznie ozdobić bombkę choinkową. Po plastycznym wyzwaniu dzieci spędziły miłe chwile w tzw.Małpim gaju.Zadowolone wróciły do domu z ozdobą ,która z pewnością już niedługo zawiśnie na ich domowych choinkach.
Ósmoklasiści w Auschwitz-Birkenau2 listopada uczniowie zwiedzili były nazistowski niemiecki obóz koncentracyjny i zagładyCzytaj dalej
Uczniowie pod opieką mgr Bożeny Zborowskiej, mgr Bernadety Ciapy i mgr Marty Gołuszki zobaczyli , jaki los zgotowali innym ludziom Niemcy podczas II wojny światowej.Muzeum utworzone w 1947 roku to świadectwo niemieckich zbrodni.Obóz Auschwitz to symbol ludobójstwa ,terroru i nieludzkiego traktowania.Uczniowie poznali warunki życia przebywających tu więźniów, zobaczyli obozowe baraki ,zgromadzone w gablotach rzeczy należące do zamordowanych tu osób.Oddali hołd wszystkim ofiarom Niemców pod Ścianą Śmierci i przy tablicy w j.polskim upamiętniającej ofiary znajdującej się w drugiej części obozu w Auschwitz II- Birkenau.Podczas zwiedzania obozu uczniowie mogli dowiedzieć się o życiu ludności żydowskiej w Europie i ich losie podczas II wojny światowej.Takie miejsca jak Auschwitz Birkenau uświadamiają,do czego może prowadzić nienawiść i żądza dominacji.W dzisiejszych czasach szczególnie ważne jest ,by o tym pamiętać…
#SzkołaPamięta 2022Nasza szkoła włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta, która zachęcić ma do realizacji działań upamiętniających zarówno osoby, jak i miejsca ważne dla naszej tradycji, kultury i wspólnoty narodowejCzytaj dalej
Nasi uczniowie realizowali i będą realizować działania zorganizowane w ramach tegorocznej akcji MEN.Podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Patrona ósmoklasiści wspominali bohaterską postawę Obrońców Westerplatte ,a w salach lekcyjnych można oglądać okazjonalne gazetki ścienne związane z walkami na Westerplatte.Delegacja szkoły uczci także -jak co roku- jednego z żołnierzy podczas wizyty na cmentarzu w Sławkowie, na którym znajduje się grób westerplatczyka. Zgodnie z naszą coroczną tradycją chętni uczniowie wzięli udział w kolejnej edycji Dyktanda Niepodległościowego Po polsku o historii.Uczestnicy konkursu pisali tekst dotyczący Marii Konopnickiej i jej utworu pt.”Rota”, który odgrywał dużą rolę w historii naszego narodu i tekst o patriotycznej działalności polskich nauczycieli w czasach zaborów, okupacji hitlerowskiej i latach PRL-u. Siódmoklasiści podczas lekcji języka polskiego poznali młodych bohaterów utworu Aleksandra Kamińskiego.Chłopcy z „Kamieni na szaniec ” wielokrotnie udowodnili swoją miłość do Polski i oddali Jej to, co mieli najcenniejsze-własne życie.Uczniowie klas VIII na lekcjach historii poznali sytuację Polaków podczas niemieckiej okupacji,historię getta warszawskiego i los Żydów podczas II wojny światowej. Zwieńczeniem tych zajęć będzie zwiedzenie niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.Nasza szkoła uczestniczy także w akcji BohaterON–włącz historię! Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Dumni z Powstańców to wirtualne miejsce pamięci o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim.Portal jest kontynuacją ogólnopolskiej akcji „Kartka dla Powstańca”.Członkowie szkolnego koła historycznego poznają sylwetki powstańców ,przygotują i wyślą do nich wirtualne kartki ,dokładając w ten sposób cegiełki do budowania narodowej świadomości o ludziach ,którzy poświęcili swa młodość ,nierzadko również zdrowie i życie ,abyśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym kraju.W ramach akcji #SzkołaPamięta nie zabrakło także wizyt na miejscowym cmentarzu,podczas których członkowie Szkolnego Koła Caritas złożyli wiązanki i zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli, uczniów i zasłużonych dla polskiej kultury osób jak aktor śp.Jerzy Trela , a siódmoklasiści uporządkowali grób polskiego powstańca z 1863 roku.Wszystkie przedstawione wyżej działania są dowodem na to ,że Zespół Szkół Nr 6 im.Bohaterów Westerplatte pamięta i wspomina tych ,dla których Polska była wielką wartością, nie zapomina o nikim… Tak więc …#SzkołaPamięta!
Najmłodsi poznali bliżej życie pszczół i pracę w młynie24 i 28 października uczniowie klas I-III zwiedzili Apilandię i odwiedzili młyn w Kleczy DolnejCzytaj dalej
Nasi najmłodsi uczniowie pod opieką mgr Zuzanny Chwały, mgr Beaty Pająk, mgr Teresy Łyczak i mgr Moniki Walinowicz odwiedzili Muzeum Pszczelarstwa, w którym bliżej poznali życie bardzo pożytecznych owadów, do jakich należą pszczoły.Dzięki zgromadzonym w nim eksponatom świat owadów z pewnością nie jest już dla nich tak bardzo tajemniczy.Wizyta w tym miejscu na pewno uświadomiła dzieciom,jak bardzo cenne dla człowieka są te małe owady i ich praca.Drugim-równie atrakcyjnym punktem wycieczki-była wizyta w młynie znajdującym się w Kleczy Dolnej.Uczniowie mieli okazję poznać tajniki pracy młynarza i zobaczyć, jak wyglądają urządzenia wykorzystywane podczas produkcji mąki.Mamy nadzieję,że ta wycieczka dostarczyła jej uczestnikom wielu cennych informacji.>>Link do galerii<<
Warsztaty Gwiazda Mocy-Pierwsza WyprawaUczniowie z klas VI-VII wzięli udział w warsztatach profilaktycznychCzytaj dalej
20 i 21 października uczniowie klasy VI –VII pod opieką mgr Małgorzaty Mlak oraz mgr Rafała Woźniaka wzięli udział w warsztatach „ Gwiazda Mocy – Pierwsza Wyprawa”. Jest to program profilaktyki zintegrowanej, którego założeniem jest wspieranie rozwoju młodzieży w wieku 12-13 lat ( wczesna faza okresu dojrzewania) ze względu na szczególne potrzeby, podatność na różne wpływy, zagubienie, poszukiwanie własnej tożsamości oraz wsparcie ze strony osób dorosłych.Program Gwiazda Mocy – Pierwsza Wyprawa stanowi uzupełnienie i wzmocnienie szkolnego programu profilaktycznego oraz wychowawczego. Dzięki szerokiemu zakresowi treści oraz szerokiemu spektrum przewidywanych efektów program pełni rolę czynnika wiążącego i podsumowującego inne elementy Szkolnego Programu Wychowania i Profilaktyki oraz Szkolnego Programu Doradztwa Zawodowego. Program opracowano, poddano pilotażowi oraz ewaluacji formatywnej w 2018 roku w ramach projektu zleconego przez Ministerstwo Sprawiedliwości z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. Uczniowie w trakcie dwudniowych warsztatów zdobyli umiejętności: wzbudzenia w sobie wiary we własne możliwości, pomagania innym i proszenia o pomoc, odróżniania dobra od zła, odróżniania prawdy od fałszu, wzbudzenia w sobie przekonania o własnych możliwościach i motywacji do spełniania marzeń. Ponadto program był ukierunkowany również na przekazanie młodzieży wiedzy jak skutecznie zapobiegać zagrożeniom związanym z: depresją i samobójstwami, papierosami, alkoholem oraz narkotykami,przemocą, demoralizacją oraz przestępczością, pornografią, seksualizacją oraz wczesnymi kontaktami seksualnymi. Program Gwiazda Mocy – Pierwsza Wyprawa był przeprowadzony w symbolice morsko-żeglarskiej, dzięki której uczniowie mogli wybrać się w podróż pełną ciekawych doświadczeń oraz związanych z nimi różnymi zagrożeniami, które pokonywali wraz z każdym etapem przygody. Mamy nadzieję, że udział uczniów w tych warsztatach był dla nich ciekawym doświadczeniem ,a przede wszystkim dostarczył im wielu cennych informacji.
Czwartoklasiści w Apilandii19 października nasi uczniowie zwiedzili Interaktywne Muzeum Pszczelarstwa w Kleczy DolnejCzytaj dalej
Uczniowie klasy IV a i IV b pod opieką mgr Małgorzaty Trzebońskiej, mgr Marty Gołuszki i mgr Piotra Mogiły mieli okazję odwiedzić niezwykłe miejsce związane z pszczelarstwem oraz wziąć udział w warsztatach pszczelarskich. Centrum Pszczelarstwa Apilandia to podróż przez ponad 100-letnie podziemia, gdzie zwiedzający może w sposób interaktywny poznać sekrety życia pszczół, słodkie właściwości produktów pszczelich, a także podglądnąć pracę pszczelarza „od kuchni”.Centrum działa od 25 sierpnia 2018 i znajdują się w nim 4 sale ekspozycyjne, wyposażone w kilkadziesiąt interaktywnych eksponatów.Muzeum Apilandia jest interaktywne. Odwiedzając je ,uczniowie mogli zrobić wirtualny przegląd ula, zdalnie ubrać pszczelarza, doświadczyć temperatury panującej w rodzinie pszczelej,obejrzeć film o życiu pszczół i dzięki temu dowiedzieli się wielu rzeczy na temat życia i przede wszystkim roli tych owadów w środowisku naturalnym.Podczas warsztatów uczniowie samodzielnie wykonali 2 świece , degustowali pyłek kwiatowy i miód.Dzieci mogły także obserwować pszczelą rodzinę w ulu znajdującym się w sali .Prowadząca warsztaty przekazała im również wiedzę na temat właściwości odżywczych miodu ,jego rodzajów i jego zastosowaniach.Podczas wizyty w tym niezwykłym muzeum czwartoklasiści mogli także kupić w sklepiku gadżety o tematyce pszczelarskiej ,wyroby z miodu i oczywiście różnego gatunku miody.Mamy nadzieję,że dzięki wizycie w Apilandii pszczoły stały się bliższe naszym uczniom i zrozumieli oni, jak pożyteczne i ważne dla człowieka są te owady.Być może dla któregoś z naszych uczniów pszczelarstwo stanie się życiową pasją…
14 października Dzień Edukacji NarodowejNauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły składamy serdeczne życzenia i dziękujemy za wszystko, co dla nas robią…[/read]
Warsztaty przyrodnicze dla najmłodszych 4 października uczniowie klas I-III wykonywali domki dla owadówCzytaj dalej
Przed owadami stoi wiele wyzwań, z którymi zmagają się każdego dnia. Pomimo umiejętności radzenia sobie z trudnościami, bardzo przydatna owadom może być pomoc człowieka. Dlatego tak ważne są wszelkie działania wspierające pożyteczne owady zapylające.Potrzebują one schronienia przed deszczem, niskimi temperaturami i polującymi na nie drapieżnikami. Niegdyś znajdowały je w słomianych strzechach, szparach między cegłami, w starych oknach skrzynkowych, zakamarkach w piwnicach i na strychach domów. Obecnie coraz mniej jest miejsc stanowiących dogodne dla nich schronienie.Można im jednak taką przestrzeń stworzyć. Do budowy domku dla owadów wystarczą podstawowe narzędzia i trochę fantazji.Dlatego też wychowawcy klas I-III zorganizowali dla swoich uczniów warsztaty poprowadzone przez pracowników firmy Baśniowa Kraina,podczas których dzieci samodzielnie wykonywały hotele dla owadów.Jeden z takich domków-wykonany wspólnie-został umieszczony w przyszkolnym ogrodzie.Mamy nadzieję, że szybko znajdzie lokatorów…
Program stypendialny Musicie od siebie wymagaćStowarzyszenie im. Świętego Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej zachęca dzieci i młodzież z terenu Gminy Kalwaria Zebrzydowska, do udziału w programie stypendialnym Musicie od siebie wymagać.Czytaj dalej
Program stypendialny Musicie od siebie wymagać, jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych (klasy IV – VIII), którzy są zameldowani na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Stypendium trafi do potrzebujących i będzie wspierało zdolną, utalentowaną młodzież, dzieci z rodzin o niskich dochodach. Stowarzyszenie im. Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, zachęca do składania wniosków o przyznanie stypendium (wniosek i regulamin w załączniku). Prawo zgłaszania kandydatów do stypendium mają: rodzice bądź opiekunowie prawni, placówki oświatowe oraz członkowie Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie w toku postępowania rekrutacyjnego dokona oceny złożonych wniosków, Przekazanie stypendiów nastąpi 22 października, w Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II.W tym dniu w Sali Widowiskowej CKSiT, przy ul. Niemczynowskiego 3 o godz. 17:15 odbędzie się Gala Laureatów, następnie zaplanowano koncert Lidii Jazgar i Jacka Dewódzkiego Ale nam się wydarzyło – wstęp na koncert bezpłatny! Na realizacje Programu Stypendialnego Musicie od siebie wymagać, Stowarzyszenie im. Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, otrzymało dotacje z Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Wypełnione wnioski o przyznanie stypendium wraz z wymaganymi załącznikami należy składać drogą elektroniczną na adres – sjp2pk@gmail.com do 16 października 2022 r. Więcej informacji można znaleźć na www.facebook.com/stowarzyszenieswjp2pk www.kalwaria-zebrzydowska.pl Wiosek – https://tiny.pl/w7wnh oraz po numerem telefonu 692-803-701 (p. Tomasz Baluś -prezes stowarzyszenia). Do wydrukowanego wniosku o przyznanie stypendium należy dołączyć obowiązkowo następujące załączniki:
– kserokopia świadectwa z minionego (poprzedniego) roku szkolnego,
– kserokopie dyplomów i wyróżnień (z bieżącego i minionego roku szkolnego).
Stowarzyszenie w toku postępowania rekrutacyjnego dokona oceny złożonych wniosków, Przekazanie stypendiów nastąpi 22 października, w Liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II.W tym dniu w Sali Widowiskowej CKSiT, przy ul. Niemczynowskiego 3 o godz. 17:15 odbędzie się Gala Laureatów, następnie zaplanowano koncert Lidii Jazgar i Jacka Dewódzkiego Ale nam się wydarzyło – wstęp na koncert bezpłatny! Na realizacje Programu Stypendialnego Musicie od siebie wymagać, Stowarzyszenie im. Św. Jana Pawła II Patrona Kalwarii Zebrzydowskiej, otrzymało dotacje z Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Wypełnione wnioski o przyznanie stypendium wraz z wymaganymi załącznikami należy składać drogą elektroniczną na adres – sjp2pk@gmail.com do 16 października 2022 r. Więcej informacji można znaleźć na www.facebook.com/stowarzyszenieswjp2pk www.kalwaria-zebrzydowska.pl Wiosek – https://tiny.pl/w7wnh oraz po numerem telefonu 692-803-701 (p. Tomasz Baluś -prezes stowarzyszenia). Do wydrukowanego wniosku o przyznanie stypendium należy dołączyć obowiązkowo następujące załączniki:
– kserokopia świadectwa z minionego (poprzedniego) roku szkolnego,
– kserokopie dyplomów i wyróżnień (z bieżącego i minionego roku szkolnego).
X Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe Po polsku o historii29 września odbyła się kolejna edycja projektuCzytaj dalej
Rywalizacja w tym dyktandzie to nie tylko sprawdzian znajomości języka ojczystego ale też okazja, by przywołać pamięć o najważniejszych postaciach i wydarzeniach historii Polski . W latach 2013 – 2016 projekt był realizowany w szkołach województwa małopolskiego. Od roku 2017 uczestnikami Dyktanda są uczniowie kolejnych województw oraz szkół polskich poza granicami kraju. Udział w zmaganiach z polską ortografią stał się naszą szkolną tradycją. W jubileuszowej X edycji konkursu wzięło udział 17 naszych uczniów w dwóch grupach wiekowych -uczniowie klas 4-6 i uczniowie klas 7-8.W tym roku swoje umiejętności postanowili sprawdzić: Małgorzata Kowalska, Igor Turek, Karol Kukuła, Jakub Stokłosa, Kinga Sidzina, Patrycja Gaczorek, Anna Kowalska, Karol Pułka, Krzysztof Oleś, Kinga Oleś, Emilia Zielińska, Kacper Gaczorek, Wiktor Żak, Emilian Białoń, Łukasz Łyczak, Natasza Liszkiewicz i Zuzanna Piotrowska.Tekst dyktanda dla uczniów z klas 4-6 pt. „Wielki „mały wiersz” ” dotyczył utworu pt. „Rota” Marii Konopnickiej i jego roli w historii Polski. Starsi uczniowie , pisząc tegoroczne dyktando pt.” Niepodległa edukacja” , zdobyli wiedzę na temat patriotycznej działalności polskich nauczycieli w czasach zaborów, okupacji hitlerowskiej i latach PRL-u .Serdecznie dziękujemy uczniom za udział w X edycji Dyktanda Niepodległościowego i życzymy im sukcesu w etapie szkolnym konkursu
Dzień Patrona i Ślubowanie pierwszoklasistów21 września w naszej szkole był uroczystym dniemCzytaj dalej
Jak co roku uczniowie wzięli udział w akademii poświęconej Obrońcom Westerplatte oraz w Pasowaniu uczniów klas pierwszych.Tegoroczną uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni na nią Pan Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej dr hab. inż. Augustyn Ormanty oraz sołtys Leńcz i radna Rady Miejskiej – Pani Jolanta Krzeszowska-Mirocha.Uroczystość rozpoczęła się występem uczniów klas VIII, którzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przygotowany pod opieką mgr Bożeny Zborowskiej i mgr Bernadety Ciapy.Ósmoklasiści przypomnieli wydarzenia , w których uczestniczyli żołnierze na Westerplatte i oddali im hołd w imieniu całej społeczności szkolnej.Przedstawiciele uczniów klasy VIII złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz pod płaskorzeźbą przedstawiającą pomnik Bohaterów Westerplatte.Kolejnym punktem uroczystości było Ślubowanie uczniów klas I, którzy najpierw zatańczyli poloneza, a po złożeniu uroczystej przysięgi zostali pasowani na uczniów przez Pan Burmistrza . Każdy pierwszoklasista otrzymał z rąk Pani Dyrektor mgr Stanisławy Czarniak i Pani sołtys pamiątkowy dyplom. Na zakończenie akademii głos zabrali zaproszeni goście.Wszystkim pierwszoklasistom przyjętym dzisiaj do grona społeczności szkolnej życzymy powodzenia, sukcesów i wielu wrażeń podczas pobytu w naszej szkole.
>>Link do galerii<<
>>Link do galerii<<