W pierwszym tygodniu wakacji grupa naszych uczniów wspólnie spędziła wolny czasCzytaj dalej
17 uczniów z naszej szkoły ciekawie spędziło pierwszy wakacyjny tydzień. W pierwszym tygodniu wakacji od 24 do 28 czerwca grupa 17 chętnych uczniów z klasy IV, Va, Vb, VI, VII pod opieką Pań mgr Małgorzaty Trzebońskiej i Agnieszki Jaskierny uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych dzięki wsparciu ze strony Urzędu Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska. Uczestnicy letniej półkolonii mieli okazję aktywnie i ciekawie wypoczywać, rozwijać swoje zainteresowania i poznać atrakcje w najbliższej okolicy. Pierwszy dzień półkolonii dzieci spędziły we Wioskach Świata w Krakowie. Młodzi odkrywcy mogli tu poznać kulturę duchową i materialną rdzennych mieszkańców różnych kontynentów. Była to nie tylko wspaniała przygoda, ale przede wszystkim doświadczenie, które rozwija empatię, wrażliwość i wiedzę o różnych zakątkach naszej planety.Kolejną atrakcją był wtorkowy wyjazd pociągiem do Kalwarii Zebrzydowskiej. W tym dniu uczniowie zwiedzili Posterunek Policji oraz wysłuchali prelekcji dotyczącej przeciwdziałania demoralizacji i przestępczości nieletnich. Następnie poszli na dróżki kalwaryjskie i tam odbyła się gra terenowa ,,Złota róża’’.Dzieci podczas gry terenowej rozwijały umiejętności nawigacyjne, uczyły się logicznego myślenia. W środę uczestnicy półkolonii wyruszyli na wycieczkę do Skalnego Miasta w Ciężkowicach. Dzieci zwiedziły tam rezerwat przyrody nieożywionej oraz wodospad Czarownic. Podczas wycieczki poznały region i środowisko przyrodnicze. W czwartek uczniowie wybrali się się na pieszą wycieczkę do Woli Radziszowskiej. Tam obejrzeli Muzeum Historyczne, którego celem jest prezentowanie kultury ludowej oraz ekspozycja obiektów zabytkowych, a także przybliżenie wyglądu dawnej wsi. Zapoznali się z jej architekturą, kulturą oraz z obrazem życia codziennego w chałupie i w gospodarstwie. W ostatnim dniu półkolonii odbyła się wycieczka do Zamku w Suchej Beskidzkiej. Jej uczestnicy zwiedzili Zamek Suski, poznali jego historię oraz wzięli udział w warsztatach o tematyce ,,Tajemnice Suskiego Zamku”. Po zakończonej półkolonii dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz plakietki z półkolonii 2024 roku. Pięć dni upłynęło bardzo szybko w miłej i przyjaznej atmosferze. Dzieci spędziły ten wspólny czas aktywnie i ciekawie. Mamy nadzieję , że będą miło wspominać chwile spędzone na letniej półkolonii.
Witajcie wakacje!
21 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024Czytaj dalej
Po dziesięciu miesiącach nauki nadszedł czas na wakacyjny odpoczynek. Jak co roku wzięliśmy udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego.Na początku nastąpiło uroczyste przekazanie pocztu sztandarowego.Po odśpiewaniu hymnu Pani Dyrektor i przewodnicząca Rady Rodziców wręczyły bukiet kwiatów i przekazały serdeczne życzenia i podziękowania Pani Teresie Wąsek- długoletniej pracownicy placówki w Podolanach odchodzącej na emeryturę.Po tej wzruszającej chwili Pani Dyrektor mgr Stanisława Czarniak wraz z wychowawcami wręczyła nagrody uczniom, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem. Nagrodzono także uczniów za 100% frekwencję w tym roku szkolnym. Zgodnie ze szkolną tradycją klasa z najwyższą średnią otrzymała Puchar Dyrektora Szkoły.W tym roku Pani Dyrektor wręczyła go uczniom klasy IV a. Co roku także -z inicjatywy Stowarzyszenia Rady Rodziców-nagradzany jest uczeń z klas IV-VIII, który osiągnął najwyższą średnią ocen.W tym roku tytułPrimus Inter Pares uzyskał uczeń klasy IV Antoni Para, który uzyskał średnią ocen 6,00.Z rąk przewodniczącej Pani B.Pachytel odebrał on ufundowaną przez Radę Rodziców nagrodę.Na zakończenie akademii Pani Dyrektor złożyła serdeczne podziękowania wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom oraz życzyła wszystkim zgromadzonym na sali słonecznych , pełnych ciekawych przeżyć i bezpiecznych wakacji.Po tej części uroczystości uczniowie spotkali się w salach ze swoimi wychowawcami, którzy wręczyli im świadectwa szkolne. Przed nami 2 miesiące wypoczynku-niech będą one wytchnieniem od szkolnych obowiązków, mile i bezpiecznie spędzonym czasem…Do zobaczenia 2 września!
Pożegnania nadszedł czas...
20 czerwca pożegnaliśmy się z uczniami klasy VIIICzytaj dalej
Już niedługo nasi najstarsi uczniowie zostaną absolwentami naszej szkoły.W przeddzień zakończenia roku szkolnego odbyła się uroczystość, podczas której ósmoklasiści zaprezentowali przygotowany samodzielnie montaż słowno-muzyczny.Zgromadzeni na sali uczniowie ,nauczyciele i zaproszeni rodzice obejrzeli humorystyczne scenki przedstawiające lekcje w klasie VIII.Trzeba przyznać, że były one pełne niespodzianek -zarówno dla nauczycieli(w których wcieli się uczniowie) jak i rodziców(którzy być może nie znali swoich dzieci z tej strony…).Obejrzeliśmy także składankę zdjęć z różnych chwil ósmoklasistów od początku ich nauki w szkole po dzień dzisiejszy.Po występie uczniowie wyrazili swoje podziękowania gronu pedagogicznemu i pracownikom szkoły.Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor mgr Stanisława Czarniak i wychowawca klasy Pan mgr Rafał Woźniak.Wręczyli oni listy pochwalne uczniom z klasy VIII,podziękowania i listy gratulacyjne rodzicom uczniów.Na zakończenie tej części uroczystości uczniowie z klasy VII podarowali swoim starszym kolegom i koleżankom drobne upominki z serdecznymi życzeniami powodzenia w nowych szkołach…Podczas dzisiejszej uroczystości zostały także wręczone nagrody i dyplomy za różne osiągnięcia – pracę w organizacjach szkolnych(Caritas,Spółdzielnia Uczniowska,Szkolna Rada Uczniowska),udział w zawodach sportowych,konkursach(religijne,geograficzny,biblioteczny).Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym i dziękujemy za zaangażowanie w tym roku szkolnym.Podziękowania dla ks.proboszcza Bohdana Ciołczyka-fundatora 57 nagród w konkursach religijnych. Naszym ósmoklasistom życzymy powodzenia, wielu ciekawych momentów w nowych szkołach. Mamy nadzieję i liczymy na to ,że nie zapomnicie o latach spędzonych w murach naszej szkoły ,a wspomnienia o nas będą dla was miłymi i wzruszającymi chwilami...
Gala Edukacyjna 2024
19 czerwca zostały wręczone Nagrody Burmistrza wyróżniającym się uczniom z gminy Kalwaria ZebrzydowskaCzytaj dalej
Jak co roku przed zakończeniem roku szkolnego odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodzono uczniów szkół z gminy Kalwaria Zebrzydowska za ich wysokie wyniki w nauce i szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach.Wśród nagrodzonych są laureaci konkursów i olimpiad, zwycięzcy konkursów sportowych i artystycznych,uczniowie zaangażowani w działalność charytatywną.W tym gronie znalazły się także nasze uczennice- Anna Kowalska, Paulina Kos i Zuzanna Kos i Karol Pułka. Obecna na gali Pani Dyrektor mgr Stanisława Czarniak, przedstawiając uczennice,mówiła o ich osiągnięciach i wzorowej postawie uczniowskiej.Serdecznie gratulujemy tegorocznym laureatom Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska.
AKTUALIZACJA Szkolny konkurs geograficzny Mistrz mapy Europy
W tym roku swoją wiedzę na temat mapy Europy postanowiło sprawdzić 10 uczniów z klas VI-VIII: Paulina Kos, Zuzanna Kos, Anna Kowalska,Małgorzata Kowalska, Barbara Żurek, Maria Kołodziej, Patrycja Gaczorek, Daria Rak, PatrykWiechowski i Karol Pułka.13 czerwca rozwiązywali oni zadania konkursowe przygotowane przez Panią mgr Bernadetę Ciapę.Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzieliła Paulina Kos z klasy VII i to ona zdobyła tytuł Szkolnego Mistrza Mapy.II miejsce zdobył ósmoklasista Karol Pułka a III ex aequo szóstoklasista Patryk Wiechowski i siódmoklasistka Zuzanna Kos.Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom za udział w tegorocznej edycji konkursu.
Dzień Rodziny
16 czerwca w naszej szkole odbył się piknik rodzinnyCzytaj dalej
W minioną niedzielę -pomimo niesprzyjającej pogody-w naszej szkole z inicjatywy Stowarzyszenia Rady Rodziców odbył się Dzień Rodziny.Podczas imprezy na szkolnej scenie zaprezentowali się uczniowie z klas I-IV przygotowani przez Panie: mgr Beatę Śliwę, mgr Katarzynę Stołowską, mgr Teresę Łyczak, mgr Katarzynę Mirochę, mgr Beatę Pająk i mgr Annę Woźniak. Nasi uczniowie zaprezentowali swoje zdolności taneczne.Uczestnicy pikniku mogli skorzystać z wielu przygotowanych dla nich atrakcji mi.in.zajęć artystycznych z Werandą Anieli,plecenia warkoczyków,loterii fantowej, zumby dla dzieci.Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku.Swoje umiejętności zaprezentowali także strażacy z OSP w Leńczach.Wśród zaproszonych przez organizatorów gości znalazł się Pan Burmistrz Tadeusz Stella i sołtys Leńcz Pani Jolanta Krzeszowska Mirocha.Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy pikniku miło spędzili niedzielne popołudnie.Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie tegorocznego Dnia Rodziny.
Koło Caritas w roku szkolnym 2023/2024
DZIAŁANIA SZKOLNEGO KOŁA CARITAS W ROKU SZKOLNYM 2023/2024Czytaj dalej
PAŹDZIERNIK 2023
Udział w mszy świętej podczas Dnia Papieskiego w parafii, podczas którego zaprezentowano działania Caritas przed bp D. Muskusem odwiedzającym kościół w Leńczach.
Liczenie wiernych w parafii Leńcze.
LISTOPAD 2023
Składanie kwiatów i zniczy na grobach nauczycieli, uczniów i pracowników naszej szkoły w święto Wszystkich Świętych.
GRUDZIEŃ 2023
Wykonanie kartek świątecznych na Wigilię dla Bezdomnych Caritas Kraków Archidiecezji Krakowskiej.
Kiermasz bożonarodzeniowy – dochód przeznaczony na rzecz rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci z naszej parafii.
MARZEC 2024
Udział w parafialnej drodze krzyżowej w Wielki Piątek.
Kiermasz Wielkanocny – przekazanie zebranych środków na rehabilitację dzieci z naszej parafii we współpracy z Radą Rodziców.
Zbiórka kosmetyków i artykułów higienicznych dla WTZ w Zebrzydowicach co zapewniło szkole Certyfikat Wielkiego Serca.
Udział w Akcji „Gol dla Tatwe” – zbiórka na rzecz budowy boiska sportowego dla dzieci z wioski Tatwe; Podczas akcji przygotowano krótką relację zachęcającą do udziału, podając link do zbiórki. Bohaterami montażu byli uczniowie SK Caritas. Całość została opublikowana na funpage Przedszkola Podolany oraz Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
CZERWIEC 2024
Udział w spotkaniu Szkolnych Kół Caritas w Zakrzowie – podsumowanie działalności koła.
Zbiórka baterii w ramach akcji „Zbieram to w szkole” na budowę studni głębinowych w Afryce.
Zbieranie zakrętek dla niepełnosprawnego absolwenta naszej szkół.
Wybory do Samorządu Szkolnego
12 czerwca wybraliśmy przewodniczącego i opiekunów SRU na nadchodzący nowy rok szkolnyCzytaj dalej
Jak co roku w czerwcu przed zakończeniem roku szkolnego zostały zorganizowane i przeprowadzone wybory do Szkolnej Rady Uczniowskiej.Poprzedziła je kampania wyborcza, podczas której kandydaci prezentowali swoje programy. W tym roku szkolnym o funkcję przewodniczącego ubiegało się 9 osób z klas IV-VII: Maja Pachytel, Zofia Żurek, Małgorzata Kowalska,, Lena Machnik, Milena Targosz, MateuszSurówka, Szymon Szczyrbak, Jakub Kłapeta i Łucja Popiel.W wyniku przeprowadzonego wśród uczniów klas I-VIII i nauczycieli głosowania największą ilość głosów zdobyła uczennica klasy VII- Łucja Popiel(obecna przewodnicząca SRU).Jej zastępcą zostanie uczeńklasy VI Szymon Szczyrbak. Opiekunkami Samorządu Uczniowskiego zostaną Panie : mgr Magdalena Dudoń i mgr Beata Pająk. Serdecznie gratulujemy Łucji i Szymonowi oraz nowym opiekunkom SRU. Dziękujemy wszystkim tegorocznym kandydatom za zaangażowanie.
Szóstoklasiści w teatrze
12 czerwca uczniowie klasy VI obejrzeli spektakl w Teatrze WspółczesnymCzytaj dalej
Uczniowie pod opieką mgr Bożeny Zborowskiej, mgr Anny Sikory i mgr Marty Master obejrzeli spektakl przygotowany na podstawie legendy o Panie Twardowskim. Przedstawienie Teatru Współczesnego z dużą dozą humoru pokazuje barwne perypetie Pana Twardowskiego, jego znajomość i potyczki z Diabłem, Bazyliszkiem (gościnnie z innej bajki) oraz samą… Panią Twardowską. Wiele zabawnych scen, efekty specjalne ,scenografia a przede wszystkim gra aktorska to atuty tej sztuki przenoszącej widzów w świat krakowskich legend. Mamy nadzieję, że spektakl przypadł szóstoklasistom do gustu…
XXV Rajd Wagabunda
11 czerwca odbyła się jubileuszowa edycja rajdu, w której wzięli udział nasi ósmoklasiściCzytaj dalej
Uczniowie pod opieką mgr Anny Woźniak i mgr Rafała Woźniaka uczestniczyli w XXV Rajdzie Wagabunda zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Brodach. Już po raz dwudziesty piąty uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście mieli okazję wędrować po malowniczych zakątkach najbliższej okolicy, by w końcu dotrzeć na metę wyznaczoną w murach szkoły w Brodach. Uczestnicy podzieleni na grupy wyruszyli na trasy wiodące przez piękne tereny przyrodnicze otaczające Brody.Podczas wędrówki rozwiązywali testy sprawdzające ich wiedzę geograficzną. Pogoda dopisała, co sprzyjało wędrówce i podziwianiu okolicznej przyrody. Oprócz naszych uczniów w rajdzie uczestniczyli uczniowie z SP w Brodach, z SP w Kalwarii Zebrzydowskiej, Barwałdu Średniego i Zarzyc Wielkich. Po dotarciu na metę i chwili odpoczynku zebrani mieli okazję wysłuchać wykładu Jerzego Hermy, znanego trenera psów, który opowiedział o tym, jak wędrować z psami po górach. Kulminacyjnym punktem imprezy było wręczenie dyplomów i pucharów dla uczestników rajdu. Potem odbyło się losowanie nagród wśród wszystkich uczestników rajdu. Z pewnością tak spędzony wspólnie czas dostarczył naszym ósmoklasistom i pozostałym uczestnikom rajdu wielu wrażeń.
Narodowy Program Wspierania Czytelnictwa
W tym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczyła w działaniach mających na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci.Opis zrealizowanych w ramach programu przedsięwzięć znajduje się w zakładce-Biblioteka.[/read]
W Ojcowskim Parku Narodowym
10 czerwca uczniowie z klas IV-V podziwiali piękne krajobrazy Jury Krakowsko-CzęstochowskiejCzytaj dalej
Uczniowie pod opieką mgr Anny Woźniak,mgr Małgorzaty Trzebońskiej, mgr Marty Gołuszki i mgr Grażyny Stawowy odwiedzili Ojcowski Park Narodowy położony kilkanaście kilometrów od Krakowa.Podczas wycieczki jej uczestnicy zobaczyli ruiny średniowiecznego zamku w Ojcowie, kaplicę „Na wodzie”,wapienne skały o różnych kształtach.Podczas wizyty w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im.prof.Władysława Szafera-inicjatora powstania tego parku narodowego-uczniowie obejrzeli film w technologii 3D opowiadający o historii tego miejsca, ukształtowaniu powierzchni, faunie i florze. Zwiedzając kolejne sale muzealne, uczniowie oglądali znalezione na tych terenach skamieniałości, makietę przedstawiającą zwierzęta występujące na obszarze parku i rosnące tu rośliny. Po zwiedzeniu muzeum uczniowie pod opieką wykwalifikowanego przewodnika odbyli spacer Dolina Prądnika, przeszli przez Bramę Krakowską zamykającą wylot wąwozu i zwiedzili Jaskinię Łokietka, w której według legendy ukrywał się przez 6 tygodni polski król przed wojskami czeskimi .W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki podziwiali Maczugę Herkulesa oraz zamek w Pieskowej Skale. Mamy nadzieję, że uczniowie wrócą jeszcze kiedyś w te piękne miejsca…
Krakowska Gala laureatów konkursu plastycznego Mój Kościół
6 czerwca w Sali Okna Papieskiego w Krakowie arcybiskup Marek Jędraszewski wręczył nagrody laureatom i wyróżnionym w konkursie plastycznym” Mój Kościół”.W tym gronie znalazła się także nasza uczennica z klasy III –Patrycja Mikstein. Gratulacje złożył nagrodzonym obecny na uroczystości wicekurator Oświaty Pan Artur Pasek.Serdecznie gratulujemy naszej trzecioklasistce i jej opiekunce Pani mgr Beacie Grych. Podziękowania dla Pana Rafała Miksteina za pomoc w zorganizowaniu transportu.
Ósmoklasiści w krakowskich muzeach
6 czerwca nasi najstarsi uczniowie zwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego i Muzeum PrzyrodniczeCzytaj dalej
Ósmoklasiści pod opieką Pani Dyrektor mgr Stanisławy Czarniak i mgr Rafała Woźniaka mieli okazję zapoznać się z bogatymi ekspozycjami w obu muzeach. Zgromadzone w MLP muzealia prezentują dziedzictwo lotnicze regionu, kraju, kontynentu i świata.Uczniowie mogli zobaczyć m.in. unikatową kolekcję samolotów pierwszowojennych, statki powietrzne od lat 20-tych XX wieku, aż po lata 50-te XX wieku.W scenerii opuszczonej stacji kolejowej oglądali prezentowane tam bezcenne samoloty, wśród nich Friedrich Etrich Taube, Levavasseur Antoinette czy Messerschmitt Me 209, pocięte dla dopasowania ich do wymiarów taboru kolejowego.Obejrzeli także kolekcję silników lotniczych, reprezentacyjne maszyny używane zarówno przez Sojusz Północnoatlantycki, jak i Układ Warszawski.Mogli także zobaczyć ekspozycję statków powietrznych wykorzystywanych w rolnictwie, do której należą samoloty PZL-106 Kruk, PZL An-2R, PZL M-15 Belfegor, PZL-101 Gawron i śmigłowiec Mi-2R.W Muzeum Przyrodniczym uczniowie mogli podziwiać zachowane w niezwykle dobrym stanie ciało nosorożca włochatego wraz z organami wewnętrznymi i tkankami miękkimi -jedno z najcenniejszych okazów przyrodniczych na świecie.Nosorożec włochaty Coelodonta antiquitatis jest wymarłym gatunkiem ssaka, który w okresie późnego plejstocenu występował na obszarze całej Eurazji, od Pirenejów aż po Syberię. Obok mamuta włochatego był największym roślinożercą epoki lodowcowej. Nosorożec włochaty odżywiał się głównie trawą i porostami. Dorosły osobnik osiągał wysokość ok. 2 m, długość ponad 5 m i ważył ok. 3,5 tony. Gęsta sierść i grube, długie włosy pokrywające ciało zapewniały mu dobrą ochronę przed utratą ciepła podczas surowych zim panujących w trakcie zlodowaceń. Zwężająca się ku przodowi głowa zaopatrzona była w dwa potężne rogi. Zbiory muzeum liczą ponad 2 miliony okazów.Prezentowane są na wystawach stałych i czasowych.Niektóre z nich mogli obejrzeć nasi uczniowie.Mamy nadzieję, że wizyta w tych miejscach wzbogaciła wiedzę naszych uczniów na temat świata lotnictwa i przyrody…
A może zostanę pilotem...
5 czerwca drugo- i trzecioklasiści odwiedzili krakowskie lotniskoCzytaj dalej
Uczniowie pod opieką mgr Teresy Łyczak, mgr Katarzyny Mirochy, mgr Beaty Pająk, mgr Moniki Walinowicz i mgr Beaty Grych, wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Centrum Edukacji Lotniczej,podczas których wędrowali ścieżką pt.Droga pasażeraoraz obserwowali płytę lotniska z tarasu widokowego.Uczniowie mieli okazję poznać specyfikę pracy na lotnisku pasażerskim, obowiązki pasażerów,zasady bezpieczeństwa.W obecnych czasach podróżowanie samolotem jest bardzo popularne, więc taka wiedza na pewno się im przyda.A być może ktoś z nich zwiąże swoje życie zawodowe z tym miejscem…Po wizycie na krakowskim lotnisku uczniowie spędzili czas na zabawie w Ogrodzie Doświadczeń Stanisława Lema. Pełni wrażeń uczniowie wrócili szczęśliwie do domu…
Ekologiczny Dzień Sportu
4 czerwca uczniowie uczestniczyli w zawodach sportowych Czytaj dalej
Zawody zostały przygotowane przez Panie mgr Magdalenę Dudoń i mgr Grażynę Stawowy.Dzieci rywalizowały w dwóch grupach wiekowych-uczniowie klas I-III i uczniowie klas IV-VIII.Konkurencje sportowe nawiązywały do ekologii w związku z obchodzonym w tym dniu w naszej szkole Dniem Ochrony Środowiska i były następujące: SEGREGOWANIE ZAKRĘTEK NA CZAS, WYŚCIG W KARTONOWYM BUCIE,TURLANIE ROLKI PO PAPIERZE SLALOMEM ZA POMOCĄ KIJA DO UNIHOKEJA, RZUT DO CELU- TARCZA – HULA – HOP, PAPIEROWE KULKI,MUZYKA WESOŁA-SMUTNA, GDY WESOŁA TO DZIECI SKACZĄ, TAŃCZĄ, GDY SMUTNA DZIECI NAŚLADUJĄ ZWIERZETĄ ZMĘCZONE ( KŁADĄ SIĘ NA DYWANIE CHODZĄ WOLNO) KRZYŻÓWKA. Konkurencje cieszyły się dużym zainteresowaniem ,a ich uczestnicy dobrze się bawili. Wyniki w klasach I-III: I miejsce -klasa III, II miejsce-klasy Ia i II a III miejsce- klasa II b IV miejsce – klasa I b. Wyniki w klasach IV -VIII:I miejsce klasa V a II miejsce – klasy: V b i VI III miejsce – klasa VIII IV miejsce – klasa IV V miejsce – klasa VII.
Jesteśmy dziećmi Ziemi
5 czerwca obchodzony jest Dzień Ochrony ŚrodowiskaCzytaj dalej
W związku z tym świętem uczniowie klasy IV 4 czerwca zaprezentowali program słowno-muzyczny dotyczący zagadnień związanych ze stanem naszej planety i potrzebą ochroną środowiska. Czwartoklasiści przygotowali występ pod opieką Pani mgr Anny Woźniak.Na szkolnej scenie pojawiła Pani Wiosna,piękne wiosenne kwiaty,żaby,motyle, drzewa,kura i dzieci. Podczas występu widzowie mogli przekonać się ,do czego może prowadzić brak troski o przyrodę. Na szczęście nierozważni chłopcy zrozumieli swój błąd i postanowili zawsze już dbać o środowisko.Liczymy na to,że nasi uczniowie także wykażą się troską o stan naszej planety i zawsze będą o nią dbać…
UWAGA KONKURS
13 czerwca odbędzie się kolejna edycja szkolnego konkursu geograficznego Szkolny Mistrz mapy dla uczniów klas VI-VIIICzytaj dalej
Szkolny konkurs geograficzny Szkolny mistrz mapy Europy 2024 REGULAMIN KONKURSU. Cele konkursu:Popularyzacja wiedzy geograficznej*Rozbudzanie i rozszerzanie zainteresowań geografią*Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, w tym szczególnie z podstawowego źródła informacji geograficznej, jakim jest mapa*Kształtowanie umiejętności czytania, interpretowania, posługiwania się mapą*Poszerzanie wiedzy o własnym regionie, kraju, kontynentach, świecie*Promowanie uczniów o szczególnych zainteresowaniach i wiedzy z geografii*Stworzenie uczniom warunków do wykazania się swoją wiedzą, zainteresowaniami.Uczestnicy konkursu: Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas VI – VIII , Szkoły Podstawowej w Leńczach. Przebiegkonkursu: znajomość mapy fizycznej i politycznej Europy.(Linia brzegowa Europy: wyspy: Wielka Brytania, Islandia, Irlandia, Sycylia, Sardynia, Korsyka, półwyspy : Apeniński, Skandynawski, Iberyjski, Bretoński, Kolski, Bałkański, Krym morza: Barentsa, Białe, Północne, Marmara, Śródziemne, Norweskie, Bałtyckie, Czarne, Adriatyckie, Egejskie zatoki: Biskajska, Botnicka, Fińska, Lwia cieśniny: Bosfor, Dardanele, La Manche, Gibraltarska, Najdłuższe rzeki: Wołga ,Dunaj, Wisła, Ural, Niemen , Ren, Ebro, Tamiza, Loara, Rodan Pasma górskie: Góry Skandynawskie, Alpy, Karpaty, Ural, Apeniny, Pireneje, Góry Dynarskie, Betyckie, Kaledoński Znajomość mapy politycznej Europy: Państwa Europy Największe miasta: Stambuł, Moskwa, Londyn, Paryż, Berlin, Madryt, Kijów, Rzym, Wiedeń, Bukareszt, Warszawa, Budapeszt, Monachium, Mediolan)Termin konkursu: konkurs odbędzie się 13.06.2024 roku.Uczestnictwo w konkursie: Aby wziąć udział w konkursie ,należy u nauczyciela geografii złożyć deklarację uczestnictwa w konkursie, stanowiącą załącznik do regulaminu konkursu. Deklarację konkursową należy złożyć do dnia 10.06. 2024 roku. Organizator konkursu: mgr Bernadeta Ciapa. ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE I ŻYCZYMY SUKCESÓW !
Integracyjny Dzień Dziecka w Zakrzowie
3 czerwca członkowie Szkolnego Koła Caritas spędzili miło czas w Ośrodku wczasowo-rekolekcyjnym im.Jana Pawła II w ZakrzowieCzytaj dalej
Grupa 10 naszych uczniów działających w SK Caritas pod opieką Pań mgr Katarzyny Stołowskiej i mgr Katarzyny Mirochy wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym w Zakrzowie, podczas którego spotkali się członkowie Caritas z innych szkół .Dla naszych uczniów ten wyjazd był formą podziękowania za ich całoroczną pracę i zaangażowanie w działalność Szkolnego Koła Caritas w naszej szkole. Podczas spotkania w Zakrzowie jego uczestnicy spędzili czas na wspólnej zabawie.Nie zabrakło poczęstunku i upominków z okazji Dnia Dziecka.Mamy nadzieję, że uczniowie będą mile wspominać ten wyjazd.Serdeczne podziękowania dla wszystkich członków naszego SK Caritas ( niestety z różnych przyczyn nie wszyscy mogli wziąć udział w wyjeździe) za pracę w kole w tym roku szkolnym.
Egzamin na kartę rowerową
31 maja czwartoklasiści sprawdzali swoje umiejętności związane z jazdą na rowerzeCzytaj dalej
W piątkowy poranek grupa 15 uczniów z klasy IV przystąpiła do egzaminu na kartę rowerową przygotowanego i przeprowadzonego przez Panią mgr Beatę Śliwę.Uczniowie kilka dni wcześniej przystąpili do części teoretycznej-rozwiązywali test sprawdzający ich znajomość przepisów ruch drogowego i elementów pierwszej pomocy , a następnie uprawnieni uczniowie (ci ,którzy zaliczyli część teoretyczną) w piątek przystąpili do części praktycznej.Oprócz zdających pojawili się także rodzice czwartoklasistów, którzy trzymali za nich kciuki .Uczniowie pokonywali przygotowaną wcześniej trasę w miasteczku ruchu drogowego , podczas której musieli się wykazać znajomością znaków drogowych i poprawnym wykonywaniem manewrów tj.skręcanie,sygnalizowanie jedną ręką, zatrzymanie w miejscu.Nasi uczniowie sprawnie pokonywali wyznaczoną trasę i uzyskiwali pozytywny wynik egzaminu.Mamy nadzieje,że będą rozważnymi uczestnikami ruchu drogowego i zawsze będą pamiętać o zasadach bezpiecznego poruszania się. Już wkrótce otrzymają dokument uprawniający ich do poruszania się po drogach na rowerze. Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu wrażeń podczas rowerowych przejażdżek.
XVII Rajd Szlakami Konfederatów Barskich
25 maja odbyła się kolejna edycja rajdu organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół LanckoronyCzytaj dalej
W sobotni poranek na rynku lanckorońskim po raz siedemnasty zebrali się miłośnicy historii i pieszych wędrówek.Wśród nich była także -jak co roku-grupa naszych uczniów i nauczycieli.Uczniowie z klasy Va i V b oraz z klasy VIII a także absolwentki naszej szkoły pod opieką mgr Anny Woźniak, mgr Beaty Grych, mgr Marty Gołuszki i mgr Rafała Woźniaka wyruszyli na 10 kilometrowy spacer historyczny,podczas którego rozwiązywali zadania przygotowane przez organizatorów rajdu. Uczestnicy uzupełniali Paszport Rajdowy i odpowiadali na pytania m.in. związane z konfederacją barską, eksponatami zgromadzonymi w muzealnej sali,architekturą typową dla Lanckorony,słynnymi osobami pochowanymi na miejscowym cmentarzu.Rajdowcy odwiedzili Zagrodę Ławeczki,Kaplicę Konfederatów Barskich,Willę Gąsiorówkę i Leśny Ogród, ,ruiny zamkowe, kościół parafialny oraz dom sołtysa. Po wykonaniu wszystkich zadań wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania”Korona”, gdzie czekał na nich poczęstunek oraz losowanie nagród.Dużą atrakcją była także możliwość jazdy na koniach oraz pojedynkowania się z konfederatą barskim…Chociaż na zakończenie rajdu pogoda się popsuła, to jego uczestnicy wracali zadowoleni do domów. Mamy nadzieję, że tak spędzona sobota należała do udanych…Do zobaczenia za rok- na kolejnym Rajdzie Konfederatów Barskich.
Z wizytą na Dolnym Śląsku
Uczniowie klasy VI i VII zwiedzili WrocławCzytaj dalej
23 i 24 maja nasi uczniowie pod opieką Pań: mgr Anny Sikory, mgr Małgorzaty Mlak i mgr Magdaleny Dudoń odwiedzili stolicę Dolnego Śląska-Wrocław.Podczas wycieczki podziwiali wrocławskie ZOO z niezwykle atrakcyjnym afrykarium,wrocławską fontannę w pergoli,rynek z charakterystycznymi krasnalami.Uczniowie zobaczyli także Halę Stulecia i Panoramę Racławicką.Mamy nadzieję, że wyjazd należał do udanych i uczniowie chętnie wrócą jeszcze kiedyś do tego pięknego miasta…
Pierwszoklasiści zwiedzają lotnisko
22 maja nasi najmłodsi uczniowie odwiedzili lotnisko w BalicachCzytaj dalej
Pierwszoklasiści pod opieką mgr Katarzyny Stołowskiej, mgr Beaty Śliwy, mgr Grażyny Stawowy i mgr Rafała Woźniaka wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Centrum Edukacji Lotniczej,podczas których wędrowali ścieżką pt.”Droga pasażera „oraz obserwowali płytę lotniska z tarasu widokowego.Uczniowie mieli okazję poznać specyfikę pracy na lotnisku pasażerskim, obowiązki pasażerów,zasady bezpieczeństwa.W obecnych czasach podróżowanie samolotem jest bardzo popularne, więc taka wiedza na pewno się im przyda.A być może ktoś z nich zwiąże swoje życie zawodowe z tym miejscem…Po wizycie na krakowskim lotnisku uczniowie spędzili czas na zabawie w Ogrodzie Doświadczeń Stanisława Lema.Z pewnością ten wyjazd należał do udanych…
Konferencja miłośników astronomii
18 maja odbyła się kolejna edycja konferencji Kosmiting SummitCzytaj dalej
Inspirujmy się nawzajem, odkurzajmy zapomniane obserwatoria i zaprzęgnijmy każdy wolny teleskop do popularyzacji astronomii! Pod takim hasłem w dniu 19.05.2024 w Szkole Podstawowej w Sułkowicach Bolęcinie odbyła się kolejna edycja konferencji Kosmiting Summit, której celem było przedstawienie prężnie działających placówek edukacji astronomii w całej Polsce oraz sposobów nauczania i popularyzacji astronomii przede wszystkim wśród uczniów szkół podstawowych i średnich. Uczestnicy konferencji dzielili się swoimi doświadczeniami w popularyzacji astronomii i prowadzeniu szkolnych obserwatoriów astronomicznych. Przedstawiali oni różne ciekawe projekty, pomysły i doświadczenia. W tej konferencji brały udział także przedstawicielki naszej szkoły Pani Dyrektor mgr Stanisława Czarniak i nauczycielka geografii Pani mgr Bernadeta Ciapa. Pani Dyrektor zapoznała uczestników konferencji z planami budowy naszego obserwatorium astronomicznego. Udział w tym spotkaniu to była możliwość poznania wielu ciekawych pomysłów, zyskania inspiracji i skorzystania z doświadczeń innych placówek popularyzujących astronomię w lokalnym środowisku. Mamy nadzieję, że już niedługo i w naszej szkole -dzięki mającemu powstać obserwatorium-astronomia stanie się bliższa naszym uczniom…
Luźne lekcje
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Luźne lekcje z naukowcami- poznajemy i eksperymentujemy” I edycja.Czytaj dalej
W roku szkolnym 2023/2024 r. klasa II b pod kierunkiem wychowawczyni mgr Katarzyny Mirocha wzięła udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Luźne lekcje z naukowcami- poznajemy i eksperymentujemy” I edycja.
Cele projektu obejmowały: • Przybliżenie dzieciom w wieku wczesnoszkolnym znanych postaci ze świata nauki. • Zdobywanie wiedzy na temat znanych naukowców oraz ich odkryć. • Rozbudzanie zainteresowania dzieci światem nauki. • Poznawanie różnorodnych eksperymentów oraz danie możliwości nauki poprzez doświadczanie za pomocą wykonywanych samodzielnie eksperymentów. • Nauka poprzez doświadczanie i zabawę. • Wykorzystanie TIK w edukacji. Projekt obejmował zapoznanie się z historią ośmiu naukowców oraz wykonaniem ośmiu eksperymentów. Uczniowie zapoznali się z następującymi postaciami:
Maria Skłodowska- Curie, • Cai Lun, • Mikołaj Kopernik, • Albert Einstein, • Thomas Edison, • Alfred Nobel, • Aleksander Bell, • Charles Babbage, • Isaac Newton Nie zabrakło ciekawych eksperymentów, m. in.:
Dzięki udziałowi w Projekcie uczniowie zdobyli wiedzę na temat znanych naukowców oraz nowe zainteresowania dotyczące nauki oraz eksperymentowania. Lekcje stały się prawdziwą przygodą, a dzieci mogły doświadczać i samodzielnie pracować. Zapraszam do obejrzenia krótkich relacji z przeprowadzonych działań. Katarzyna Mirocha
Rekrutacja na świetlicę szkolną na rok 2024-2025
Dyrektor Zespołu Szkół Nr 6 w Leńczach informuje, że w dniach od 11 kwietnia do 30 kwietnia b.r. będzie trwała rekrutacja na świetlicę szkolną na rok szkolny 2024/2025. Wnioski można otrzymać w sekretariacie szkoły lub pobrać z niniejszej strony. Wypełnione wnioski ( wraz z zaświadczeniami od pracodawców o zatrudnieniu) można składać w sekretariacie szkoły w w/w terminie w godzinach od 8.00 do 14.00
Egzamin Ósmoklasisty 14-16. 05.2024
Przed naszymi ósmoklasistami trzy ważne egzaminacyjne dni.Trzymamy za Was mocno kciuki i życzymy powodzenia!
Sobotni spacer po lanckorońskich szlakach
11 maja grupa piątoklasistów wybrała się na pieszą wycieczkę po okolicyCzytaj dalej
To kolejna wycieczka realizowana w ramach szkolnego projektu „Poznajemy nasze okolice”.Tym razem wędrownicy wyszli na Górę Lanckorońską ,spacerowali po lanckorońskim rynku i wrócili Aleją Zakochanych do Leńcz.Uczniowie z klasy V b : Nikola Lepiarz, Julia Knap, Lena Machnik, Kacper Adamczyk ,Piotr Sermak, Mateusz Surówka, Tobiasz Maślanka ,Adam Putek i Dawid Pacut pod opieką Pani mgr Bernadety Ciapy i Pani mgr Marty Gołuszki spędzili sobotnie dopołudnie na łonie przyrody.Podczas marszu przez las uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat budowy roślin,na lanckorońskim rynku delektowali się pysznymi lodami i goframi, podziwiając stare chaty z XIX wieku, zobaczyli Kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela wybudowany około 1336 ufundowany przez Kazimierza Wielkiego i przebudowany w XIX wieku w związku ze zniszczeniami podczas potopu szwedzkiego i konfederacji barskiej, a po wejściu na Górę Lanckorońską zobaczyli ruiny zamku, które poddawane są obecnie rekonstrukcji. Pogoda i humory dopisały… Mamy nadzieję, że tak spędzony wolny czas należał do udanych…Dziękujemy uczestnikom tej wycieczki za udział i zachęcamy pozostałych uczniów do aktywnego wypoczynku…
Witaj Majowa Jutrzenko
30 kwietnia uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 MajaCzytaj dalej
Tegoroczną uroczystość przygotowali uczniowie klas piątych pod opieką mgr Małgorzaty Trzebońskiej i mgr Marty Gołuszki. Piątoklasiści zaprezentowali montaż słowno-muzyczny związany z wydarzeniami z 1791 roku. Główny bohater przedstawienia -Piotruś przeniósł się w czasy stanisławowskie i spotkał ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego, Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja, księżną kurlandzką oraz mieszkańców Warszawy. Dzięki podróży w czasie zdobył wiele informacji na temat uchwalonej wtedy konstytucji i związanych z nią nadziei. Kiedy wrócił do czasów współczesnych, okazało się, że tym razem polski król odbył podróż w czasoprzestrzeni i i zjawił się w jego domu, by powierzyć mu misje do wykonania przez uczniów naszej szkoły. W drugiej części uczniowie kas I-III toczyli BÓJ O KOTYLION, klas IV-V stoczyli GRĘ O KONSTYTUCJĘ a uczniowie klas VI-VIII wypełnili tajną misję ZAGINIONA KONSTYTUCJA. Jak im poszło? Czy spełnili oczekiwania ostatniego polskiego króla? Wkrótce się okaże…Wyczekujcie cierpliwie powrotu ostatniego króla I Rzeczypospolitej…
II Konkurs Wiedzy O rodzinie św.Jana Pawła II etap wojewódzki
26 kwietnia w Wadowicach odbył się finał konkursuCzytaj dalej
W konkursowych zmaganiach wzięło udział ponad 1000 uczestników z całej Małopolski z ponad stu szkół , którzy wykazali się nie tylko ogromną wiedzą na temat życia Emilii Wojtyłowej, ale także głębokim zrozumieniem jej roli i wpływu na formowanie duchowego oraz moralnego charakteru przyszłego papieża.W finale uczestniczyło 95 uczniów wśród których były nasze uczennice-Anna Kowalska, Paulina Kos i Zuzanna Kos przygotowane do konkursu przez Panią mgr Beatę Grych. Oprócz udziału w finałowej rozgrywce uczestnicy konkursu mieli okazję zwiedzić Muzeum Jana Pawła II. Główną nagrodą dla trzech najlepszych zawodników były bony upominkowe w wysokości 2 tysięcy złotych oraz 10 wyróżnień w postaci bonów upominkowych w wysokości 1 tysiąca złotych. Takie wyróżnienie zdobyła Zuzanna Kos. Serdecznie gratulujemy Zuzannie i pozostałym uczestniczkom finałowych zmagań.
Ze sztuką na Ty
24 kwietnia piątoklasiści odwiedzili Muzeum Narodowe w Sukiennicach i Teatr WspółczesnyCzytaj dalej
Uczestnicy wycieczki pod opieką mgr Doroty Morek, mgr Małgorzaty Trzebońskiej i mgr Marty Gołuszki wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Grupę Aktywni pt.”Alfabet mistrzów”, podczas których aktywnie zwiedzili największą w Polsce ekspozycję dziewiętnastoletniego polskiego malarstwa i rzeźby w Sukiennicach.Podczas warsztatów uczniowie wysłuchali opowieści przewodnika o artystach i ich dziełach oraz rozwiązywali zadania ,dzięki którym mogli zgłębić świat sztuki.Piątoklasiści podziwiali dzieła sztuki zgromadzone w 4 salach : Sali Bacciarellego: Oświecenie”, „Sali Michałowskiego: Romantyzm. W stronę sztuki narodowej”, „Sali Siemiradzkiego: Wokół akademii”, „Salai Chełmońskiego: Realizm, polski impresjonizm, początki symbolizmu”. Po wizycie w muzeum uczniowie obejrzeli spektakl przygotowany na podstawie legendy o Panie Twardowskim. Przedstawienie Teatru Współczesnego z dużą dozą humoru pokazuje barwne perypetie Pana Twardowskiego, jego znajomość i potyczki z Diabłem, Bazyliszkiem (gościnnie z innej bajki) oraz samą… Panią Twardowską. Wiele zabawnych scen, efekty specjalne ,scenografia a przede wszystkim gra aktorska to atuty tej sztuki przenoszącej widzów w świat krakowskich legend.Mamy nadzieję, że ta wycieczka pozwoliła uczniom oderwać się na chwilę od codzienności i przeniosła ich w niezwykły i magiczny świat sztuki. Serdeczne podziękowania dla organizatorki wyjazdu – Pani mgr Doroty Morek.
Wizyta w teatrze
Szóstoklasiści obejrzeli spektakl w Teatrze GroteskaCzytaj dalej
19 kwietnia uczniowie klasy VI pod opieką mgr Bożeny Zborowskiej, mgr Anny Sikory i mgr Marty Master zobaczyli sztukę teatralną przygotowaną na podstawie powieści M.Twaina pt.”Przygody Tomka Sawyera”.Na teatralnej scenie pojawił się tytułowy bohater-Tomek, Becky,Huck,ciotka,Indianin Joe,Muff Potter i inni bohaterowie popularnego utworu.Tomek Sawyer i Huckleberry Finn to dwóch nastoletnich przyjaciół. Jeden jest zwariowanym, niepokornym rozrabiaką, drugi – zmuszonym do samodzielności „dorosłym” dzieckiem. Obydwaj napędzani niebanalną wyobraźnią, co chwilę wpadają w coraz to większe tarapaty. Ale czy każdy z nas nie marzył kiedyś o tym, by stać się piratem, marynarzem czy też odkrywcą? A realizacja marzeń bardzo często wymaga poświęceń. Nawet, jeśli w grę wchodzi mroczna tajemnica… Akcja przedstawienia dzieje się w XIX-wiecznej Ameryce Północnej. Rytmiczne, pełne humoru przedstawienie zostało zrealizowane w żywym planie, a także z wykorzystaniem lalek. Widzowie ,podążając za losami Tomka, mogą sobie uświadomić , że wartości takie jak rodzina, przyjaźń, lojalność i miłość były, są i zawsze pozostaną najważniejsze. Mamy nadzieję, że przedstawienie spodobało się naszym uczniom i zachęciło ich do realizowania swoich marzeń…
Nadeszła wiosna- czas na piesze wycieczki
13 kwietnia rozpoczęliśmy piesze wędrówki po okolicyCzytaj dalej
To już nasza szkolna tradycja ,że wraz z nastaniem sprzyjającej pogody chętni uczniowie w sobotnie dopołudnia poznają naszą okolicę.I w tym roku znaleźli się uczniowie, którzy w słoneczną kwietniową sobotę wyruszyli na turystyczne szlaki pod opieką mgr Bernadety Ciapy i mgr Beaty Grych.Na pierwszej wycieczce było 10. uczniów-wśród nich 5 osób z klasy V b i 5 ósmoklasistów.Tym razem wybrali się do Woli Radziszowskiej,w której zwiedzili Izbę Regionalną, drewniany zabytkowy kościółek pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny oraz cmentarz ofiar epidemii cholery.Piękna pogoda pozwoliła młodym piechurom podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Mamy nadzieję, że tak spędzony wolny czas należał do udanych.Już niedługo kolejna wyprawa… Zapraszamy do wspólnego wędrowania i poznawania ciekawych miejsc.Serdeczne podziękowania dla organizatorek tej wycieczki i wszystkich jej uczestników.
Muzeum Ognia w Żorach
9 kwietnia drugo- i trzecioklasiści odwiedzili to niezwykłe miejsceCzytaj dalej
Uczniowie pod opieką swych wychowawczyń mgr Teresy Łyczak, mgr Katarzyny Mirochy i mgr Beaty Pająk zwiedzili Muzeum Ognia znajdujące się w śląskim mieście Żory.Jego budynek ma kształt płomienia. Oficjalne otwarcie placówki miało miejsce 3 grudnia 2014 roku.Muzealna ekspozycja zlokalizowana jest na parterze oraz w podziemiach budynku i podzielona na pięć stref tematycznych: Okiełznanie żywiołu, Przez antyk i wieki średnie, Pali się, Obszar duchowości, Mędrca szkiełko i oko.Ukazuje ona dzieje związków ludzkości z ogniem, jego niszczycielską siłę oraz metody walki z pożarami, wpływ ognia na duchowość oraz kulturę oraz jego fizyczne aspekty. Wśród atrakcji znajdują się m.in. rekonstrukcja prehistorycznej jaskini, „ściana ognia”, „ognista szafa grająca” oraz szereg doświadczeń do wykonania przez zwiedzających (zwiedzający mogą m.in. rozpalić wirtualny ogień olimpijski, ugasić pożar, posłuchać „ognistych” piosenek, czy sprawdzić ciepłotę własnego ciała).Nasi uczniowie mieli okazję przeprowadzić niektóre z nich , przekonać się, jak potężnym żywiołem jest ogień oraz docenić jego rolę w życiu człowieka.Korzystając z pięknej pogody, po zwiedzeniu muzeum uczestnicy wycieczki spędzili czas na rynku miasta.
Tydzień Zdrowia
W dniach od 3 do 9 kwietnia nasi uczniowie realizowali projekt związany ze zdrowiemCzytaj dalej
Projekt został zrealizowany dzięki jego organizatorom -Szkolnej Radzie Uczniowskiej, Spółdzielni Uczniowskiej „Grosik” oraz nauczycielom wychowania fizycznego.Miał on formę konkursu międzyklasowego- w poszczególnych dniach uczniowie wykonywali różne zadania ,które były oceniane przez powołane przez organizatorów jury.W trakcie tego tygodnia odbył się DZIEŃ DIAGNOZY ZDROWIA, DZIEŃ MARCHEWKI,DZIEŃ BEZ TELEFONU,DZIEŃ SPORTU.Podczas realizacji projektu uczniowie mogli sprawdzić stan swojego zdrowia-dokonać pomiaru wagi i wzrostu, określić swoje BMI, zmierzyć tętno i puls.W czwartek na sali gimnastycznej pojawiły się przygotowane przez poszczególne klasy stoiska z potrawami z marchewki. Po ich prezentacji można było skosztować smaczne marchewkowe potrawy-sok, pasztet, dżem zupę, ciasto, surówkę ,chipsy, frytki.DZIEŃMARCHEWKI uświadomił wszystkim jak zdrowe i smaczne jest to-wydaje się często niedoceniane-warzywo.DZIEŃ BEZ TELEFONU to było wielkie wyzwanie dla naszych uczniów.Niestety oni także -tak jak większość współczesnych dzieci-dużo czasu poświęcają na używanie telefonu komórkowego. O szkodliwości tego uzależnienia wszyscy wiedzą ,a niestety nadal czas spędzony z telefonem jest zbyt długi. Okazało się jednak, że tylko nielicznych przerosło to zadanie i z powodu używania telefonu w tym dniu „zdobyli ”oni niechlubne punkty ujemne dla swoich klas.W piątek uczniowie przygotowywali także gazetkę klasową o zdrowiu.8 kwietnia w ramach DNIA SPORTU uczniowie rywalizowali w konkursach ZDROWO I SPORTOWO. Rozwiązywali quiz o zdrowiu oraz rywalizowali w konkurencjach sportowych.W trakcie przerw międzylekcyjnych każdy chętny uczeń mógł skorzystać ze strefy ciszy i relaksu.We wtorek uczniowie przygotowywali plakat podsumowujący projekt oraz wymyślali okrzyk promujący zdrowy tryb życia.Wnioski oraz wyniki konkursów zostały przedstawione 10 kwietnia na apelu podsumowującym projekt (fotorelacja wkrótce do obejrzenia w Galerii na stronie szkoły).Serdeczne podziękowania dla koordynatorek projektu Pań mgr Beaty Śliwy, mgr Grażyny Stawowy i mgr Magdaleny Dudoń oraz wszystkich osób zaangażowanych w realizację poszczególnych zadań.Liczymy,że udział w projekcie dostarczył jego uczestnikom wielu cennych informacji na temat zdrowia i uświadomił im potrzebę prowadzenia zdrowego trybu życia.
Szkolny Konkurs Plastyczny PRZEPIS NA ZDROWIE
Spółdzielnia Uczniowska „Grosik” zorganizowała konkurs dla uczniów klas I-IIICzytaj dalej
W ramach Tygodnia Zdrowia odbył się konkurs plastyczny koordynowany przez opiekunki Spółdzielni Panie mgr Annę Woźniak i mgr Grażynę Stawowy.Uczestnicy konkursu przygotowywali prace związane z dbaniem o zdrowie.I miejsce zdobyła praca Szymona Jarzyny z klasy I a ,II miejsce JuliiPawlikowskiej z klasy II a a III miejsce Franciszka Pietrzaka z klasy II a. Serdecznie gratulujemy!Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie.
Wielkanoc 2024
Niech ten czas doda Wam energii i sił. Życzymy ,by wielkanocny czas upływał Wam z dala od zmartwień i trosk, a każda chwila spędzona w rodzinnym gronie umacniała więzy i zbliżała Was do siebie. Wesołego zajączka, spokoju ducha i czasu spędzonego w rodzinnym gronie życzy Dyrekcja i Grono Pedagogiczne ZS nr 6 w Leńczach
Szkolny Turniej Szachowy MISTRZ SP LEŃCZE 2024
W marcu został zorganizowany turniej, w którym rywalizowali młodzi szachiściCzytaj dalej
W czasie marcowych długich przerw międzylekcyjnych chętni uczniowie mogli wziąć udział w rozgrywkach szachowych zorganizowanych przez Panie mgr Grażynę Stawowy i mgr Magdalenę Dudoń. Okazało się, że w naszej szkole jest spora grupa uczniów grająca w szachy, która podjęła wyzwanie.Ostatecznie konkurs wygrał uczeń klasy VIII Krystian Pilarczyk , II miejsce zajął Karol Szlachetka a III Karol Pułka. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom szachowych potyczek .
Idą kolorowe święta
27 marca uczestniczyliśmy w przedświątecznym apeluCzytaj dalej
Zgodnie ze szkolną tradycją przed przerwą świąteczną uczniowie wzięli udział w apelu przygotowanym z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Tegoroczne przedstawienie przygotowali trzecioklasiści pod opieką Pani mgr Beaty Pająk. Uczniowie klasy III zaprezentowali spektakl słowno-muzyczno-taneczny.Zgromadzeni na sali mogli obejrzeć taniec kolorowych motyli i białych stokrotek, posłuchać piosenek związanych z wiosną i zbliżającymi się świętami oraz poznać opowieść o niesfornym jajku wielkanocnym z Kurykowa.Nie zabrakło oczywiście informacji na temat wielkanocnych zwyczajów.Na szkolnej scenie pojawiły się wielkanocne baby, mazurki i pisanki .Młodzi aktorzy złożyli także wszystkim obecnym świąteczne życzenia.
XI Edycja Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Janie Pawle II Jan Paweł II Przyjaciel i Mistrz Młodych
27 marca drużyna z naszej szkoły wzięła udział w konkursie i zdobyła II miejsceCzytaj dalej
Konkurs odbył się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im.św. Jana Pawła II w Radoczy.Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:Anna Kowalska, Paulina Kos, Zuzanna Kos i Barbara Żurek pod opieką Pani mgr Beaty Grych, która przygotowała uczennice do konkursu. W konkursowych zmaganiach uczestniczyło 16 drużyn.Ich członkowie rozwiązywali test składający się z 40. pytań związanych z osobą Jana Pawła II. Nasze uczennice wykazały się bardzo dużą wiedzą ,zdobywając 39 punktów na 40 możliwych.Liczył się także czas udzielenia odpowiedzi, dlatego drużyna z innej szkoły ,która uzyskała tyle samo punktów zdobyła I miejsce ze względu ma krótszy czas.Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom , bo one zajęły II miejsce ( na 16 drużyn) i opiekunce.Bardzo dziękujemy Panu Adamowi Kosowi za pomoc w zorganizowaniu transportu.
Kiermasz Wielkanocny
23 marca w naszej szkole odbył się kiermasz połączony z wieloma atrakcjamiCzytaj dalej
Z inicjatywy Rady Rodziców zorganizowany został kiermasz, podczas którego można było zakupić ozdoby świąteczne przygotowane przez uczniów naszej szkoły oraz członków Szkolnego Koła Caritas, domowe ciasta i żurek.Sobotnie spotkanie rozpoczęło się od występów trzecioklasistów, którzy zaprezentowali przedstawienie o tematyce świątecznej przygotowane pod opieką mgr Beaty Pająk. Przybyli goście mogli także wysłuchać koncertu Orkiestry Parafialnej oraz obejrzeć występ chóru Spryciary.W trakcie kiermaszu został także przeprowadzony konkurs na najładniejszą i najwyższą palmę.Zwyciężyły prace wykonane przez Franciszka Pietrzaka z klasy II a i Wiktorię Tyrkę z klasy I b. Gratulujemy! Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego Kiermaszu Wielkanocnego oraz wszystkim przybyłym za udział.
I miejsce ex aequo: Ignacy Mądrala,Kacper Targosz,Amelia Kaźmierczak,JakubŁapa,Wiktoria ZychowiczII miejsce ex aequo: Aleksandra Szczyrbak, Kacper Dudek,Sofia MartyniukIII miejsce x aequo: LiliannaPindel,Filip Łęczyński, Dawid MalinaWyróżnienia: Dorota Dudziak, Oliwia Konopka,Iga Babrzymąka, Patryk Wiechowski, Michał Czopkiewicz. Serdecznie gratulujemy!
Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny…Czytaj dalej
W tym dniu obchodzone jest także święto Zespołu Downa (ang. Down Syndrome) ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych mające na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.W naszej szkole ,z inicjatywy Pani mgr Marty Master,został zorganizowany Dzień kolorowej skarpetki, w ramach którego chętni uczniowie założyli w tym dniu dwie różne skarpetki oraz wzięli udział w konkursach-projekt skarpety -technika dowolna(uczniowie klas I-IV) lub skarpetkowa maskotka(uczniowie klas V-VIII).Swoje prace zgłosiło do konkursu łącznie 30. uczniów.Duża część uczniów ubrała także w tym dniu dwie różne skarpetki.Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za udział w tegorocznych obchodach Święta Zespołu Downa.
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca 24 uczniów zaprezentowało swoje talentyCzytaj dalej
Szkolna Rada Uczniowska zorganizowała pokaz uczniowskich talentów wzorowany na telewizyjnym programie pt.”Mam talent”.Najpierw odbyły się eliminacje w klasach ,w wyniku których ostatecznie 21 marca przed zgromadzonymi na sali gimnastycznej wystąpiło 24 uczniów z klas I-VIII.Uczniowskie pokazy oceniało powołane przez organizatorów jury w składzie: mgr Monika Walinowicz, mgr Beata Grych, mgr Marta Master i przedstawiciele uczniów-Łucja Popiel i Wiktor Maj.Na szkolnej scenie zaprezentowali się: Alex Mentel, Karol Stokłosa, Małgorzata Kowalska, Antoni Para, Antonina Kowalik i Sofia Martyniuk,Anna Czopkiewicz,Anna Kowalska,Szymon Moskała,Jakub Kłapeta,Adam Putek,Piotr Kozik,Lena Machnik,Liliana Filipczyk, Hanna Kołodziej, Brajan Grochal, Gabriela Wcisło, Oliwier Kolasa, Zofia Żurek, Nadia Słoboda, Jędrzej Piekarski, Ignacy Mądrala, Mateusz Surówka,Witoria Tyrka. Mieliśmy okazję oglądać występy taneczne, zręcznościowe, wokalne,plastyczne i sportowe. Jury z uwagą śledziło występy prezentujących się uczestników.Po naradzie ogłosiło wyniki I miejsce zdobyły ex aequo uczennice :Lilianna Filipczyk z klasy III i Nadia Słoboda z klasy Ia, II miejsce również ex aequo Szymon Moskała i Ignacy Mądrala,równorzędne III miejsce zdobyli Antoni Para i Anna Czopkiewicz. Jury przyznało także wyróżnieniaAnnie Kowalskiej i Lenie Machnik. Gratulujemy! Serdeczne podziękowania dla wszystkich występujących uczniów i osób zaangażowanych w przygotowanie tegorocznych obchodów Pierwszego Dnia Wiosny.
AKTUALIZACJA Konkurs plastyczny Kartka wielkanocna dla Papieża Franciszka
Znamy już wyniki…Wśród nagrodzonych jedna z naszych uczennicCzytaj dalej
Na Ogólnopolski konkurs plastyczny wpłynęło 1850 prac, w tym 222 prac przedszkolaków, 852 uczniów klas I-III, 445 uczniów klas IV-V oraz 331 kartek wykonanych przez uczniów z klas VI-VIII. Jury wyłoniło 12 laureatów i przyznało 45 wyróżnień.Kartki laureatów zostaną wysłane do Watykanu.Jedną z laureatek konkursu jest nasza ósmoklasistka Anna Kowalska, której kartka zdobyła II miejsce.Serdecznie gratulujemy!Podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu z naszej szkoły i przedszkola(23 osoby) i Pani mgr Beaty Grych za koordynację konkursu.
Konkurs plastyczny Kartka wielkanocna dla Papieża Franciszka
Nasi uczniowie przygotowali 23 kartki.Czytaj dalej
Z inicjatywy Pani mgr Beaty Grych chętni uczniowie przygotowali prace plastyczne na konkurs zorganizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im.Jana Pawła II w Krakowie.Wyniki zostaną ogłoszone 22 marca. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników konkursu ,a już dziś serdecznie dziękujemy wszystkim autorom wielkanocnych kartek za zaangażowanie.
Dziękujemy
SK Caritas zorganizowało zbiórkę kosmetyków i środków higieny Czytaj dalej
Z inicjatywy opiekunek Szkolnego Koła Caritas Pań mgr Katarzyny Stołowskiej i mgr Katarzyny Mirochy w naszej szkole odbyła się niedawno zbiórka darów dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zebrzydowicach.W imieniu organizatorów akcji i obdarowanych serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.
XIX Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II
15 marca nasza drużyna wzięła udział w kolejnej edycji konkursuCzytaj dalej
Po raz kolejny odbył się konkurs mający na celu przybliżenie najważniejszych wydarzeń z życia świętego Jana Pawła II oraz ukazanie różnych aspektów działalności i twórczości polskiego papieża.W konkursie zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Stanisławiu Dolnym naszą szkolę reprezentowała drużyna w składzie:Anna Kowalska,Małgorzata Kowalska i Igor Turek przygotowana do konkursu przez Panią mgr Beatę Grych.W trakcie konkursu jego uczestnicy prezentowali scenki związane z osobą Jana Pawła II, rozwiązywali test oraz udzielali odpowiedzi na pytania.Nasza drużyna zajęła 4. miejsce.Gratulujemy uczniom i opiekunce.Serdeczne podziękowania dla księdza proboszcza za pomoc w zorganizowaniu transportu.
Tym razem uczniowie prezentowali umiejętności piłkarskie : prowadzenie piłki slalomem, strzały na bramkę, żonglerka piłką. Wyniki uzyskane przez poszczególnych reprezentantów klas przełożyły się na wynik klasowy.( szczegółowe wyniki prezentowane są w zakładce Sport szkolny- Liga Szkolna).Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie.
Lekcja otwarta wychowania fizycznego
1 marca drugoklasiści uczestniczyli w zajęciach swoich starszych kolegów i koleżanekCzytaj dalej
1 marca 2024 r. uczniowie klasy II a wraz z wychowawczynią Panią mgr Teresą Łyczak, opiekunem stażu i nauczycielem wychowania fizycznego Panią mgr Grażyną Stawowy zostali zaproszeni na otwartą lekcję wychowania fizycznego na salę gimnastyczną w szkole podstawowej w Leńczach,gdzie mieli możliwość obserwować uczniów, starszych kolegów i koleżanki z klasy V a.Uczniowie pod okiem nauczyciela mgr Magdaleny Dudoń prezentowali ćwiczenia:wprowadzające (rozgrzewające),ćwiczenia kształtujące oraz ćwiczenia typowo ukierunkowane.Prowadząca zajęcia w sposób merytoryczny omawiała na bieżąco zgromadzonym nauczycielom oraz uczniom dobór poszczególnych ćwiczeń, oraz poprawność ich wykonywania.Uczniowie klasy II a z zaciekawieniem obserwowali i komentowali lekcję,żywo reagując.Na koniec lekcji drugoklasiści również wzięli udział w ćwiczeniach sportowych,gdzie mogli zaprezentować swoje umiejętności.Obserwujący zajęcia nauczyciele przyjrzeli się metodyce pracy prowadzącej oraz zobaczyły, jak radzi sobie z dziećmi w sytuacjach zadaniowych wymagających współpracy. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń między nauczycielami i wzbogacenia warsztatu pracy. Na zakończenie spotkania odbyła się część merytoryczna w gronie obserwatorów,gdzie szczegółowo omówiono przeprowadzoną lekcję.Serdeczne podziękowania dla piątoklasistów i drugoklasistów za zaangażowanie i uśmiech.
Mój Kościół- konkurs plastyczny
9 lutego odbył się etap szkolny konkursuCzytaj dalej
Konkurs został zorganizowany przez Wydział Katechetyczny dla dzieci szkolnych i przedszkolnych w trzech kategoriach. Koordynatorem konkursu w naszej szkole była Pani mgr Beata Grych. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowane zostały prace następujących uczniów- z przedszkola : Wiktorii Kowalskiej, Julii Widlińskiej* z klas III-IV: Małgorzaty Bieli ,JędrzejaPiekarskiego, Patrycji Mikstein* z klas V-VI: Małgorzaty Kowalskiej,Jakuba Łapy. Wyniki z etapu diecezjalnego zostaną podane do końca kwietnia. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom ,którzy przygotowali prace konkursowe.
AKTUALIZACJA II Konkurs Wiedzy o rodzinie Wojtyłów
Znamy wyniki etapu rejonowego i zakwalifikowanych uczniów z naszej szkoły do etapu wojewódzkiegoCzytaj dalej
16 marca organizatorzy konkursu ogłosili listę uczestników zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego.Spośród naszych uczniów biorących udział w etapie rejonowym do finału Konkursu Wiedzy o rodzinie Wojtyłów zakwalifikowały się Anna Kowalska,Paulina Kos i ZuzannaKos.Etap wojewódzki odbędzie się 26 kwietnia w Wadowicach.Serdecznie gratulujemy finalistkom i opiekunce Pani mgr Beacie Grych.Życzymy powodzenia.
II Konkurs Wiedzy o rodzinie Wojtyłów
31 stycznia odbył się konkurs pt.”Emilia Wojtyłowa.Matka św.Jana Pawła II”Czytaj dalej
W konkursie zorganizowanym przez Muzeum Domu Rodzinnego w Wadowicach oraz Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitarnej w Krakowie z inicjatywy i pod opieką Pani mgr Beaty Grych wzięło udział 28 uczniów z klas IV-VIII.16 lutego ogłoszono listę osób zakwalifikowanych do etapu rejonowego konkursu.16 naszych uczniów będzie uczestniczyło w dalszej rywalizacji podczas etapu rejonowego w dniu 8 marca. W etapie rejonowym wezmą udział: Anna Kowalska, Paulina Kos, Zuzanna Kos, Antoni Para, Roksana Żak,Julia Ciapa, Wiktoria Kozik, Daria Rak, Maria Kołodziej, Maja Wyroba,Maria Jaworska, Patrycja Gaczorek, Zofia Lelek, Piotr Kozik, Małgorzata Kowalska, Krzysztof Oleś. Życzymy powodzenia.Dziękujemy wszystkim uczniom , którzy wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Emilii Wojtyłowej.
Żywa lekcja zoologii
6 lutego naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście…Czytaj dalej
Do tej pory nasi uczniowie te zwierzęta oglądali tylko na fotografiach. Dzisiaj mieli okazję zobaczyć je na własne oczy , a niektóre mogli nawet dotknąć. Podczas żywej lekcji zoologii prowadzący zaprezentowali okazy żyjące na różnych kontynentach.Uczniowie zobaczyli m.in. traszki, skorpiona, pająki-wśród nich drugiego co do wielkości na świecie, węże,patyczaki. Ciekawym okazem był z pewnością aksolotl meksykański. Podczas pokazu uczniowie zdobyli także wiadomości na temat trybu życia prezentowanych gadów, płazów i owadów. Mamy nadzieję, że udział w tej lekcji był ciekawym doświadczeniem i uświadomił naszym uczniom , jak bogaty, piękny i różnorodny jest świat fauny.
O rodzajach i gatunkach literackich
5 lutego uczniowie klas IV-VIII zgłębiali literackie tajnikiCzytaj dalej
Uczniowie wzięli udział w spotkaniu z 2 aktorami, którzy w ciekawy i nietypowy sposób przekazali im wiedzę na temat rodzajów i gatunków literackich.W trakcie ich występu mieli okazję także zaprezentować swoje aktorskie talenty niektórzy uczniowie, którzy wzięli udział w improwizowanych scenkach i wcielili się w bohaterów polskich utworów literackich m.in.”Pana Tadeusza” czy „Szatana z siódmej klasy”.Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, co to jest oda,tren ,hymn,sonet. Poznali także cechy charakterystyczne epiki, liryki i dramatu.Liczymy,że nasi uczniowie nie będą mieli żadnych trudności z rozróżnianiem rodzajów i gatunków literackich na lekcjach języka polskiego …
Oj,maluśki,maluśki
22 grudnia wzięliśmy udział w przedświątecznym apeluCzytaj dalej
Zgodnie z coroczną tradycją w ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną nasi uczniowie , nauczyciele i rodzice uczestniczyli w uroczystości , podczas której obejrzeli jasełka oraz wysłuchali kolęd i pastorałek.Tegoroczne jasełka przygotowali uczniowie klasy II a i II b pod opieką mgr Teresy Łyczak i mgr Katarzyny Mirochy.Drugoklasiści przedstawili montaż słowno-muzyczny opowiadający o narodzinach Jezusa. Na szkolnej scenie pojawili się Trzej Królowie, pastuszkowie , górale , góralki , anioły i oczywiście Święta Rodzina-Maria, Józef i Dzieciątko. Uczniowie klas drugich pięknie zaśpiewali kolędy i zaprezentowali swoje talenty taneczne.Po przedstawieniu odbył się konkurs kolęd, podczas którego uczniowie z klas I-VIII zaprezentowali wybraną przez siebie kolędę, pastorałkę lub świąteczną piosenkę.Występy uczniów oceniało jury , które zdecydowało, że wśród klas I-III I miejsce przyzna uczniom z klasy II b , a kategorii klas IV-VIII uczniom z klasy VII. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor mgr Stanisława Czarniak złożyła wszystkim świąteczne życzenia , a potem odbyły się klasowe wigilie z wychowawcami.
Świąteczny kiermasz
Członkowie SK Caritas przygotowali świąteczne ozdoby, by pomóc potrzebującymCzytaj dalej
19 grudnia w naszej szkole odbył się świąteczny kiermasz, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym dzieciom z naszej okolicy. Członkowie szkolnego koła pod opieką mgr Katarzyny Stołowskiej i mgr Katarzyny Mirochy wykonali własnoręcznie świąteczne ozdoby choinkowe i stroiki. Na kiermaszu można było także spróbować domowych wypieków tj. pierniki i babeczki. Przygotowane przez członków Caritas rzeczy cieszyły się dużym powodzeniem i szybko znalazły nabywców…Serdecznie dziękujemy organizatorom-uczniom i opiekunkom SK Caritas za przygotowanie kiermaszu i wszystkim , którzy zakupili przygotowane ozdoby i wypieki w imieniu obdarowanych dzieci i ich rodziców.
Ubierzmy choinkę dla św. Jana Pawła II-konkurs plastyczny
Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w KrakowieCzytaj dalej
Zadaniem konkursowym było samodzielne stworzenie ozdoby świątecznej w formie zawieszki, którą będzie można udekorować choinkę bożonarodzeniową.Wybrane prace ozdobią choinkę w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie.Z inicjatywy Pani mgr Beaty Grych, grupa naszych uczniów przygotowała prace konkursowe.Swoje zawieszki zgłosili do konkursu: z Przedszkola w Podolanach-Wiktoria Kowalska a ze Szkoły Podstawowej – Roksana Filpiczyk, Antoni Para , Zofia Żurek, Maja Pachytel, Nikola Ostrowska , Mateusz Surówka ,Kacper Adamczyk, Małgorzata Kowalska, Dawid Malina i Anna Kowalska.Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 22 grudnia na stronie Instytutu. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie.
Odkrywamy Solilandię
Uczniowie klas I i II b zwiedzili Kopalnię Soli w WieliczceCzytaj dalej
8 grudnia nasi uczniowie pod opieką mgr Katarzyny Stołowskiej, mgr Beaty Śliwy , mgr Katarzyny Mirochy i mgr Beaty Grych wzięli udział w wycieczce do Wieliczki.Dzięki podróży po krainie Solilandii mogli odkryć baśniowe tajemnice wielickich podziemi.Podczas 2, 5 godzinnego zwiedzania spotkali m.in. tajemniczego Skarbnika, zobaczyli Kaplicę św. Kingi rozwiązywali rozmaite zagadki oraz quiz.Dzieci mogły także pobawić się w towarzystwie skrzata – soliludka. Mamy nadzieję, że wycieczka spodobała się jej uczestnikom.
Wizyta św.Mikołaja
6 grudnia brodaty jegomość odwiedził uczniów klasy II aCzytaj dalej
Uczniowie serdecznie przyjęli miłego gościa. Zaśpiewali mu piosenki i recytowali wiersze.Mikołaj obdarował ich wszystkich prezentami. Drugoklasiści z pewnością równie serdecznie i chętnie przyjmą hojnego jegomościa za rok…
Czwartoklasiści w Krakowie
Tegoroczne mikołajki uczniowie spędzili w stolicy MałopolskiCzytaj dalej
Uczniowie klasy IV pod opieką mgr Anny Woźniak, mgr Grażyny Stawowy i mgr Rafała Woźniaka odwiedzili krakowskie Centrum nauki i zmysłów WOMAI oraz Żywe Muzeum Obwarzanka. W centrum WOMAI czwartoklasiści wzięli udział w warsztatach sensorycznych pt.”Zobacz dotykiem”, podczas których poruszany jest temat funkcjonowania osób niewidomych. Uczniowie pobudzali sensorykę, dzięki rozwijającym grom sensorycznym, a także ćwiczyli własne zmysły,tworząc tyflografiki, czyli obrazy dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzrokową. Z materiałów plastycznych czwartoklasiści stworzyli samodzielne obrazy i podpisali je własnym imieniem w alfabecie Braille’a. Po wizycie w tym niezwykle ciekawym miejscu nasi uczniowie mieli okazję poznać historię najsmaczniejszego symbolu Krakowa, czyli obwarzanka. W Żywym Muzeum Obwarzanka dowiedzieli się, że jego początki sięgają XIV wieku a jego nazwa związana jest z procesem produkcji, a dokładniej z obwarzaniem, czyli zanurzeniem we wrzącej wodzie. Uczniowie poznali także proces jego produkcji, a potem własnoręcznie zrobili własnego obwarzanka. Z pewnością mikołajkowa wycieczka do Krakowa dostarczyła jej uczestnikom wielu wrażeń…
Odkrywamy tajemnice kosmosu
1 i 2 lutego nasi uczniowie odwiedzili Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Sułkowicach -BolęcinieCzytaj dalej
Z inicjatywy Pani mgr Bernadety Ciapy grupa naszych uczniów miała okazję obserwować niebo w obserwatorium znajdującym się w jednej ze szkól mieszczących się niedaleko Andrychowa.1 lutego w godzinach popołudniowych w niezwykłym pokazie uczestniczyli ósmoklasiści i chętni uczniowie z klasy VII pod opieką mgr Bernadety Ciapy i mgr Rafała Woźniaka. Nazajutrz tj.2 lutego Szkolne Obserwatorium Astronomiczne odwiedzili szóstoklasiści pod opieką mgr Bernadety Ciapy, mgr Anny Sikory i mgr Marty Master.Uczestnicy obu wyjazdów mogli podziwiać gwiazdy , planety i inne obiekty oraz poznać ciekawe informacje przekazane przez prowadzącego zajęcia astronoma.Mamy nadzieję, że obserwacja nieba dostarczyła uczniom wielu, niezapomnianych wrażeń.
Kochanym Babciom i Dziadkom
30 stycznia uczniowie klas I-III gościli w naszej szkole swoich DziadkówCzytaj dalej
Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w szkole odbyła się uroczystość , na którą zostały zaproszone Babcie i Dziadkowie naszych najmłodszych uczniów.Zaproszeni goście mogli obejrzeć występy dzieci przygotowane pod opieką wychowawczyń Pań: mgr Katarzyny Stołowskiej, mgr Beaty Śliwy, mgr Teresy Łyczak, mgr Katarzyny Mirochy i mgr Beaty Pająk.Zgromadzeni licznie na sali gimnastycznej goście obejrzeli przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów klas II ,walczyka zatańczonego przez trzecioklasistów oraz poloneza w wykonaniu pierwszoklasistów.Nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku przygotowanego przez rodziców uczniów. Tegoroczne spotkanie upłynęło w radosnej i życzliwej atmosferze , a na twarzach Babć i Dziadków widać było wzruszenie. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznej uroczystości i oczywiście Wszystkim Szanownym Babciom i Dziadkom życzymy STO LAT!
32.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
28 stycznia po raz kolejny „zagrała” niezwykła orkiestra ludzkich sercCzytaj dalej
Jak co roku w tym także nasza szkoła przyłączyła się do WOŚP. Tegorocznymi wolontariuszkami zostały siódmoklasistki :Maria Kołodziej, Łucja Popiel i ósmoklasistka Milena Kukuła.Uczennice pod opieką mgr Beaty Grych i mgr Beaty Śliwy zbierały datki pod kościołem w Leńczach. Łącznie do skarbonek WOŚP trafiło 3741,74 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom , wolontariuszkom i ich opiekunkom za udział w tegorocznym Finale WOŚP.
Przygoda z teatrem
17 stycznia piątoklasiści odwiedzili Teatr Groteska w KrakowieCzytaj dalej
Uczniowie pod opieką mgr Małgorzaty Trzebońskiej, mgr Marty Gołuszki i mgr Piotra Mogiły obejrzeli spektakl przygotowany na podstawie mitu greckiego w wersji Jana Parandowskiego pt.”Dwanaście prac Heraklesa” w reżyserii Elżbiety Depty.Na scenie krakowskiego teatru pojawili się m.in. Herakles, Amazonki, wyrocznia ,siostry-Cnota i Rozkosz, chór, Atlas,Eurysteusz. Spektakl rozgrywa się w czterech planach. Widzowie zobaczyli aktorów w żywym planie, aktorów w maskach, lalki i teatr cieni. Oprawa plastyczna przedstawienia nawiązywała do sztuki greckiej, w tym malarstwa wazowego, muzyka była inspirowana tradycją starogrecką i grecką muzyką współczesną. Niewatpliwą atrakcją przedstawienia była scenografia i lalki wyobrażające potwory ,z którymi walczył grecki heros. Dzieje greckiego bohatera Heraklesa opowiedziane zostały za pomocą atrakcyjnego języka teatru formy. Herakles jest symbolem człowieka pracowitego, ale porywczego, cierpiącego przez własne występki, za które musi odpokutować, wykonując dwanaście nadludzkich prac. To nie tylko opowieść o wielkiej sile i odwadze, ale przede wszystkim historia Heraklesa ,który w trakcie opowieści dojrzewa, uczy się odpowiedzialności za siebie i za innych, a także pokory w znoszeniu trudów życia. Historia herosa pokazuje, że nawet najcięższe winy można odpokutować, jeżeli ma się dość cierpliwości i odwagi, aby krytycznie spojrzeć na samego siebie. Mamy nadzieję, że spotkanie z teatrem wywarło na uczniach duże wrażenie i chętnie po raz kolejny go odwiedzą…
Strażackie kolędowanie
W minioną niedzielę 14 stycznia w budynku OSP w Leńczach odbyła się miła uroczystośćCzytaj dalej
Co roku ,w miejscowej remizie, spotykają się mieszkańcy Leńcz i okolic na tzw. opłatku. Jest to uroczystość, podczas której m.in. prezentują swoje umiejętności muzyczne , kulinarne członkowie miejscowego chóru , koła gospodyń wiejskich ,a przede wszystkim przybyli mogą wspólnie spędzić niedzielne popołudnie. W tym roku zgromadzeni w budynku OSP mogli także obejrzeć przedstawienie jasełkowe przygotowane przez naszych uczniów z klasy II a i II b pod opieką mgr Teresy Łyczak i mgr Katarzyny Mirochy. Tegoroczną uroczystość zaszczycił swoją obecnością Pan Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej.Mamy nadzieję, że wszyscy będą miło wspominać to spotkanie i za rok również z ochotą na nie przybędą…Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie występu naszych uczniów podczas tegorocznego strażackiego kolędowania.
AKTUALIZACJA-Kuratoryjne konkursy przedmiotowe i tematyczne
Nasi uczniowie wzięli udział w zmaganiach finałowychCzytaj dalej
W tym roku szkolnym do etapów wojewódzkich zakwalifikowali się uczennica klasy VIII Anna Kowalska-religijny konkurs tematyczny i jej klasowy kolegaKarol Puka-konkurs chemiczny.Uczestniczyli oni w zmaganiach finałowych.Serdecznie gratulujemy ósmoklasistom i ich opiekunom-Pani mgr Beacie Grych i Panu mgr Piotrowi Mogile.
Kuratoryjne konkursy przedmiotowe i tematyczne
Nasi uczniowie wzięli w nich udział i wykazali się wiedzą Czytaj dalej
Tak jak w poprzednich latach chętni uczniowie postanowili sprawdzić swoją wiedzę poprzez udział w tegorocznych konkursach zorganizowanych przez Małopolskie Kuratorium Oświaty dla uczniów szkól podstawowych. Nasi uczniowie uczestniczyli w ośmiu konkursach przedmiotowych i jednym tematycznym.Konkurs biologiczny– Paulina Kos, Zuzanna Kos, Barbara Żurek, Anna Kowalska, Konkurs z j.angielskiego– Kinga Ostrogórska, Konkurs historyczny-Anna Kowalska, Krzysztof Oleś, Krystian Pilarczyk, Konkurs z j.polskiego– Anna Kowalska, Konkurs chemiczny-Karol Pułka , Konkursgeograficzny– Patrycja Gaczorek, Kinga Sidzina, Konkurs fizyczny– Karol Szlachetka, Konkursmatematyczny- Karol Pułka, Karol Szlachetka, Jakub Lelek, Krzysztof Oleś.Religijny konkurs tematyczny– Paulina Kos, Zuzanna Kos, Anna Kowalska, Krzysztof Oleś,Małgorzata Kowalska,Patrycja Gaczorek,Jakub Lelek.Z 4 konkursów przedmiotowych po etapie szkolnym uczestnicy zakwalifikowali się do kolejnego etapu-etapu rejonowego. Są to:PAULINA KOS, ZUZANNA KOS,BARBARA ŻUREK , ANNA KOWALSKA (konkurs biologiczny) , KINGA OSTROGÓRSKA (konkurs z j.angielskiego) ,Karol Pułka (konkurs chemiczny i matematyczny), KAROL SZLACHETKA (konkurs matematyczny). Do etapu rejonowego konkursu religijnego-PAULINA KOS, ZUZANNA KOS, ANNA KOWALSKA,KRZYSZTOF OLEŚ. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznych konkursów za zaangażowanie i gratulujemy uczniom zakwalifikowanym do etapów rejonowych i ich opiekunom. Życzymy powodzenia!
9 styczna na sali gimnastycznej odbyły się 5. z cyklu międzyklasowe zawody w ramach Ligi Szkolnej .Tym razem uczniowie prezentowali zdolności koszykarskie. 29 uczestników rywalizowało w rzutach do kosza z różnych odległości i pozycji , z miejsca i po biegu. Indywidualne wyniki uzyskane przez poszczególnych reprezentantów klas przełożyły się na wynik klasowy. Szczegółowe wyniki prezentowane są w zakładce Sport szkolny- Liga Szkolna. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie.
Ubierzmy choinkę dla św.Jana Pawła II -wyniki konkursu plastycznego
Wyróżnienie zdobyła uczennica „zerówki” w Przedszkolu w PodolanachCzytaj dalej
Z radością informujemy, że jedna z prac wykonanych przez dzieci z naszej szkoły i przedszkola zdobyła wyróżnienie. Jury konkursu nagrodziło pracę Wiktorii Kowalskiej, która jest uczennicą klasy zerowej w przedszkolu w Podolanach.Serdecznie gratulujemy!
Oj,maluśki,maluśki
22 grudnia wzięliśmy udział w przedświątecznym apeluCzytaj dalej
Zgodnie z coroczną tradycją w ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną nasi uczniowie , nauczyciele i rodzice uczestniczyli w uroczystości , podczas której obejrzeli jasełka oraz wysłuchali kolęd i pastorałek.Tegoroczne jasełka przygotowali uczniowie klasy II a i II b pod opieką mgr Teresy Łyczak i mgr Katarzyny Mirochy.Drugoklasiści przedstawili montaż słowno-muzyczny opowiadający o narodzinach Jezusa. Na szkolnej scenie pojawili się Trzej Królowie, pastuszkowie , górale , góralki , anioły i oczywiście Święta Rodzina-Maria, Józef i Dzieciątko. Uczniowie klas drugich pięknie zaśpiewali kolędy i zaprezentowali swoje talenty taneczne.Po przedstawieniu odbył się konkurs kolęd, podczas którego uczniowie z klas I-VIII zaprezentowali wybraną przez siebie kolędę, pastorałkę lub świąteczną piosenkę.Występy uczniów oceniało jury , które zdecydowało, że wśród klas I-III I miejsce przyzna uczniom z klasy II b , a kategorii klas IV-VIII uczniom z klasy VII. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor mgr Stanisława Czarniak złożyła wszystkim świąteczne życzenia , a potem odbyły się klasowe wigilie z wychowawcami.
Świąteczny kiermasz
Członkowie SK Caritas przygotowali świąteczne ozdoby, by pomóc potrzebującymCzytaj dalej
19 grudnia w naszej szkole odbył się świąteczny kiermasz, z którego dochód zostanie przeznaczony na pomoc potrzebującym dzieciom z naszej okolicy. Członkowie szkolnego koła pod opieką mgr Katarzyny Stołowskiej i mgr Katarzyny Mirochy wykonali własnoręcznie świąteczne ozdoby choinkowe i stroiki. Na kiermaszu można było także spróbować domowych wypieków tj. pierniki i babeczki. Przygotowane przez członków Caritas rzeczy cieszyły się dużym powodzeniem i szybko znalazły nabywców…Serdecznie dziękujemy organizatorom-uczniom i opiekunkom SK Caritas za przygotowanie kiermaszu i wszystkim , którzy zakupili przygotowane ozdoby i wypieki w imieniu obdarowanych dzieci i ich rodziców.
Ubierzmy choinkę dla św. Jana Pawła II-konkurs plastyczny
Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w KrakowieCzytaj dalej
Zadaniem konkursowym było samodzielne stworzenie ozdoby świątecznej w formie zawieszki, którą będzie można udekorować choinkę bożonarodzeniową.Wybrane prace ozdobią choinkę w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie.Z inicjatywy Pani mgr Beaty Grych, grupa naszych uczniów przygotowała prace konkursowe.Swoje zawieszki zgłosili do konkursu: z Przedszkola w Podolanach-Wiktoria Kowalska a ze Szkoły Podstawowej – Roksana Filpiczyk, Antoni Para , Zofia Żurek, Maja Pachytel, Nikola Ostrowska , Mateusz Surówka ,Kacper Adamczyk, Małgorzata Kowalska, Dawid Malina i Anna Kowalska.Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 22 grudnia na stronie Instytutu. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie.
Odkrywamy Solilandię
Uczniowie klas I i II b zwiedzili Kopalnię Soli w WieliczceCzytaj dalej
8 grudnia nasi uczniowie pod opieką mgr Katarzyny Stołowskiej, mgr Beaty Śliwy , mgr Katarzyny Mirochy i mgr Beaty Grych wzięli udział w wycieczce do Wieliczki.Dzięki podróży po krainie Solilandii mogli odkryć baśniowe tajemnice wielickich podziemi.Podczas 2, 5 godzinnego zwiedzania spotkali m.in. tajemniczego Skarbnika, zobaczyli Kaplicę św. Kingi rozwiązywali rozmaite zagadki oraz quiz.Dzieci mogły także pobawić się w towarzystwie skrzata – soliludka. Mamy nadzieję, że wycieczka spodobała się jej uczestnikom.
Wizyta św.Mikołaja
6 grudnia brodaty jegomość odwiedził uczniów klasy II aCzytaj dalej
Uczniowie serdecznie przyjęli miłego gościa. Zaśpiewali mu piosenki i recytowali wiersze.Mikołaj obdarował ich wszystkich prezentami. Drugoklasiści z pewnością równie serdecznie i chętnie przyjmą hojnego jegomościa za rok…
Czwartoklasiści w Krakowie
Tegoroczne mikołajki uczniowie spędzili w stolicy MałopolskiCzytaj dalej
Uczniowie klasy IV pod opieką mgr Anny Woźniak, mgr Grażyny Stawowy i mgr Rafała Woźniaka odwiedzili krakowskie Centrum nauki i zmysłów WOMAI oraz Żywe Muzeum Obwarzanka. W centrum WOMAI czwartoklasiści wzięli udział w warsztatach sensorycznych pt.”Zobacz dotykiem”, podczas których poruszany jest temat funkcjonowania osób niewidomych. Uczniowie pobudzali sensorykę, dzięki rozwijającym grom sensorycznym, a także ćwiczyli własne zmysły,tworząc tyflografiki, czyli obrazy dostępne dla osób z niepełnosprawnością wzrokową. Z materiałów plastycznych czwartoklasiści stworzyli samodzielne obrazy i podpisali je własnym imieniem w alfabecie Braille’a. Po wizycie w tym niezwykle ciekawym miejscu nasi uczniowie mieli okazję poznać historię najsmaczniejszego symbolu Krakowa, czyli obwarzanka. W Żywym Muzeum Obwarzanka dowiedzieli się, że jego początki sięgają XIV wieku a jego nazwa związana jest z procesem produkcji, a dokładniej z obwarzaniem, czyli zanurzeniem we wrzącej wodzie. Uczniowie poznali także proces jego produkcji, a potem własnoręcznie zrobili własnego obwarzanka. Z pewnością mikołajkowa wycieczka do Krakowa dostarczyła jej uczestnikom wielu wrażeń…
Mikołajkowy wyjazd piątoklasistów
6 grudnia uczniowie klas piątych spędzili w WadowicachCzytaj dalej
Wycieczka do Wadowic została zorganizowana z okazji mikołajek. Uczniowie pod opieką mgr Małgorzaty Trzebońskiej, mgr Marty Gołuszki i mgr Piotra Mogiły obejrzeli film pt. „Trole 3” w wadowickim kinie oraz mogli sprawdzić swoje umiejętności zbijania kręgli podczas pobytu na kręgielni. Dla niektórych uczniów gra w kręgle była dużym przeżyciem, ponieważ robili to po raz pierwszy w życiu. Przed seansem w kinie niektórych widzów( byli wśród nich także nasi uczniowie) spotkała miła niespodzianka, ponieważ wylosowali oni upominki przygotowane przez pracowników kina z okazji mikołajek. W kręgielni piątoklasiści także spotkali Mikołaja, który miał dla nich słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że tak spędzone mikołajki piątoklasiści będą mile wspominać…
Szkolny Konkurs Recytatorski
Na szkolnej scenie zaprezentowali się recytatorzy z klas I-IIICzytaj dalej
1 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski, podczas którego dzieci recytowały wiersze polskich poetek i poetów.W szkolnym konkursie rywalizowali uczniowie, którzy zostali do niego zakwalifikowani podczas etapów klasowych. Młodzi recytatorzy zaprezentowali utwory m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej i Danuty Gellner. Jury ogłosiło następujący werdykt: I miejsce zdobyły 3 uczennice -Julia Pawlikowska z kl.II a, Patrycja Mikstein z kl.III i Nadia Słoboda z kl.I a. II miejsce zdobyli uczniowie z kl.I a: Noemi Grochal ,Iga Babrzymąka i Tymoteusz Jarzyna. III miejsce na podiumzajęła Liliana Pindel z kl.I b. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i wszystkim uczestnikom konkursu.
Sportowe Igrzyska Szkolne
29 listopada odbył się kolejny konkurs w ramach całorocznej ligi szkolnejCzytaj dalej
Tym razem była to próba szybkości- bieg wahadłowy 10 na 5 m. Uczestniczyło w nim 27 uczniów. W kategorii DZIEWCZĘTAI miejsce zdobyła – Barbara Żurek z kl.VII a (18,44 s), II miejsce Magdalena Grodecka z kl.VII a (20,00 s), III miejsce Patrycja Gaczorek z kl.VI a (20,01 s). W kategorii CHŁOPCY najlepszy wynik i równorzędne I miejsce zdobyli Szymon Dudek z kl.V b (19,16 s) i Błażej Kukuła z k.VI a( 19,16 s) , II miejsce zdobył Szymon Szczyrbak z kl.VI (19,18 s) , a III miejsce zajął Karol Szlachetka z kl.VIII (19,34 s).Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za zaangażowanie.
Zabawa andrzejkowa
29 listopada nasi uczniowie -zgodnie z tradycją-wzięli udział w andrzejkachCzytaj dalej
W tym roku odbyły się dwie zabawy.Uczniowie klas I-IV uczestniczyli w niej w godzinach dopołudniowych a starsi z klas V-VIII po południu. Zabawy i towarzyszące im wróżby andrzejkowe zostały przygotowane przez członków Samorządu Uczniowskiego pod opieką opiekunek SRU mgr Beaty Śliwy i mgr Beaty Grych.Dużą atrakcją obu zabaw były przygotowane przez jednego z uczniów-Nikodema Olesia z kl V a andrzejkowe piniaty wypełnione cukierkami, które uczestnicy zabaw próbowali strącić. Okazało się, że nie było to takie proste. Nie zabrakło oczywiście andrzejkowych wróżb i zabawy przy dźwiękach muzyki.Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie tegorocznych andrzejek.
25 listopada -Dzień Pluszowego Misia
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy to świętoCzytaj dalej
Od bardzo dawna wizerunek misia był wykorzystywany zarówno w literaturze, jak i kinematografii. Każdy z nas na pewno kojarzy przygody Kubusia Puchatka, Misia Uszatka czy Misia Paddingtona. Popularna maskotka wzbudza pozytywne uczucia nie tylko u dzieci. Ten niepozorny przedmiot zaskarbił sobie bowiem miłość ludzi w każdym wieku. Symbolizuje pozytywne cechy, takie jak dobroć, ciepło czy opiekuńczość. Dlatego też chętnie „gościmy”misie w naszej szkole.Za sprawą Pani bibliotekarki mgr Moniki Walinowicz uczniowie wzięli udział w konkursach zorganizowanych w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia.Uczniowie klas I-III uczestniczyli w konkursie na największą ilość zgromadzonych w ich salach pluszowych misiów.Zwyciężyła klasa II b, która zgromadziła 78 pluszaków. Łącznie do naszej szkoły zawitały 222 pluszowe misie.Uczniowie klas IV-VIII mieli za zadanie napisać odę do misia. Nagrodę za swój utwór otrzymali: Milena Targosz z kl.V b,Małgorzata Kowalska z kl.V a, i Anna Kowalska z kl.VIII a. Wyróżnienie przyznano pracom Krzysztofa Olesia z kl.VIII i PatrykaWiechowskiego z kl.VI.Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim uczniom i Pani bibliotekarce za zaangażowanie w obchody tegorocznego Światowego Dnia Pluszowego Misia.
9 i 24 listopada uczniowie z klas I-III i IV uczestniczyli w warsztatach, podczas których własnoręcznie ( z małą pomocą pani prowadzącej warsztaty) przygotowali ciasto na dyniowe babeczki , a następnie je upiekli. W szkole unosił się przepiękny zapach upieczonych słodkości. Z pewnością były przepyszne i co ważne zdrowe. Podczas warsztatów ich uczestnicy zdobyli oczywiście także wiedzę na temat bezpiecznego zachowania podczas przygotowania posiłków, ich podawania i zasad kulturalnego zachowania przy stole.
Od 1973 roku 21 listopada to dzień, w którym na całym świecie szczególną wagę przywiązuje się do promowania życzliwości i przyjaźni. Życzliwość to cnota, która polega na okazywaniu troski i współczucia innym. Może być wyrażana na wiele sposobów, na przykład poprzez życzliwe słowa, gesty, czy działania.Z inicjatywy Samorządu Szkolnego celebrowaliśmy to święto także w naszej szkole.Na szkolnych korytarzach pojawiły się plakaty z dobrymi i uprzejmymi słowami,które można było wręczyć kolegom i koleżankom.Uczniowie i nauczyciele mieli na sobie żółte elementy.Żółty bowiem to kolor stymulujący, właściwy jego odcień poprawia nastrój i zwiększa poczucie własnej wartości. Jest kolorem pewności siebie, optymizmu, siły emocjonalnej, życzliwości i twórczości.W tym dniu uczniowie okazywali w różny sposób życzliwość wylosowanym wcześniej osobom.Życzliwość to troska o drugiego człowieka, miły gest, uśmiech, powitanie. Dzięki życzliwości skracamy społeczny dystans i zbliżamy się do drugiego człowieka. To także odczuwanie współczucia i chęć niesienia pomocy. Mamy nadzieję, że życzliwość będzie naszym towarzyszem nie tylko od święta…Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie obchodów tego jakże miłego dnia w naszej szkole.
Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II
Konkurs miał formę on-line. Mamy powody do dumy…Czytaj dalej
16 listopada odbył się konkurs zorganizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im.Jana Pawła II w Krakowie. Z naszej szkoły wzięło w nim udział 7 uczniów z klas VI-VIII- Anna Kowalska, KrzysztofOleś, Jakub Lelek, Maria Jaworska, Dawid Malina, Patrycja Gaczorek i Zofia Lelek.W konkursie uczestniczyło łącznie 231 uczniów z województwa małopolskiego. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą na temat osoby polskiego papieża i refleksem, ponieważ liczył się czas udzielanych odpowiedzi. Jedna z naszych uczennic Anna Kowalska z klasy VIII zdobyła II miejsce. 23 listopada pod opieką mgr Beaty Grych wzięła ona udział w uroczystości wręczenia nagród w Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Serdecznie gratulujemy Ani i dziękujemy pozostały uczniom za udział w konkursie.
Sportowe Igrzyska Szkolne
15 listopada odbył się w naszej szkole kolejny konkurs sportowy w ramach całorocznych rozgrywekCzytaj dalej
Tym razem uczniowie uczestniczyli w turnieju tenisa stołowego przeprowadzonym przez Panie mgr Grażynę Stawowy i mgr Magdalenę Dudoń.Wzięło w nim udział 25 uczniów z klas IV-VIII.W kategoriidziewcząt I miejsce zdobyła- Anna Kowalska z kl.VIII, II miejsce Daria Rak z kl.VII a III -Zofia Żurek z klasy IV .W kategorii chłopców I miejsce zajął Przemysław Kilarski z kl.VI, II miejsce- Maciej Rym z kl.VI a III Jakub Kłapeta z kl.VI. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom za udział w turnieju.
Warsztaty ornitologiczne
14 listopada uczniowie klas I-III wykonywali samodzielnie karmniki dla ptakówCzytaj dalej
Podczas zorganizowanych w szkole warsztatów dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności manualne.Z gotowych elementów -pod czujnym okiem prowadzących warsztaty-uczniowie wykonali drewniane karmniki. Jeden z karmników przekazali szkole i został on umieszczony w przyszkolnym ogródku.Każda klasa-w wyznaczonym terminie-będzie dbała o to ,aby nigdy nie zabrakło w nim karmy dla ptaków pojawiających się w naszej okolicy.Mamy nadzieję,że to miejsce będzie przez nie często odwiedzane .
Igrzyska Młodzieży Szkolnej
14 listopada nasi uczniowie uczestniczyli w turnieju w ZebrzydowicachCzytaj dalej
W ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej zorganizowany został turniej tenisa stołowego, w którym nasza szkołę reprezentowali szóstoklasiści Maciej Rym i Przemysław Kilarski pod opieką Pani mgr Magdaleny Dudoń.Nasi uczniowie zdobyli kolejno V i VI miejsce i awansowali do kolejnego etapu. Serdecznie gratulujemy!
Narodowe Święto Niepodległości
10 listopada nasi uczniowie uczcili 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległościCzytaj dalej
Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia związana z tym tak ważnym dla wszystkich Polaków dniem.Tegoroczną uroczystość przygotowali uczniowie klasy VI pod opieką Pań mgr Anny Sikory i mgr Marty Master.Szóstoklasiści rozpoczęli swój program od pięknego tańca z polska flagą.Podczas ich występu przepięknie zaprezentował się jeden z polskich symboli narodowych- biało-czerwona flaga pięknie „wirowała „w rytm muzyki …Potem uczniowie w montażu słowno-muzycznym przedstawili wydarzenia, które doprowadziły do utraty przez nasz kraj wolności i te ,dzięki którym Polska znowu stała się państwem suwerennym i niezależnym.Po występie uczniów z klasy VI zgromadzeni na sali uczniowie i nauczycieli mogli wysłuchać krótkiego występu muzycznego trzecioklasistów przygotowanego pod opieką mgr Beaty Pająk. Uczniowie zagrali na fletach utwór pt.”Deszcz jesienny”. Od ponad 100 lat żyjemy w niepodległym kraju.Wolność to bezcenny dar, który my zawdzięczamy wszystkim tym , którzy o nią walczyli i zabiegali w różny sposób. Im wszystkim należy się nasza pamięć i wdzięczność.
Ludzie ludziom zgotowali ten los
8 listopada uczniowie klasy VIII zwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-BirkenauCzytaj dalej
Ósmoklasiści pod opieką mgr Rafała Woźniaka i mgr Marty Gołuszki odwiedzili miejsce , które jest dowodem na to, że nienawiść ,nietolerancja i żądza dominacji prowadzą zawsze do złego. Muzeum w Oświęcimiu to Miejsce Pamięci o wszystkich zamordowanych tu ludziach i o tych ,którym udało się przeżyć to piekło na ziemi…Uczniowie dowiedzieli się m.in. o warunkach życia przebywających w nim więźniów, sposobach segregacji przywożonych ludzi, stosowanych karach ,losie dzieci, eksperymentach medycznych. Mogli zobaczyć także zgromadzone w Muzeum Zagłady zbiory. Uczniowie uczcili pamięć zamordowanych ,zapalając znicze pod Ścianą Śmierci oraz przy jednej z 23 tablic upamiętniającej wszystkie ofiary znajdującej się na terenie obozu w Birkenau. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau to miejsce szczególne -naznaczone cierpieniem, bólem, rozpaczą i przede wszystkim śmiercią. Coraz mniej jest już świadków (byłych więźniów) tamtych czasów-dlatego też obowiązkiem naszym i kolejnych pokoleń jest dbanie, by pamięć o tym, co wydarzyło się w tym miejscu ,nigdy nie zniknęła.To należy się wszystkim ofiarom i jest to nasz moralny obowiązek.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
6 listopada w naszej szkole pojawili się bohaterowie bajek…Czytaj dalej
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 6 listopada odbyła się w naszej szkole przebierana zabawa w ramach obchodzonego dzień wcześniej ,czyli 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne.To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, czy kształtowania właściwych postaw moralnych.Historia bajek z pewnością jest dłuższa niż wskazują na to pierwsze publikacje i odkrycia. Prawdopodobnie ludzie opowiadali sobie magiczne opowieści już w epoce brązu, przekazując je w formie ustnej kolejnym pokoleniom. „Oficjalny” początek gatunku datuje się na VI w. p. n.e, kiedy grecki niewolnik Ezop spisał pierwszy zbiór bajek o zwierzętach. Kilkaset lat później, w 1697 roku pojawiły się bajki Charlesa Perraulta, w tym „Śpiąca królewna”, „Czerwony Kapturek”, czy „Kot w butach”. W 1779 roku wydano zbiór bajek Ignacego Krasickiego. W 1812 roku zadebiutowały baśnie innych słynnych bajkopisarzy, czyli braci Grimm. XX wiek to dominacja bajek Walta Disneya, patrona Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Warto wspomnieć tu takie tytuły jak Myszka Miki czy Kaczor Donald. W Polsce idolami dzieciaków były z kolei takie postacie z bajek, jak Reksio, Bolek i Lolek czy Miś Uszatek. Dziś przybywa też nowych bohaterów, którzy powoli zyskują popularność jak postacie z Króla Lwa, Żółwie Ninja, Tom i Jerry czy Królik Bugs. Nasi uczniowie ( i ich rodzice)wykazali się pomysłowością i zaangażowaniem i na sali gimnastycznej zjawili się bohaterowie nie tylko bajek znanych od dawnych lat ,ale i ci ze współczesnych bajkowych produkcji.W zabawie wzięli udział również nauczyciele, którzy także okazali się bardzo kreatywni.Samorząd uczniowski przeprowadził konkurs na najciekawszy strój w kilku kategoriach.Czekamy z niecierpliwością na wyniki głosowania. Mamy nadzieję, że wszyscy miło spędzili ten dzień. Serdeczne podziękowania dla opiekunek SRU Pań mgr Beaty Śliwy i mgr Beaty Grych oraz członków samorządu szkolnego za zorganizowanie tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek w naszej szkole.
Pamiętamy
31 października członkowie SK Caritas odwiedzili parafialny cmentarzCzytaj dalej
Jak co roku w okolicy Święta Zmarłych nasi uczniowie odwiedzają cmentarz w Leńczach .W tym roku członkowie Szkolnego Koła Caritas pod opieką Pań mgr Katarzyny Stołowskiej i mgr Katarzyny Mirochy także tam byli.Uczcili oni -w imieniu całej szkolnej społeczności-zmarłych nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów. Zapalone znicze i złożone wiązanki to znak naszej pamięci o nieobecnych. Serdecznie dziękujemy uczniom i ich opiekunkom.
Spotkanie z policjantem
30 października uczniowie klas I-III zdobyli cenną wiedzę na temat bezpieczeństwaCzytaj dalej
Głównym celem wizyty Pana dzielnicowego aspiranta Krystiana Habrzyka w naszej szkole było zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas poruszania się po drodze.Reprezentant Komisariatu Policji w Kalwarii Zebrzydowskiej przekazał także uczniom parę informacji na temat pracy policjanta.Dzieci mogły przymierzyć kamizelkę kuloodporną i obejrzeć z bliska prawdziwe kajdanki.Mamy nadzieję,że nasi uczniowie będą pamiętać o bezpieczeństwie własnym i innych podczas poruszania się po drodze.
#Szkoła Pamięta
27 października delegacja szkoły odwiedziła cmentarz parafialny w SławkowieCzytaj dalej
Wizyta na sławkowskim cmentarzu to już nasza szkolna tradycja w związku z tym, że to właśnie bohaterowie z Westerplatte to nasz patron.W okolicach Dnia Zmarłych jedziemy tam, by uczcić pamięć jednego z Obrońców Westerpltte.Na parafialnym cmentarzu znajduje się grób pochowanego w 1992 roku podporucznika BronisławaGrudzińskiego, który we wrześniu 1939 roku wraz z innymi westerplatczykami walczył z Niemcami.Był dowódcą obrony wartowni nr 2. W trakcie walk został kontuzjowany i znalazł sie w jenieckiej niewoli, w której przebywał do lutego 1945, po czym wrócił do rodzinnego Sławkowa. W czerwcu 1945 wstąpił do Wojska Polskiego. Służył w 16 Dywizji Artylerii Przeciwpancernej.Z powodu złego stanu zdrowia w grudniu 1949 został w stopniu starszego sierżanta przeniesiony w stan spoczynku.Po zwolnieniu z wojska pracował w Zakładach Wyrobów z Drutu w Sławkowie. Pracował tam do 1966, kiedy to przeszedł na rentę inwalidzką.W 1989 otrzymał nominację na stopień podporucznika.W tym roku naszą szkołę pod opieką mgr Marty Gołuszki reprezentowali członkowie pocztu sztandarowego: Magdalena Grodecka, Paulina i Zuzanna Kos, Barbara Żurek, Anna Kowalska, Krzysztof Oleś i Karol Szlachetka. W dowód pamięci uczniowie złożyli wiązankę i zapalili znicz na grobie westerplatczyka.Wizyta na cmentarzu w Sławkowie jest także udziałem naszej szkoły w kolejnej edycji projektu „Znicz dla westerplatczyka” organizowanego przez Zespół Szkół Morskich w Gdańsku.
Inauguracja Sportowej Ligi Szkolnej
23 października odbyły się pierwsze zawody szkolneCzytaj dalej
23 października na sali gimnastycznej nauczycielki wychowania fizycznego Panie mgr Magdalena Dudoń i mgr Grażyna Stawowy zorganizowały dla uczniów klas IV-VIII międzyklasowe zawody w ramach ligi szkolnej – cyklu całorocznych rozgrywek angażujących uczniów w różne konkurencje sportowe. Uczniowie rywalizują indywidualnie, jednocześnie zbierając punkty dla klasy. Deneme bonusu Pokonanie toru zwinnościowo- szybkościowego w jak najkrótszym czasie było pierwszą z cyklu przewidzianych do realizacji konkurencji .Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach- dziewcząt i chłopców. W kategorii dziewcząt I miejsce zdobyła Barbara Żurek z klasy VII,II miejsce Alicja Sekuła z klasy V a, III miejsce Patrycja Gaczorek z klasy VI a. Spośród startujących chłopców wszystkie miejsca na podium zajęli chłopcy z klasy V a-na najwyższym stopniu podium stanął Szymon Oleś , II miejsce zdobył Karol Kukuła a III Jakub Stokłosa.Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom za udział w zawodach.
Podróż do starożytnego Egiptu
18 października piątoklasiści zwiedzili Muzeum Archeologiczne w KrakowieCzytaj dalej
Uczniowie klas V pod opieką mgr Małgorzaty Trzebońskiej, mgr Marty Gołuszki i mgr Piotra Mogiły dzięki wizycie w krakowskim muzeum mogli przenieść się w dawne czasy, kiedy Egiptem rządzili faraonowie. Podczas zwiedzania wystawy pt.”Bogowie starożytnego Egiptu” mogli zobaczyć wybrane elementy bogatej kolekcji zabytków ze starożytnego Egiptu zgromadzonych w muzeum m.in.sarkofag z XXI dynastii należący do małżonki kapłana Amona z Karnaku, imieniem Nesy-Chonsu. Obejrzeli także także mumie zwierząt i, należące do rzadkości w egiptologicznych kolekcjach, mumie zbożowe (miały symbolizować siły życiodajne Ozyrysa i odradzającą się przyrodę).W trakcie oglądania bogatych zbiorów wysłuchali opowieści pani przewodnik, która w ciekawy sposób przybliżyła im egipskie wierzenia i zwyczaje.Uczniowie obejrzeli także wystawę „Pradzieje iwczesne średniowiecze Małopolski”, na której zaprezentowano różne aspekty życia dawnych mieszkańców Małopolski: od człowieka neandertalskiego (70.000 lat temu) po mieszczan średniowiecznego Krakowa (700 lat temu). Piątoklasiści mieli także okazję zobaczyć posąg Światowida z X wieku.Niewątpliwą atrakcją wizyty w muzeum był udział w warsztatach plastycznych, podczas których uczniowie ozdabiali płócienną torbę wzorami związanymi ze starożytnym Egiptem .Na torbach znalazły się m.in. skarabeusze, postaci egipskich bogów, koty.Liczymy,że świat egipskich wierzeń stał się bliższy uczniom dzięki wizycie w Muzeum Archeologicznym.
Pamiętamy,Ślubujemy, Dziękujemy
13 października nie był zwykłym dniem w naszej szkoleCzytaj dalej
13 października świętowaliśmy Dzień Patrona ,Święto Komisji Edukacji Narodowej oraz odbyło się Ślubowanie pierwszoklasistów. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie klasy VII, którzy pod opieką mgr Małgorzaty Mlak przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony Obrońcom Westerplatte.Siódmoklasiści przypomnieli przebieg walk na Westerplatte oraz złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową w szkole upamiętniającą Westerplatczyków.Po ich występie głos zabrali uczniowie klas I.Podczas części artystycznej przygotowanej pod opieką wychowawczyń Pań mgr Beaty Śliwy i mgr Katarzyny Stołowskiej zaprezentowali swoje umiejętności i zostali przyjęci do społeczności szkolnej.Złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie zostali pasowani przez Panią wicedyrektor mgr Annę Woźniak na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły.Bardzo wzruszającym momentem podczas dzisiejszej uroczystości było pożegnanie Pani mgr Zuzanny Chwały, która zakończyła pracę zawodową i odeszła na emeryturę.Do pożegnania oprócz Dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego i rodziców włączyli się uczniowie z klasy VI i II -byli wychowankowie Pani Zuzanny.Nie zabrakło serdecznych podziękowań i życzeń miłego odpoczynku.Na zakończenie członkowie Szkolnej Rady Uczniowskiej w imieniu wszystkich uczniów złożyli nauczycielom i pracownikom szkoły serdeczne życzenia z okazji Święta KEN i wręczyli „pachnące upominki”.Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dzisiejszych uroczystości.
10 października-Światowy Dzień Drzewa
W Polsce Święto Drzewa obchodzone jest od 20 latCzytaj dalej
Nasza szkoła także włączyła się w obchody tegorocznego Światowego Dnia Drzewa. Uczniowie klas II-VIII powiesili wizytówki z nazwą gatunku i nadanym wcześniej imieniem na zasadzonych przez siebie przy szkole drzewom. Wszystkie drzewka pięknie urosły…Dołączyły do nich kolejne-zasadzone przez pierwszoklasistów. Podczas obchodów zwróciliśmy uwagę na wielką rolę drzew w życiu człowieka i potrzebę ich ochrony. Liczymy,że nasi uczniowiezrozumieli potrzebę dbania o ten element naszej przyrody!
Spotkanie z teatrem
5 października nasi szóstoklasiści odwiedzili Teatr Współczesny w KrakowieCzytaj dalej
Uczniowie klasy VI pod opieką mgr Anny Sikory, mgr Bożeny Zborowskiej i mgr Marty Master obejrzeli sztukę teatralną inspirowaną dziełem Kornela Makuszyńskiego pt.”Szatan z siódmej klasy”. To ekscytująca, przygodowo-detektywistyczna opowieść o przygodach Adasia Cisowskiego, który zamierza rozwiązać zagadkę z czasów wojen napoleońskich. Ten energiczny, lubiany przez wszystkich 17-nastolatek został nazwany „Szatanem” przez profesora Gąsowskiego, swojego nauczyciela historii, kiedy udało mu się odgadnąć jego system odpytywania uczniów. Doceniając bystrość i umiejętność dedukcji Adasia, profesor postanawia poprosić go o pomoc w wyjaśnieniu zagadki zniknięcia zabytkowych drzwi z dworku jego brata. Od tej chwili Adaś wraz z rodziną Gąsowskich uczestniczy w serii tajemniczych, czasem niebezpiecznych zdarzeń. Używa wszystkich swoich talentów, aby wyjść z opałów i odkrywa coraz to nowe fakty. Kierują go one na trop pewnego Francuza i jego skarbu. Widzowie mogli się przenieść wraz z bohaterami spektaklu do przedwojennych czasów i m.in. zobaczyć stroje, w jakich chodzili wtedy młodzi ludzie. Przede wszystkim jednak przekonali się, że bystrość umysłu, spostrzegawczość, spryt i pomysłowość pozwalają rozwiązać nawet najtrudniejsze zagadki.
Pyszne warsztaty kulinarne
3 października uczniowie klas II-III weszli w rolę kucharzyCzytaj dalej
Nasi uczniowie pod opieką mgr Katarzyny Mirochy, mgr Beaty Pająk, mgr Teresy Łyczak i mgr Beaty Grych wzięli udział w warsztatach kulinarnych w Restauracji Vinnica w Sygneczowie niedaleko Wieliczki. Podczas zajęć dzieci własnoręcznie przygotowały pizzę i słodki deser. Oczywiście później spożywały przyrządzone przez siebie potrawy. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć pokaz cukierniczy, podczas którego kucharz przygotował dekorację z czekolady i karmelu.Po pokazie uczestnicy wycieczki zwiedzili Vinnicę i wysłuchali ciekawych opowieści szefa kuchni na temat restauracji.Liczymy na to ,że pobyt w tym miejscu należał do udanych,a przygotowane samodzielnie potrawy były smakowite…
XI Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe
27 września odbyła się kolejna edycja konkursuCzytaj dalej
Jak co roku w konkursie uczestniczyli także uczniowie z naszej szkoły. Pisząc dyktando, uczniowie sprawdzają swoją sprawność ortograficzną ,ale mają także okazję poszerzyć swoją wiedzę historyczną.Etap szkolny składał się z dwóch kategorii-uczniowie klas IV-VI i uczniowie klas VII-VIII. Tegoroczne dyktando „Po polsku o historii” napisali: Zofia Żurek,Roksana Żak, Małgorzata Kowalska, Jakub Stokłosa, Antoni Giełdoń, Patrycja Gaczorek, Kinga Sidzina, Maria Jaworska,Anna Kowalska,Krzysztof Oleś, Paulina Kos, Zuzanna Kos, Barbara Żurek. Dziękujemy wszystkim uczestnikom. Poniżej teksty dyktand, z którymi zmierzyli się nasi uczniowie. Tekst dyktanda dla uczniów klas IV-VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ Tatrzańscy herosi Przypominali legendarnych bohaterów. Odznaczali się hartem ducha i nadludzką wręcz tężyzną fizyczną. Przedzierali się przez górskie ostępy w skwarze lata i podczas śnieżnych zawiei. Czyhały na nich wrogie straże, ale się nie ulękli. Narażali własne życie, aby pomóc innym i walczyć o wolność swej ojczyzny. Mowa o tatrzańskich kurierach, którzy działali podczas II wojny światowej jako konspiracyjni łącznicy między okupowaną Polską a rządem na emigracji. Przemierzali Beskidy lub Podhale i Tatry, a następnie przez Słowację docierali aż do Budapesztu. Przeprowadzali potajemnie żołnierzy i rządowych emisariuszy. Przenosili także dokumenty, zaszyfrowane meldunki, mikrofilmy, broń i pieniądze. Dzięki ich pracy Polacy mogli skuteczniej stawić opór okupantowi. Kurierami zostawali górscy przewodnicy, np. Józef Krzeptowski. Należeli do nich sławni narciarze, jak Bronisław Czech, Helena Marusarzówna czy Stanisław Marusarz. Szczególną rolę odegrał Wacław Felczak, który kierował organizacją akcji. Misje kurierów obfitowały w mrożące krew w żyłach momenty. Wielu wykazało się heroizmem nie tylko podczas wędrówek przez góry, ale także wtedy, gdy zostali schwytani przez Niemców. Hołdem dla bohaterstwa tych niezwykłych ludzi jest powstający w Zakopanem pomnik. Tekst dyktanda dla uczniów klas VII-VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ Bezsprzecznie skuteczne Współczesny człowiek nie wyobraża sobie komunikacji międzyludzkiej bez chociażby memów, stanowiących nierzadko humorystyczny komentarz do bieżących wydarzeń. Niektórzy twierdzą nawet, że jeden obraz waży więcej niż tysiąc słów. Stąd wykorzystywanie plakatów w krzewieniu idei niepodległości. Z każdą kolejną zawieruchą dziejową plakaty stawały się coraz powszechniejszym narzędziem perswazji. Te z okresu kampanii wrześniowej, utrzymane w czarno-białej tonacji z hasłem na ogółu tworzonym z czerwonych liter, bezsprzecznie mobilizowały do walki. Na przykład plakat propagandowy z 1939 roku pt. „Wara” ukazuje polskiego żołnierza przebijającego bagnetem olbrzymią rękę, która próbuje zniszczyć tętniące życiem miasto. Drapieżna dłoń wysunięta spod swastyki jest symbolem armii najeźdźców, a obraz niechybnie przekonuje o determinacji obrońców. W powojennej historii bodajże najsłynniejszy jest plakat wyborczy z 1989 roku. W kwietniu zakończyły się bezprecedensowe negocjacje władzy z opozycją zwane Okrągłym Stołem, doprowadzając do politycznego konsensusu. Wkrótce miały odbyć się przełomowe wybory: częściowo wolne do sejmu, całkowicie wolne do ponownie tworzonego senatu.Wówczas Tomasz Sarnecki, student grafiki warszawskiej ASP zaprojektował plakat nawiązujący do kultowego amerykańskiego westernu. Umieścił na nim sylwetkę szeryfa – heroicznego stróża prawa z kartą do głosowania w ręku. Zarówno w tle, jak i nad jego odznaką widnieje logo „Solidarności”, a u dołu napis: „W samo południe 4 czerwca 1989”. Ta odważna wizja stała się symbolem bezkompromisowości Polaków w dążeniu do demokracji. Słynne londyńskie Muzeum Wiktorii i Alberta zalicza to dzieło do stu najważniejszych plakatów XX wieku.
W zdrowym ciele zdrowy duch
]27 września uczniowie klas V przygotowywali zdrowe i smaczne sałatki warzywneCzytaj dalej
W ramach programu „Owoce i warzywa w szkole” piątoklasiści uczestniczyli w warsztatach kulinarnych.Podczas zajęć samodzielnie przygotowali sałatkę warzywną z sosem winegret. Mieli okazję poczuć się jak prawdziwi kucharze.W trakcie przygotowywania i spożywania potrawy zwracali oczywiście uwagę na właściwe zachowanie przy stole.Niektórzy uczniowie przygotowali także posiłek dla swoich bliskich.Mamy nadzieję,że było to ciekawe doświadczenie dla naszych uczniów...
Witamy w nowym roku szkolnym
4 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024.Czytaj dalej
Wakacyjny odpoczynek niestety już za nami…Po dwóch miesiącach swobody i beztroski nadszedł czas na szkolne obowiązki.Wszyscy uczniowie naszej szkoły z klas I-VIII i nauczyciele przywitali nowy rok szkolny podczas uroczystej akademii na sali gimnastycznej. Pani Dyrektor mgr Stanisława Czarniak przekazała podczas spotkania najważniejsze informacje związane z organizacją rozpoczynającego się roku szkolnego , a następnie uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach.Mamy nadzieję,że rozpoczęty właśnie rok szkolny będzie obfitował w wiele interesujących zdarzeń i przyniesie ciekawe doświadczenia – czego oczywiście życzymy wszystkim uczniom ,nauczycielom i rodzicom...
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZamknijNieDowiedz się więcej
Możesz zmienić swoją decyzję w dowolnym momencie klikają przycisk Zmiana decyzjiZmiana decyzji