Układ oddechowy człowieka.

    Układ oddechowy człowieka zbudowany jest z:

    1 . jamy nosowej,
    2 .gardła,
    3. krtani,
    4 .tchawicy,
    5 .oskrzeli,
    6 .płuc.

    Całe drogi oddechowe wyścielone są nabłonkiem migawkowym oraz śluzem. Dzięki temu powietrze zanim dotrze do płuc zostaje oczyszczone i nawilżone.


    Jama nosowa:

    Podzielona jest na dwie części przegrodą zbudowaną w przedniej części z tkanki chrzęstnej, dalej z tkanki kostnej. Błona śluzowa jamy nosowej jest dodatkowo silnie ukrwiona. Krew płynąca naczyniami ogrzewa powietrze. Wewnątrz jamy nosowej znajduje się również opuszka węchowa (zmysł powonienia).

    Gardło:

    Jest to wspólny odcinek zarówno dla układu oddechowego, jak i pokarmowego. Wyróżniamy trzy odcinki gardła:

    1 .nosowy,
    2 .ustny,
    3 .krtaniowy.

    W części nosowej gardła znajduje się ujście trąbek słuchowych.

    Krtań:

    Krtań jest narządem głosotwórczym leżącym pomiędzy gardłem a tchawicą. Zbudowana jest z 9 chrząstek powiązanych ze sobą więzadłami i mięśniami. Wnętrze krtani nazywamy głośnią. W niej rozpięte są struny głosowe, które wprowadzane w drgania przez wydychane powietrze wydają dźwięki. Wejście do krtani może być zamykane i otwierane przez ruchomą chrząstkę zwaną nagłośnią. Podczas przełykania pokarmu nagłośnia, podstawą języka, zostaje przyciśnięta. Dzięki temu pokarm dostaje się do przełyku, a nie do krtani.

    Tchawica

    To elastyczna i odporna na urazy rura łącząca krtań z oskrzelami. Zbudowana jest z chrzęstnych pierścieni w kształcie podkowy powiązanych ze sobą więzadłami (rys. 3.). Błoniasta ściana tchawicy znajduje się od strony leżącego za nią przełyku. Dzięki takiej budowie tchawicy połykane kęsy pokarmu mogą się swobodnie przemieszczać.



    Oskrzela:

    Zbudowane są podobnie jak tchawica. Oskrzela rozgałęziają się na coraz drobniejsze oskrzeliki tworząc drzewo oskrzelowe. Końcowe oskrzeliki nie zawierają chrząstek i zakończone są grupami pęcherzyków płucnych.

    Płuca:

    Mają kształt spłaszczonych stożków. Płuco prawe składa się z trzech płatów, lewe z dwóch, ponieważ z tej strony leży serce. Są pęcherzykowate. Pęcherzyki płucne (rys. 4.) oplecione są siecią naczyń krwionośnych włosowatych i zachodzi w nich wymiana gazowa pomiędzy krwią a wypełniającym je powietrzem. Płuca pokryte są cienką błoną _ opłucną.



    W ruchach oddechowych, umożliwiających wymianę gazową, bardzo ważną rolę odgrywa przepona i mięśnie międzyżebrowe. Mięśnie te, kurcząc się, zwiększają jamę klatki piersiowej i objętość płuc, powodując obniżenie się ciśnienia w płucach (następuje wdech). Podczas wydechu mięśnie międzyżebrowe i przepona rozkurczają się, a powietrze, na skutek zmniejszenia się jamy klatki piersiowej, zostaje wypchnięte z płuc.



    Wymiana gazowa zewnętrzna: zachodzi w pęcherzykach płucnych pomiędzy krwią płynącą w naczyniach krwionośnych włosowatych a powietrzem wypełniającym wnętrze pęcherzyka.

    Wymiana gazowa wewnętrzna: odbywa się pomiędzy krwią płynącą w naczyniach włosowatych a komórką .